Koolipsühholoog ja pereterapeut Auli Andersalu-Targo: inimesed sageli üllatavad oma hoolivusega

Kriis tähistab olukorda, kus on vaja muutuda. Muutus võib olla seotud mõne elusündmuse, arengufaasi, haigestumisega või ka laiemalt ühiskonnas aset leidvate protsessidega. Igaühe elus võib ette tulla kriise. Need on lihtsalt elu osa. Oleme inimestena omavahel väga seotud ning kindlasti saame mõjutatud ka muutlikest oludest meie lähiümbruses, peres, koolis, sõpruskonnas. Inimesed kogevad kriise eri viisidel. Midagi jäetakse maha ja midagi uut algab. Kõigi jaoks ei pruugi arengulised muutused kriisi kaasa tuua, kuid paljud inimesed reageerivad tugevamalt või vajavad rohkem aega ja lisaressursse, et toime tulla. Loe, mida on kriisis toimetuleku kohta öelnud koolipsühholoog ja pereterapeut Auli Andersalu-Targo ja kuula lisaks Alkeemia podcasti.

Koolipsühholoog ja superviseeritav pereterapeut Auli Andersalu-Targo Alkeemia podcastis „Anneli Urge teraapialabor“:

„Inimesed sageli üllatavad oma hoolivusega. Noored on eriti hoolivad ja julged. Mulle meenub üks koolis juhtunud lugu, kus ühe tüdruku ärevus läks sedavõrd kõrgeks, et teda tabas paanikahoog. Sageli minnakse koolis siis omaette olemiseks tualettruumi. Ka see tüdruk läks sinna ja üritas ust sulgeda, kuid samal ajal oli tualetis ka üks teine kooliõde, keda see tüdruk isegi ei tundnud, kuid kes ei lasknud tal ust sulgeda vaid aitas tal juuresoleku ja rääkimise abil paanikahoost läbi tulla.“

„Lapsevanema vastutus on luua suhe oma lapsega juba beebieast peale nii lähedaseks, et laps julgeks end vanemale avada ka siis, kui teismeea hingekriis on väga suur ja vaimne tervis tugeva koormuse all.“

„Eelmistelt põlvkondadelt päritud mustrid ellujäämiseks ja stressiga toimetulekuks on tõeliselt võimsad, sügavad ja suured ning olid kunagi väga vajalikud strateegiad, aga praegusel ajal on vaja õppida uusi oskusi.“

Kuula Auli Andersalu-Targot pikemalt rääkimas Alkeemia podcastis:

Saatejuht Anneli Urge on õigustaustaga holistilise regressiooni terapeut, storyteller ja põnevike „Jokk ehk juriidiliselt on kõik korrektne“ (Pilgrim 2019) ja „Šokiterapeut“ (Pilgrim 2021) autor.

Peaasi.ee autorite ühisloominguna on ilmunud kriisiga toimetuleku käsiraamat pealkirjaga „Kriis – mis siis? Vastuseid noorte inimeste küsimustele, kuidas isiklikus elus toimuvate kriiside ja vaimse tervise väljakutsetega toime tulla.“ (Pilgrim 2023).

Seotud