Kolme puu galerii ja Loomus avasid karusnahavabale Euroopale pühendatud näituse

Kolme puu galerii ja Loomus avasid sel nädalal näituse „Karusnahka kannavad ilusad loomad, mitte ilusad inimesed!“, mille eesmärk on juhtida tähelepanu karusnahatööstusele, tutvustada üle-euroopalist algatust „Karusnahavaba Euroopa“ ning kutsuda kõiki üles ütlema karusnahale „ei“.

Maailmas, peamiselt Euroopa Liidus ja Hiinas, kasvatatakse ja tapetakse karusnahatööstuses igal aastal ligikaudu 100 miljonit metslooma. Valdav enamus neist kasvab karusloomafarmides pisikestes puurides. Kuna karusloomafarmides on esikohal kasum, st kõige olulisem on karusnaha kvaliteet, siis on karusloomakasvatus vastuolus isegi kõige elementaarsema loomade heaolu kontseptsiooniga.

Kodanikualgatus „Karusnahavaba Euroopa“ ehk „Fur Free Europe“ kutsub üles Euroopa Liitu keelama loomade pidamist ja surmamist ainult või peamiselt karusnaha tootmise eesmärgil ning kasvandustest pärit karusnaha ja seda sisaldavate toodetega kauplemist Euroopa Liidus. Algatust toetab üle 80 organisatsiooni peaaegu kõikidest Euroopa Liidu liikmesriikidest ja ka mujalt maailmas, Eestis juhib kampaaniat MTÜ Loomus. Kodanikualgatuse andis oma toetusallkirja 1,7 miljonit Euroopa Liidu kodanikku, sh 6200 Eesti kodanikku.

„Julgustame kõiki näitust külastama, et nautida nii kunsti kui ka teema üle veidi sügavamalt järele mõelda,“ kutsus näitusele Loomuse juhatuse liige Anu Tensing. „Eestis on küll karusloomafarmid alates 2026. aastast keelustatud, kuid karusloomafarmides kasvatatud loomade karusnahast valmistatud tooteid võib praeguse seisuga ka peale seda. Seetõttu on meilgi veel pikk maa minna liikumaks loomasõbralikuma Eestini.“

Näitusel näeb nii pilte kui ka saab lugeda karusloomafarmide varjupoolest ja karusloomafarmide keelustamise teekonnast nii Eestis kui ka Euroopa Liidus. Lisaks saab näitusel tutvuda ka Eesti karusnahavabade moeloojatega KittleMood, Tanel Veenre, Perit Muuga, KJA ehk Karl Joonas Alamaa, Kalle HT ehk Kalle Aasamäe ja I Λ I V I ehk LAIVI, kes kutsuvad kampaania üles ütlema karusnahale „ei“. Näitus on üleval 26. juunini Telliskivi Loomelinnaku õueala Kolme puu galeriis.

Seotud