Mis juhtub siis, kui sa ei oska või ei taha oma emotsioone kontrollida?

Esiteks võid sa oma suhted teiste inimestega ära rikkuda. Emotsionaalse inimese tundlikkus ümbritsevate suhtes tuhmub. Emotsionaalses seisundis on inimesel raske kontrollida, mida ta räägib ning see võib kaasa tuua valu ja solvumist. Emotsionaalne seisund kujundab meie meeleolu ja iseloomu. Endas solvumist kandes asud sa ohvrirolli ning võid näiteks teiste inimeste märkustele teravalt reageerida, mis võib viia konfliktini. Hiljem tunned seepärast masendust, oled nurkasurutud ja õnnetu. Sinu töövõimekus võib langeda. Sa kulutad oma energia üleelamistele, mis väsitavad ja kurnavad ning lõpuks puudub sul jõud ennast teostada ja edu saavutada.

Negatiivsed emotsioonid tekitavad inimeses tunde, et kõik on halvasti ja kõik on minu vastu. Enesehinnang langeb, sa jääd ennast ja teisi süüdistama, hävitad oma tervist ja sul tekib depressioon. Emotsioonide eitamine ja südamesse võtmine ei ole väljapääs. Kui tahad elus edu saavutada, tuleb oma emotsioone mõistma ja kontrollima õppida. Nii saad reaalselt toimuvat hinnata ja adekvaatselt tegutseda. Emotsionaalselt tasakaalus olles leiad igale olukorrale õige lahenduse.

Emotsioonidega toimetulekuks tuleb alustada nende tunnistamisest. Õpi oma emotsioone tundma ja kirjeldama: ma olen kurb, ma olen tige, ma olen ärritunud, ma olen rõõmus. Kui sa ei oska oma üleelamisi teadvustada, siis sa ei mõista, millist rolli emotsioonid sinu elus mängivad. Alates hetkest, mil sa oma emotsioone vastu võtta oskad, algab ka oskus neid kontrollida.

Analüüsi, millest su emotsioonid räägivad ja milles seisneb sinu jaoks nende väärtus, eriti negatiivsete emotsioonide väärtus. Mida üleelamised sulle näidata tahavad? Millele su tähelepanu juhivad? Mille üle pead mõtlema? Mida tuleb muuta? Ole nendele küsimustele vastates aus. Võib-olla tahab mõni vana solvang märku anda, et vajad tunnustust. Tigedus võib sind näiteks teise inimese hävitava käitumise eest kaitsta, hüsteeritsedes tahtsid sa võib-olla kellegagi manipuleerida. Variante on palju. Kui emotsioonide taga peituvaid põhjuseid hindama õpid, siis lahustuvad need automaatselt ja kaovad.

Ära kõike endaga toimuvat südamesse võta. Kui keegi on su peale karjunud, ei tähenda see, et sina oled süüdi. Inimesel võis lihtsalt halb tuju või mingid oma hirmud olla, mis pole üldse sinuga seotud. Sellele ei tohi solvumise või vihaga reageerida, sul on alati õigus rahulikult oma piiride eest seista. Kui oled väga tundlik, siis tead, et võid emotsionaalselt plahvatada või pikemalt üleelamistesse kinni jääda, ent õpi ka kõige keerulisemates olukordades rahunema, näiteks lõõgastavaid praktikaid ja hingamisharjutusi kasutades.

Õpi negatiivsetele olukordadele teisiti reageerima ja kui sa ei oska, siis otsi uusi teadmisi. Üritame sisemaailmaga tegeledes oma vanadele kogemustele ja oskustele toetuda, kuid tegelikult vajame uusi teadmisi. Otsi üles just sulle vajalik raamat või sobilik loeng.

Oma emotsioonide mõistmiseks tuleb uurida, miks need tekivad ning kuidas keha ja teadvust mõjutavad. Sinu emotsionaalne seisund sõltub sinust endast. Vahel me ei viitsi endaga tegeleda ja mõtleme, et küll kõik iseenesest laabub. Igal inimesel on võimalik end positiivses seisundis ja meeleolus hoida. Emotsioone ei pea alla suruma, kuid teadlik inimene oskab ennast valitseda ja jälgida ning oma emotsioone juhtida.

Kõige suurem samm emotsionaalse tervenemise poole on oskus andestada nii iseendale kui inimestele, kes sulle haiget on teinud. Lase mineviku valu lahti ja vabane oma koormast.

Allikas: Alexis Varnum “Uus reaalsus“, kirjastus Pilgrim

 

Seotud