Karm reaalsus: kogu tõde banaanidest

Banaanid moodustavad kriitiliselt tähtsa osa maailma kaubandusest. Näiteks Ecuadoris, mis ekspordib kõige enam banaane, pakub banaanitööstus enam kui kahele miljonile inimesele sissetulekut. See on riigi elanikkonnast lausa 12.5%. Dominikaani saarel moodustab banaanikasvatus lausa 60% terve riigi sissetulekust. Nii mõnedki ühiskonnad toetuvadki kogu majandusega peamiselt banaanide ekspordile. Kahjuks paneb nii suur majanduslik sõltuvus need riigid vägagi haavatavasse seisu, mida importivad varustajad ja supermarketid enda kasuks on pööranud. Meeletult odav banaani kilohind võib ju rõõmustada meie rahakotti, kuid sel on tõsised varjuküljed, vahendab Gorilla.ee.

Karm tõde

Odava impordiga käivad kaasas vastuvõetamatud töötingimused, tööõiguste rikkumine, keskkonna mürgiste kemikaalidega hävitamine ja intensiivne monokultuuride kasvatamine. Tänasel moel ei ole banaanikasvatus jätkusuutlik ja paneb keskkonnateadlased muretsema. Kui palju teab üks keskmine inimene banaanidest? Kas umbes nii palju, et need on toitvad kollased viljad, mida armastavad nii ahvid kui inimesed? Ilmselt ka seda, et tegu on eksootiliste viljadega, mis meie lettidele jõuab igaühe jaoks taskukohase hinnaga – umbes üks euro kilogrammi kohta.

Banaanides on aga palju enamatki peidus. banaanid tõmbavad ligi palju kahjureid, seenelisi ja haiguseid. Ladina-Ameerikas ja Kariibi mere saartel hävines kogu banaanisaak. Meile täna tuntud banaaniliik Cavendish aretati välja alles pärast eelmise liigi hävingut, kõigest 100 aastat tagasi. Täna ähvardab meie banaane sama oht. Palmiõlitööstus hävitab paradiisi

Leonardo DiCaprio: kõiki meie planeedi elusolendeid ähvardab tõsine katastroof

Põlisrahvaste vanaemade nõuanded maailmale elamise ja olemise kohta

PÕUD: Maailma suuruselt kaheteistkümnendal megalinnal on vesi otsa saama

Seotud