Hoolitsedes oma seedimise eest, hoolitsed sa ka oma keha ja vaimu eest

Kevad on organismi puhastamise ja erinevate dieetide katsetamise aeg. Olulisem kui dieedid, on aga teadmine, mida sinu keha tegelikult vajab. Raamat “Tervendav enesearmastus. Mõtted ja toit – kõige tõhusam dieet” õpetab kuulama oma keha, et saavutada hea tervis ja õige kehakaal.

Keha-vaimu side – seedetervis ja sinu aju

Kas sa oled kunagi kuulnud oma sisetunnet? Või tundnud liblikaid kõhus ringi lendamas? Kui jah, siis sa oled kogenud keha-vaimu sidet. Mõned eksperdid uskusid vanasti, et aju probleeme tuleks käsitleda kehast eraldi, kuid üha rohkem uuringuid näitavad, et kui sa tahad oma tuju, mälu ja aju talitlust parandada, siis tasub vaadata üle oma seedetervis. Eks sellel ole ka hea põhjus.

Alustame päris algusest ehk eostumisest, kui beebi on alles embrüo. Selles staadiumis eraldub hulk lootekude ning ühest neist tekib aju (kesknärvisüsteem, mis koosneb ajust ja seljaajust) ja teisest seedeelundkond (sinu seedesüsteem ja enteraalne närvisüsteem). Sinu aju ja seedetrakti ühendab uitnärv, mis on just nagu telefoniliin, mis kannab teateid ajust soolestikku ja vastupidi. Selle kaudu räägivad sinu soolebakterid sinu ajuga.

Columbia Ülikooli patoloogia ja rakubioloogia professori Michael Gershoni uuringud, mis keskenduvad sellele, kuidas soolestiku aju ehk enteraalne närvisüsteem (ENS) töötab, on olnud pöördelise tähtsusega. Järgnevalt toome välja mõned peamised faktid.

– Enteraalne närvisüsteem hõlmab sinu tervet seedetrakti suust kuni pärakuni.

– See toetab ning paljudel juhtudel ka toodab rohkem kui 30 erinevat neurotransmitterit, mis on identsed ajus leiduvatega. (Serotoniin on üksnendest.)

– Umbes 70 kuni 80 protsenti sinu immuunsüsteemist asub sinu seedekulglas. See on loogiline, kuna sinu seedesüsteem täidab tähtsat ülesannet. Seedeelundkond võtab väljastpoolt söögi, vee ja bakterid ning muudab need toitaineteks, mis aitavad inimkeha kasvatada, ravida ja alal hoida. Just sellele viitabki vana aforism “Sa oled see, mida sa sööd”.

– Umbes 90 protsenti keha serotoniinist paikneb sinu soolestikus. Serotoniin aitab reguleerida tujusid, und ja õppimist ning võib mõjutada sinu õnnetunnet ja eneseväärikust. Serotoniin mängib seedimises kriitilist rolli, kuna see aitab eritada ensüüme, mis aitavad sul toitu seedida.

– Sinu soolestik saadab ajju signaale, mis mõjutavad otseselt seda, kas sa tunned ennast kurvana või oled stressis, ning need võivad isegi mõjutada su õppimisvõimet, mälu ja otsustusvõimet. Aga vastukaaluks avaldavad emotsioonid sinu ajus mõju ka sinu seedetraktile. Viha, äng, kurbus, rõõm ja teised emotsioonid võivad sinu soolestikus kutsuda esile erinevaid sümptomeid. Tänapäeval viiakse läbi üha rohkem uuringuid, mis näitavad, et toit mõjutab tuju ja soolestiku tervis mängib tähtsat rolli erinevate haiguste tekkimisel, mille hulka kuuluvad osteoporoos, autism, depressioon ja autoimmuunhaigused.

Siinkohal toome välja kolm uuringut, mis tõestavad soolestiku-aju sidet.

1. See, mida sa sööd, võib muuta su tuju. Belgia teadlaste uuringus leiti, et rasva manustamine parandab meie emotsionaalset olekut ja teeb meid õnnelikumaks. Just seetõttu otsivad inimesed toidust lohutust, kui nad tunnevad ennast halvasti.

2. Krooniline stress võib tekitada isusid, mis liiguvad soolestikust ajju. Hiirte peal läbi viidud uuringud näitasid, et kroonilise sotsiaalse stressi tingimustes (nagu kuritarvitamisest või kiusamisest tekkinud trauma) valisid hiired suure rasva- ja kalorisisaldusega toite ning võtsid kaalus juurde rohkem kui nende vähem stressis kaaslased. Lisaks sellele leidsid teadlased, et soolestik ütleb ajule, mida süüa, mitte vastupidi. Stressiolukorras toodab aju greliini – hormooni, mis tekitab ajus näljatunde. Greliin muudab toidu ajule ihaldusväärsemaks, eriti kui on tegemistsuure rasva- ja kalorisisaldusega toiduainetega.

3. Sinu toidukava mõjutab sinu soolestikubaktereid ja sinu soolestiku­bakterid mõjutavad su aju. Neuroteadlased väidavad, et head bakterid sinu soolestikus, mida nad kutsuvad soolestiku mikrobioomiks, käituvad sekundaarse DNA-na. See tähendab, et põhimõtteliselt kontrollib see, mida sa sööd, sinu soolestiku bakterite koosseisu ja need bakterid suudavad muuta seda, kuidas sinu geenid toimivad. Teisisõnu, kui sinu toidukava stimuleerib tervislike soolestikubakterite teket, siis vastutasuks mõjutavad need tervet sinu keha, vaatamata igasugustele geneetilistele eeldustele.

Teine tähtis teadmine, mida neuroteaduse uuringutest tasub kõrva taha panna, on see, et su soolestikubakterid on sinu ajuga pidevas ühenduses. Soolestiku mikrobioom mõjutab seda, kuidas su aju funktsioneerib lapsepõlvest kuni täiskasvanueani välja, avaldades mõju nii tujudele, õppimisvõimele, mälule ja sellele, kuidas sa tuled toime stressiga. Kui soolestiku mikrobioom on terve, siis saadab see ajusse õnnelike signaale. Kui see on haiglane, siis võib see saata ärevaid signaale. Just selle kommunikatsiooni tõttu on neuroteadlased hakanud uurima, kuidas soolestikubaktereid reguleerida, et ravida meeleolu ja stressiga seotud haigusi, nagu depressioon, ärritatud soole sündroom ja põletikuline soolehaigus. Ehk teisisõnu – see, mida sa sööd, on väga tähtis. Toit, mida su keha seedib ja endasse imendub, on väga tähtis. Sinu soolestik vastutab selle eest, kuidas sa ennast tunned, kuidas sa käitud, millele sa keskendud, kas sa magad või ei, ning sinu üleüldise tervise ja elurõõmu eest. Kui sa hoolitsed oma soolestiku eest, siis sa hoolitsed ka kogu oma keha ja vaimu eest.

Harjutused oma keha tundmaõppimiseks ja tervise vundamendi loomiseks

1. Nõuanded, kuidas paremini seedida oma elu

Hea seedimine algab sellest, kuidas sa oma elu seedid. Kui sa kardad või ei usalda oma elu, siis kipud keskenduma asjadele, mis seda uskumust tugevdavad. Jäta meelde, et see on vaid mõte ja mõtteid saab muuta! Koosta nimekiri nõuannetest, mis aitavad sul enda vastu kena olla, ennast rohkem armastada ja õppida tundma ennast turvaliselt. Vali järgnevast nimekirjast üks, mis sulle meeldib, ja harjuta seda iga päev.

Harjuta afirmatsioone ja tööd peegliga.

Suudle enda kätt ja ütle: “Ma armastan sind”.

Kallista ennast.

Anna oma kehale teada, kui palju sa seda armastad, kui sa viskad möödaminnes pilgu peeglisse, teed trenni või mõtled oma keha peale.

Ütle oma kehale, kui tänulik sa oled, et see sind toetab, ning kui tugevad on su jalad, et nad sind ühest kohast teise viivad. Vali midagi, mida sa väärtustad, ja ütle oma kehale, kui palju sa seda armastad.

Pööra süües kogu oma tähelepanu toidule ja ära tee mitut asja korraga. Kui sa istud maha sööma, siis lülita teler välja ning hoia oma telefonist ja arvutist kaugemale. Istu vaikuses ja keskendu vaid oma toidule ning sellele sensoorsele kogemusele.

Armasta süües toitu ja oma keha. Naudi oma toitu täiel rinnal! Kui sa oled stressis, siis võta aega enne söömist sügavalt sisse hingamiseks ja lõõgastumiseks, et su keha rahuneks maha ning oleks valmis toitu seedima.

Ümbritse ennast asjadega, mida sa armastad. Kirjuta üles afirmatsioone ja kleebi neid oma arvuti, külmiku või vannitoapeegli peale ning paiguta need oma autosse. Hoia meeneid, mida sa armastad, kohtades, kus need meenutavad sulle, et sa oleksid enda vastu kena.

Lõpeta vägivaldse ja negatiivseid mõtteid tekitava meedia tarbimine. Lõpeta uudiste vaatamine ja naisteajakirjade lugemine, mis keskenduvad kaalule ja täiuslikkusele, ning vaata filme ja telesaateid, mis ülendavad sinu meeli.

Veeda rohkem aega sõpradega, kes toetavad armastavaid muutusi sinu elukorralduses, ning veeda vähem aega sõpradega, kes sinu uusi harjumusiei toeta.

Usalda ennast oma Elu kätesse. Kui sa midagi kardad, siis korda endale: Kõik on hästi. Kõik laabub täpselt nii, nagu on minu jaoks parim. Sellest situatsioonist tuleb mulle vaid head. Ma olen kaitstud. Ütle seda endale täpselt nii tihti kui vaja, et sa tunneksid ennast mugavalt ja turvaliselt.

Ära unusta, et sa vastutad vaid enda eest. Mõned inimesed võtavad endale vastutuse oma abikaasa, laste, perekonna, sõprade, klientide, kolleegide ja kõikide neile oluliste inimeste stressi, tervisehädade ja kõrgendatud emotsioonide eest. Kui sa võtad enda kanda teiste stressi ja mured, siis võib see negatiivselt mõjutada su enda stressitaset ja tervist. Põhimõtteliselt võtad sa enda kanda vastutuse nende stressi eest. Proovi selle asemel neid lihtsalt armastada. Pühenda neile mõni armastav afirmatsioon, nagu näiteks “Ma vabastan armastuse energia. Mu sõber on vaba ja ma olen vaba. Nüüd on kõik mu südames hästi.” Vabane energeetilisest stressist ja usalda armastuse energiat, mis aitab kõigel paraneda.

Küsi Elult abi. Kui sa tunned, et oled stressis või endast väljas, siis püüa märgata, kas sa avaldad endale survet, et midagi saavutada. Püüa surve avaldamise asemel lubada kõigel lihtsalt juhtuda. Palu Elult, et see sind aitaks, ning keskendu sellele, et lasta kõigel võimalikult lihtsalt juhtuda.

Pea tänulikkuse päevikut. Kui sinu keskendumisvaldkond hakkab laienema, siis kirjuta üles kõik need suurepärased asjad, mis sinu päevas aset leiavad, ning samuti asjad, mille eest sa tänulik oled. Ära unusta, et inimene võib olla tänulik ka näiliselt väikeste asjade eest, nagu näiteks nurruv kass, saba liputav koer, lapse naeratus, puhtad linad, tervislik eine, hea raamat, jne. Kui sa seda iga päev teed, siis märkad, et Elu tõesti armastab sind, see aitab välistada igasugused kahtlused. Lisaks sellele aitab see sul valida, millele sa keskendud, ja tänulikkus aitab su kehal ennast ravida.

Toida ennast kannatuste asemel armastusega. Küsi endalt päeva jooksul, millega sa ennast toidad. Kui sa märkad, et toidad ennast häda ja viletsusega, siis vaheta need toitainerikka toidu ja positiivsete armastavate mõtete vastu.

Eelista lihtsust kannatamisele. Selle asemel, et valida raskem tee, küsi endalt, kuidas sa saaksid elu enda jaoks lihtsamaks teha. Sea endale väljakutse muuta oma elu võimalikult lihtsaks ja kergeks. Kannatada pole lihtsalt mõtet!

Me kutsume sind üles sügavalt sisse hingama. Pane üks käsi oma rinnale ja teine oma kõhule. Hinga kolm korda sügavalt sisse ja välja. Tuleta endale meelde, et sa oled tervist väärt. Sa oled väärt seda, et investeerida oma aega, et õppida seda, mida me inimesed oleme paari viimase sajandi jooksul unustanud. Sa ei pea seda kõike tegema ühe päevaga. Praegusel hetkel lihtsalt ütle endale, kui palju sa ennast ja oma keha armastad. Ütle endale, et sa pead tegema vaid ühe sammu korraga, sa oled kaitstud ja kõik on sinu maailmas hästi.

Katkend pärineb Parem seedimine: millised toiduained sobivad koos söömiseks, millised mitte?

Sisu loob vormi: hea elu saab alguse heast läbisaamisest iseendaga

Alkeemia lugemisnurk | Tee restart – muuda oma elu 7 päevaga!

Õpi ennast väärtustama ja hakka julgelt iseenese tões elama

Seotud