Head nipid ilusate, tervete ja läikivate juuste saamiseks

Ligi kahekümneaastase ilutoimetaja kogemusega Agnes Kajander jagab oma raamatus „Tüdruk, sina oled ilus“ nippe, kuidas saada endale ilusad, pikad ja terved juuksed.

Mida süüa, et juuksed oleksid kaunid?

Juus sisaldab 70-80% proteiini ehk valku, mis tähendab, et nende tervise huvides tuleks süüa valgurikkaid toiduaineid (kinoa, oad, läätsed, mandlid, munad jne). Samuti väidavad toitumisteadlased, et juuksekadu põhjustab rauapuudus, hapraks ja õhukeseks muudab juukseid vasepuudus ning olulised on ka kaltsium, tsink ja räni, sest need mõjutavad sidekoe kasvu ja arengut. Ka oomegarasvhapetega meeldib kaunitel, tihedatel ja tervetel juustel maiustada.

Eriti halvasti mõjuvad juustele dieedid. Kuna dieet tekitab kogu organismis toitainete vaeguse, siis mis sa arvad, kui suure suutäie toitaineid saavad juuksed? Peaaegu mitte midagi! Solvumise märgiks hakkavadki nad mõne aja möödudes välja langema. Juuste olukorda võivad mõjutada ka mitmesugused allergiad. Näiteks laktoositalumatus ei lase juuksejuure rakkudel nii hästi areneda, mis omakorda viib juuste kasvuhäirete ja väljalangemiseni. Seega – kui sul esineb seedehäireid, allergiaid, väsimust ja juuste arutut väljalangemist, pea nõu allergoloogiga. Ka söödava toidu puhtus on oluline. Igasugused lisaained meie toidus võivad põhjustada allergiaid, kõõma, naha sügelust ja ärritust. Eriti tuleks vältida E621 (lõhna- ja maitsetugevdaja), E951 (magustusaine aspartaam) ja E211 (säilitusaine).

Juuksekarv kasvab kuus umbes 1-1,5 sentimeetrit. Seega, kui sul on õlgadeni kiharad, on kõige pikem karv umbes kaks aastat vana. Kui hakkad juuste heaolu parandamiseks menüüsse vitamiine, mineraalaineid ja rasvhappeid lisama, peab kannatust jätkuma. Kulub kolm kuni kuus kuud, enne kui juustele paremat elu pakkuv toidusedel mõju avaldama hakkab.

Mida teha, kui juuksed ei kasva?

Juus kasvab keskmiselt 2-6 aastat. Iga juuksekarv su peas on erinevas kasvufaasis – osad sünnivad, osad kasvavad, osad surevad ja osad on puhkefaasis. Kui sulle tundub, et juuksed ei kasva või et neid langeb suuremal hulgal välja (50-100 karva päevas on normaalne), siis tähendab see alati probleeme juuksejuure rakkudes ning seda, et juus sureb enne oma geneetilise kasvutsükli lõppu. Mida siis teha? Üks mõjusamaid nippe on kiirendada vereringet, sest tänu vereringele transporditakse toitaineid juuksesibulasse, kust saab vajalikud toitained kätte juuksejuur. Vereringet aitavad parandada liikumine (eriti värskes õhus), peamassaaž ja looduslikust turbast peanahamask. Viimase tegemiseks tuleb turvas võrdlemisi paksu kihina peanahale kanda, panna pähe kilemüts, et vältida turba kuivamist, ning lasta mõjuda umbes 20 minutit, saunas 15 minutit. Seejärel piisab vaid turba sooja veega mahapesemisest – nii saab turba raviv toime edasi toimida.

Peanaha massaažiks võtan ma umbes supilusikatäie kookosõli, segan hulka 2 tilka lavendli ja 2 tilka rosmariini eeterlikku õli ning kannan õlisegu näppudega masseerides peanahale (ja sealt kammin juustele kogu pikkuses). Sellist õlihooldust teen ma tavaliselt kord nädalas õhtuti, katan magama minnes pea õhukese mütsiga ja pesen hommikul. Samas võib seda teha ka paar tundi enne juuksepesu, ei pea õlisegu ööseks pähe jätma.

Pesemine. Kohtle juukseid hellalt

● Vastupidiselt laialt levinud arusaamale, et juukseid võib pesta iga päev, pole see peanaha seisukohast teps mitte hea. Juukseid iga päev pestes kahjustame peanaha normaalset mikrofloorat, mis kaitseb peanahka ja juuksejuuri halbade bakterite eest. Mikrofloora taastub alles 24 tunni jooksul, seetõttu oleks ideaalne pesta juukseid iga 3-4 päeva järel.

● Kindlasti ei tohi juukseotsi pestes nühkida neid kahe käe vahel nagu pesu – see lõhub juuste soomuskihti ja muudab need karedaks. Pestes ei maksa üldse kasutada tervet kätt, vaid ainult sõrmeotsi, masseerides peanahka ringjate liigutustega üle kogu pea. Masseerimine kiirendab peanaha ainevahetust ja elavdab mõnusa surina saatel vereringet.

● Pea vereringet aitab elavdada ja sealjuures toitainete juurdevoolu suurendada ka see, kui pesed pead nii, et kallutad seda allapoole. Muide, näiteks juuksekasvule tuleb kasuks paarkümmend minutit peapealseisu päevas – hahaa, juuste pesemist samal ajal paluks siiski mitte praktiseerida!

● Kindlasti ei tohi juukseid pärast pesu kuivaks väänata ega ülikõvasti rätiku sisse venitada – nagu paljud pikajuukselised seda teevad! Veel suurem viga on see, kui hakata märgi juukseid kohe pärast pesu kammima. Märg juus venib ja seega ka katkeb kergesti. Juuksed tuleb saada enne poolkuivaks ja alles siis alustada kammimist, juukseotstest ülespoole liikudes.

● Saunas käies kaitse juukseid alati froteerätikuga, mille alla võid kanda veel poputava juuksemaski.

● Kuigi juukseid ei tohi pesta ei liiga kuuma ega liiga külma veega, võiks viimane loputusvesi olla nii jahe, kui vähegi kannatad. See sulgeb juukse soomuskihi ja jätab karva kenasti läikima. Et juustesse kogunenud hooldusvahendite jääke välja saada, võid korra kuus loputada juukseid veega, kuhu on lisatud üks supilusikatäis õunaäädikat.

● Umbes igal kümnendal pesukorral kasuta sügavpuhastavat šampooni. Peanaha poorid on meie nahapinnal kõige suurema läbimõõduga, mistõttu mustus koos hooldustoodete jääkidega koguneb nahapinnale ja pooridesse. Tavalise juustepesuga puhastame peanaha pinna ja juuksed, sügavpuhastusega aga puhastame sügavuti ka naha poorid.

Milliseid šampoone eelistada?

Juuksehooldustooteid valides võib kerkida küsimus, kas eelistada looduslikke või sünteetilisi. Sünteetilised šampoonid on kergesti kättesaadavad, neid müüakse igas toidupoes ning raske on nende veetlusele vastu panna. Nad vahutavad suurepäraselt, lõhnavad imeliselt ning pärast pesu juuksed tõepoolest läigivad, vahel pole isegi palsamit vaja. Samuti võib mõelda, et neis šampoonides-palsamites sisalduvad sünteetilised ühendid ei jää naha pinnale imenduma, vaid pestakse veega kõige kaduva teed. Taimsete ja peavoolu šampoonide peamine erinevus seisneb juukseid puhastavate aktiivkomponentide olemuses. Kui looduslikes šampoonides on nendeks vähese vahutavusega suhkrupõhised tensiidid, siis tavašampoonides valdavalt sünteetilised puhastusained (enamlevinud on sodium lauryl sulfate ehk SLS). Viimased võivad aga peanaha normaalset mikrofloorat oluliselt rikkuda, põhjustades sügelust, punetust või tundlikkust. Enamiku tavašampoonide ja -palsamite sees on ka silikoon – aine, mis annab juustele kohese siidiselt läikiva mulje. Koostisainete nimekirjast võid seda leida nimetuste alt dimethicone, trimethicone, polysilicone, amodimethicone, cyclomethicone, siloxane, cyclopentasiloxane. Vees lahustumatu silikoon ladestub peanahale, kust seda tavalise šampooniga välja pesta ei ole võimalik – peanahk ummistub, läheb kiiremini rasuseks ning juuksed võivad ajapikku muutuda elutuks ja tuhmiks. Seega tasub kaunite kiharate ja tervisest pakatava peanaha nimel kasutada juuksehooldustooteid, mis silikooni ja sünteetilisi puhastusaineid ei sisalda.

Hooldamine

● Palsamit või juuksemaski kasutades tehakse pahatihti see viga, et hooldusvahend kantakse veel tilkuvatesse juustesse. Juus on vett täis ja ravivate ainete jaoks pole lihtsalt ruumi. Vesi paisutab juukse soomuskihi lahti ja palsam ei saa sisse tungida, et seda uuesti sulgeda. Seetõttu tuleks enne palsami pähemäärimist juustest üleliigne vesi rätikuga välja vajutada.

● Palsamit kasuta paari sentimeetri kauguselt peanahast kuni juukseotsteni.

● Peale tavapärase palsami turgutavad juukseid ka maskid, mis on palsamist kraadi võrra intensiivsemad. Üks kord nädalas on juuste maskitamiseks täiesti piisav, üle pingutada ei maksa. Maski kauemaks pähejätmine ei anna tingimata paremat tulemust, küll aga saab maski mõjujõudu suurendada sellega, kui panna pähe kilemüts ning ise lõdvestuda vannivees. Siis avab soojus juuste soomuskihi ja laseb kasulikel ainetel paremini imenduda.

Siin on sulle veel hulk ideid, kuidas lihtsate vahenditega juustele uus hingamine anda:

● Purusta küps avokaado munaga, sega ja vispelda need korralikult kokku. Seejärel kanna segu niisketele juustele. Hoia vähemalt 20 minutit, siis loputa hoolega. Avokaadod on tulvil vitamiine, asendamatuid rasvhappeid ja mineraalaineid, mis aitavad taastada juuste elujõu.

● Juuste niiskustaseme taastamiseks soojenda pool tassitäis oliiviõli (ära lase liiga kuumaks või õli kaotab oma tervistava jõu). Hõõru õli juustele ja peanahale. Kata juuksed kilega ning keera pähe froteest turban. Lase õlil vähemalt 45 minutit toimida, seejärel šampoonita ja loputa korralikult. Oliiviõli asemel sobivad imehästi ka jojoobi-, magusa mandli ja kookoseõli.

● Sega kokku 1 tl õunaäädikat, 2 sl oliiviõli ja 3 munavalget. Kanna segu juustele. Kata kõik kilega ja siis veel froteerätiga. Lase hooldusel enne väljapesemist vähemalt pool tundi mõjuda. Munavalges on palju proteiini, mineraalaineid ja rasvhappeid, mis toidavad juuksejuurt, samuti peanahka ja juukseid puhastavaid ensüüme.

● Söö mitmekülgselt ja tervislikult. Juuste seisukohast on oluline tarbida oomega-3-rasvhappeid, mida leiad jahvatatud lina-, tšiia- ja kanepiseemnetest. Samuti pane tähele, et su menüüs oleks piisavalt B-grupi vitamiine, rauda, vaske, tsinki ja joodi.

Allikas: Agnes Kajander „Tüdruk, sina oled ilus“, kirjastus Pilgrim

Seotud