Ehted ja mood kui isikliku arengu instrument

Ehted ning ka laiemalt mood ja ostlemine on nii igapäevased teemad, mil ei tundu vaimse kasvamisega mitte mingit seost olevat, pigem võiks nimetada seda vaimsuse taandarenguks. Wildwoman.ee ehtebrändi looja Marika Tamme viimase aja suurimaks vaimseks ahhaa elamuseks ja inspiratsiooniks oli aga just film “Iris”*, mis räägib stiili-ikoon Iris Apfeli (96 aastane) tõekspidamistest! Paljude naistekursuste põhiliseks teemaks on ikka ja endiselt iseenda armastamine sellisena nagu sa oled, oma tõelise mina leidmine, ühiskonna poolsete programmide maharaputamine. Iris Apfel on päris elu- ja elus tegelane, kes on nö selle naistekursuste temaatika ehk iseendaks saamise ning iseenda armastamise enda jaoks ära lahendanud hoopistükkis läbi moe- ja ehtemaailma. See on naine, kelle tunnete ära üle-elu suuruste ümmarguste prillide, väga värvikate kostüümide ning kilode kaupa külge riputatud suurte ja vägevate ehete järgi.

Kui Iris Apfeli pahvikslöövalt värvika ning eklektilise garderoobi ning üle-elusuuruse ehtevaliku kohta küsida, siis ta ütleb, et tema eesmärk ei ole olla ilus. Mitte kunagi. Küll on aga ta eesmärk vaadata peeglisse ning nautida seda, mida ta näeb. Ilmselt ta teab, millest räägib, sest tal on olnud pea sajand aega, et seda välja selgitada ja järgi testida. Ta ütleb enda kohta oma dokumentaalfilmis: “Ma ei ole ilus ja ma ei saa kunagi ilusaks, aga see ei ole oluline. Mul on midagi palju paremat. Mul on stiil.” Ja sellest naisest õhkub enesega rahulolu, enesekindlust, loovust ja karakterit ja autentsust rohkem kui mõnest moemaailma tegelasest ning see kõik kokku mõjub jalustrabavalt terviklikult. Kuidas saavutada selline enesearmastus ja -kindlus ja enese hinge autentne väljendus, et sa tunned end ise ainulaadse ja vägeva tervikuna?

Foto: Iris Apfel Official Facebooki leht

Kurb ja tuntud tõsiasi on see, et meie ühiskond hakkab meid maast ja madalast drillima standardile vastavaks, kuulekakas, korralikuks, õigeid vastuseid teadvaks olendiks. Kui sa ei käi just alternatiivses koolisüsteemis, siis ilmselt kaotad sa koolikadalipus suure osa oma loovusest, isiksusest, julguse eksida ning salasoovi mässata. Nii me muutumegi ka täiskasvanu eas massimoe kummardajaks ning massimõtete edasikandjateks ning massist oma mugavustsooni leidjaks. Vähesed, kes sellest süsteemist suudavad välja murda. WildWomani ehtebränd sai samuti alguse sellest soovist, olla päriselt ise, erineda, tuua välja iseenda isikupära, iseendaks olemine koos kiiksude ning veidrustega. Nagu Iris Apfel väljendab – olla naine, kelle eesmärk ei ole saada ajakirja kaanefoto modelliks, vaid pigem nautida iseenda peegeldust poeaknal.

Kes Sa oled ning kuidas selle autentse Sinuna meie ühiskonnas ellu jääda? Algatuseks on selleks vaja võtta aega iseendale, et märgata end, olla endaga avatud ja küsida küsimusi ning vastata endale ausalt. Mis sinu hinge helisema paneb? Mis sulle viimati lapselikku rõõmu valmistas? Kui keegi ei annaks hinnanguid, kuidas sa siis käituksid, mida siis ütleksid ning milliseid ehteid ja riideid siis kannaksid? Kas sa märkad, kui riietud tegelikult oma sõbrannade jaoks ning sätid soengu näiteks oma mehe maitse järgi. Iris Apfeli tarkus on see: “Kõige hullem fopaa on see, kui sa vaatad peeglisse ja sa ei näe iseennast.”

Iris jagab enda kogemust: Et selgusele jõuda, kes sa oled, oleks justkui nagu psühholoogi juurde minek ning tema patsiendi tooli istumine, aga oh häda, ei ole ainult psühholoogi, kes sulle selles protsessis appi tuleks.” See ongi suur enesearengu väljakutse – iseend tundma õppida – pead ise küsima ja ise vastama ning ise end valede osas “vahele võtma”. See ei ole lihtne ülesanne. Aga kui sa oled iseenda vastu uudishimulik ja kannatlik, siis selgub ühel hetkel ka vastus. Mida rohkem sa lased iseendal eksperimenteerida ja mängida ja erinevaid olemise variante proovida, seda enam sa saad iseenda kohta teada (oma piirid ja hirmud ja lootused jne). Mis tunde sinus miski tekitab ja kuidas sa sellele reageerid.

Iris Apfel ütleb: “Moodi saad osta, aga stiili sa omad. Stiili võti on see, et sa õpid ja uurid välja, kes sa oled, see võtab aastaid. Ei ole juhiseid, kuidas sinna jõuda. See on enese väljendus ja mis kõige peamine – suhtumine. Pea meeles, kui sul on raske iseenda stiili leida, siis see võib olla seetõttu, et sa proovid kopeerida midagi, mis on juba olemas. Proovi iseenda sisse minna ning vaata, mis siis juhtub.”

Foto: Iris Apfel Official Facebooki leht

Ehk asja tuum on see, kui sa ei tunne iseennast, sa ei saa seda ennast väljendada oma stiiliga oma väljanägemises. Kas sinu stiil, mida oma väljanägemises esindad, räägib tõesti päris sinust… Kas selles peegeldub sinu loovus, kas selles peegeldub sinu kirg, kas sealt peegelduvad sinu unistused, kiiksud, hirmud ja huumor. Marika mainib, et temale mõjuvad tegelikult ehted ka veel teistpidi. Ehk ühtepidi energia on see, kui valida välja oma hinge peegeldavad ehted, kui teine viis on läbi riiete ja ehete oma enda tõeline mina tihedamini ja julgemini päevavalgele tuua ehk end mingisse meeleollu/rolli viia. Ta räägib oma värviliste keraamiliste pallikestega kaelakeest – igakord kui selle kaela panen, siis see mitte ei väljenda ainult minu hinge, vaid tuletab ka mulle endale meelde minu loovat, muretut lapselikku kunsti armastavat meelt ja paneb end nii julgemalt käituma ning väljenduma. Näiteks mul on vana antiikne granaatidega India ehete komplekt, mis räägib minu idamaade armastusest, ning rändamise ja lugude korjamise kirest ning teinekord toovad just need ehted uue unistuse eksootiliste sihtkohtade ja seikluste järgi. Ja on minu hõbeda-kullakoosluse sõrmus, mis väljendab minu luksuse ja eklektika armastust. Sõltuvalt olukorrast ja tujust on need ehted justkui lugu minust, mis väljendab mind, sätib mind mingisse kindlasse meeleollu, tekitab minu ümber energia, mis lubab omakorda minu päris minal paremini välja tulla.

Aga kui selgusest ja eksperimenteerimise julgusest puudu jääb? Iris Apfelilt küsiti, et kas ta ka muretseb, et keegi annab tema maitsele hinnanguid. Iris vastab: “See ei loe. Sa võid õppida end samm-sammu haaval selles osas ületama. Sa ei pea ennast reetma või muutma, et teised tunneksid end mugavalt. Ma ei riietu selleks, et mind vaadatakse, ma riietun iseenda jaoks. Loomulikult, iseenda jagamisel teistega oleme väga haavatavad – aga õnnelikuks teeb see, kui sa oled sa ise ning oma tões. Tõelisem on näidata oma ekstsentrilisust kui seda varjata. Julgustuseks võin öelda, et kui sa ei käi riides nii nagu teised, siis sa ei pea ka mõtlema nii nagu teised. Kõige olulisem osa sinu stiilist peaks olema see, et see teeb sind õnnelikuks. Kui stiili omamine tekitab sinus stressi, siis kanna seda, mis on mugav. Aga sellega koos kaotad sa ka kogu isikupära, mängulisuse ja loovuse võlu! Unusta ära, mis on moes ja mis reeglid on moes – lihtsalt ela iseennast “valjusti “välja! Ole iseloomuga ja ole huvitav – personaalsus on see, mis meid teiste puhul tõmbab. Ja kõige tähtsam – ära unusta seda nautida!”

Ehk istu iseendaga psühholoogi tooli ning uuri välja, mis on need sinu autentsed tahud, mis teevad sinust päris sinu. Ja mis oleks, kui sa unustaksid reeglid ja moe ning laseksid oma hingel end ehtida ja riietada. Kogu selles protsessis kohal olles, märkad, kuid see päris sina õitsele lööb.

* film on nähtav Netflixis

Autor: Marika Tamm

Vaata lisa: poolvääriskivid väekates ehetes.

Külasta Millest kõnelevad sinu ehted?

Kristallid, mis kaitsevad negatiivse energia ja elektromagneetilise kiirguse eest

Kuidas kristalle puhastada ja uue energiaga laadida

Kristallivõltsingud ja kuidas neid ära tundaKas kristalli valida mõistuse või tundega?

Seotud