Eesmärgipärane teadlik hingamine on võimas viis ärevate mõtete vähendamiseks ja heaolu kasvatamiseks

Sul juba on olemas oma süsteem ärevuse vähendamiseks: hingamine. Eesmärgipärane teadlik hingamine on võimas viis ärevate mõtete vähendamiseks ja heaolu kasvatamiseks. Mõtlemine järgib su hingamist ning ka hingamine kulgeb mõtlemise rütmis. Kui me hingame kiiresti ja pinnapealselt, ei saa meie aju ja keha piisavalt hapnikku, et korralikult funktsioneerida ja end hästi tunda. Selline hingamine tekitab pinget ja rahutust. Sageli järgnevad sellele ärevad mõtted. Kuid see töötab ka vastupidi. Kui koged ärevust ja mõtled üle, siis su hingamine muutub kiireks ja pinnapealseks. Paljud meist ei pane küll tähele seda põhjuslikku seost ärevuse ja hingamise vahel, kuid kõik võivad õppida seda ära tundma ja seda kasutama, et meel püsiks rahulik ja ärevus ei võtaks võimust.

Hinga aeglaselt, sügavalt, sihipäraselt

Esiteks vaata, kuidas sa tavaliselt hingad. Võid suvalistel hetkedel käe rinnale asetada ja tunnetada oma hingamise rütmi. Pane tähele, kui sa liiga kiiresti hingad. Kui sa tunned stressi, siis pane käsi rinnale ja jälgi selle kerkimist ja langemist. Kuidas see tundub võrreldes sellega, kui jälgisid oma hingamist tavalises meeleolus? Kui sa oma hingamist paremini tundma õppinud oled, siis asu seda juhtima, et enesetunnet parandada.

Sihipäraselt hingamine on heaks lahenduseks, kuidas ärevust vähendada. Kui su meeles möllavad ärevad mõtted ja mured, siis lõpeta käesolev tegevus niipea, kui see vähegi võimalik on, ning keskendu hingamisele. Tee teadlikult mõned sügavad hingetõmbed. Hinga sügavalt sisse ja loe sekundeid, üritades hingetõmmet võimalikult pikendada. Siis pea pausi. Hinga välja – samamoodi loendades – ning väljahingamine võiks kesta isegi veidi kauem. Korda seda harjutust. Seo oma mõtted hingamisega. Keskendu aeglasele numbrite loendamisele nii sisse kui välja hingates. Keskendu ka hingamise helile ja enesetundele hingamise ajal.

Su meel üritab endiselt tekitada ärevaid mõtteid. Ära võitle nendega ega keskendu neile. Juhi need õrnalt oma hingamise juurde. Aju ja keha saavad hapnikku, su lihased lõdvestuvad, su meel muutub rahulikumaks ja ärevus lahtub. Kui teed teadliku hingamise harjutusi igapäevaselt, vähendab see ärevust ka pikemas perspektiivis.

Kohe tegemiseks

Õpi selgeks nodi shodhana tehnika (ninasõõrmete vaheldamine hingamisel). See sügava hingamise harjutus tasakaalustab hapniku hulka mõlemas ajupoolkeras ning aitab stressi ja ärevusega võidelda. Katseta seda kohe!

  • Leia mugav isteasend, selg olgu sirge ning vasem käsi las puhkab süles.
  • Tõsta oma parem käsi näo juurde ja aseta nimetissõrm ja keskmine sõrm kulmude vahele. Pöial ja neljas sõrm jäägu sõõrmete kohale.
  • Vajuta pöidlaga parem sõõre õrnalt kinni. Hinga siis aeglaselt sisse läbi vasaku sõõrme.
  • Peatu sissehingamise tipus. Sule neljanda sõrmega vasak sõõre, lastes parema sõõrme lahti, ning hinga välja parema sõõrme kaudu.
  • Hinga sisse parema sõõrme kaudu, peatu taas tipus, sule parem sõõre ja ava vasem, ning hinga välja vaid vasema sõõrme kaudu.
  • Korda seda mitme tsükli jagu. Kui teed nodi shodhana harjutust igapäevaselt, vähendab see ärevust ka pikemas perspektiivis.

Allikas: Ärevus on häirekell, mis annab märku, et oled jõudnud tupiktänavasse

Kust on pärit ärevus ja mida saab selle leevendamiseks teha?

Oled kogu aeg väsinud? Loe, milles võib olla põhjus

Üksilduse kummalised teed: mis on üksildus? Kas sina tunned end üksildasena? Kuidas üksildusega toime tulla?

Toitumise ja depressiooni seosed: mida süüa ja mida mitte?

12 harjumust, millega sa oma vaimse tervise põhjalikult tuksi keerad

Seotud