Andeks palumise kunst | Kuidas vabandada nii, et sinu partner sooviks sulle tõeliselt andestada?

Ei ole lihtne õppida sobival viisil andeks paluma, kuid teades, kuidas seda õigesti teha, suudad kindlasti suhteid paremini säilitada. Järgnevalt lühike kokkuvõte vabandamise viiest keelest, mis aitab andeks paluda nii, et sinu kaaslane seda tõesti tunneks ja hindaks.

1. Kahetsuse väljendamine

„Palun andeks“ või „mul on kahju“ sobivad küll selle keele esimesteks sõnadeks, kuid sa pead ütlema ka seda, mille pärast sul kahju on. Üksikult lausutud „palun andeks“ või „mul on kahju“ on liiga üldised. Näiteks võiksid öelda: „Anna andeks, et ma tund aega hiljem koju jõudsin. Ma tean, et sa ootasid mind, et saaksime koos kinno minna. Ma saan aru, et oleme nüüdseks pool tundi juba kaotanud ja arvatavasti sa ei taha enam kuhugi minna. Mul on piinlik, et ma õigel ajal kella ei vaadanud. Sattusin töö juures liiga suurde hoogu. Mul pole süüdistada kedagi peale enda. Saan aru, et olen sind kõvasti alt vedanud.“

Kui oled kaotanud enesevalitsuse ja järsult rääkinud, võiksid öelda midagi sellist: „Anna andeks, et ma endast välja läksin ja häält tõstsin. Tean, et ma käitusin väga jämedalt ja haavasin sind sügavalt. Ükski mees ei tohiks naisega kunagi sel moel rääkida. Ma tunnen et olen sind alandanud. Võin vaid ette kujutada, kui valus mul oleks, kui sina minuga niimoodi räägiksid. Sul on kahtlemata väga valus ja mul on väga kahju, et ma sulle haiget tegin.“

Selline vabandus räägib emotsionaalset keelt ja otsib võimalust väljendada sinu emotsionaalset valu, mida tunned, kuna sinu sõnad või käitumine tegid teisele kõvasti haiget. Kui haigetsaanu vabanduse keel on just seda laadi, siis ta tahab teada, kas ka sina mõistad, kui rängalt sinu käitumine teda haavas. Kõik napisõnalised vabandused näivad seda keelt kõnelevatele inimestele õõnsad.

2. Vastutuse tunnistamine

Seda sorti vabandused algavad sõnadega „ma tegin valesti“ ja jätkuvad selgitusega, mille poolest oli sinu käitumine väär. Näiteks: „Ma tegin valesti, et jätsin õhtupooliku planeerimata ega jõudnud seetõttu õigel ajal koju. Ma tean, et pidime täna õhtul välja minema, aga ma ei mõelnud korralikult läbi, mis kell peaksin koju jõudma, et saaksime õigel ajal välja minna. See oli minu viga ja ma eksisin. Ma ei süüdista mingeid asjaolusid või kedagi teist.“

See, kes on kasutanud jämedat kõnepruuki, võib vabandada aga järgmiselt: „Oli vale sinuga niimoodi rääkida. Häält tõsta ja teravusi öelda ei näita armastust ega lahkust. Ma poleks tohtinud endast välja minna. Ma ei süüdista sind. Ma võtan vastutuse oma käitumise eest ja tean, et mul polnud õigus.“

Inimene, kelle esmane vabandamise keel on vastutuse võtmine, soovib kuulda sinu suust sõnu, mis tunnistavad, et eelnenud käitumine oli vale. Sellele inimesele ei kõla „palun andeks“ üldse vabanduse moodi. Ta tahab, et oleksid valmis võtma vastutust öeldud sõnade või tehtud tegude eest ning tunnistama, et käitusid valesti.

3. Heastamine

See vabandamise keel otsib võimalust halba heaks teha. Näiteks pulma-aastapäeva unustanud mees ütleb naisele: „Ma tean, et olen tõesti ämbrisse astunud. Uskumatu, et sain meie pulma-aastapäeva ära unustada. Üks abielumees ei saa seda teha! Ma tean, et tehtut enam olematuks ei tee, aga palun, et annaksid mulle võimaluse see heastada. Mõtle natuke ja anna mulle siis teada, mida ma saaksin sinu meeleheaks teha. Me võime minna, kuhu vaid iganes ja teha, mida vaid iganes. Sa väärid parimat ja ma tahan seda sulle pakkuda.“ Kui heastamine on selle mehe naise esmane vabandamise keel, siis arvata võib, et tal on kindlasti mõni mõte, kuidas mees saaks oma unustamise heastada.

Inimene, kelle esmane vabandamise keel on heastamine, tahab tegelikult saada vastust küsimusele: „Kas sa ikka armastad mind?“ Sinu käitumine näib talle nii hoolimatu, et ta kahtleb, kas on võimalik, et midagi sellist teinud inimene teda ikka veel armastab. Seega võib ta paluda sinult midagi sellist, mis vastab tema armastuse keelele. Kui tema esmane armastuse keel on füüsilise puudutuse keel, võib ta lihtsalt paluda, et sa teda kallistaksid või temaga armatseksid.

Kui aga tema armastuse keel on kingitused, soovib ta kingituseks midagi, mida on juba kaua ihaldanud ja mis väljendaks talle sinu siirast armastust.

Kui tema armastuse keel on teenimiskunst, võib ta öelda: „Parim võimalus oma teo heastamiseks on sul garaaž ära koristada.“

Kui sinu kaasa esmane armastuse keel on kvaliteetaeg, siis palub ta sinult võib-olla nädalalõppu ainult teile kahele.

Inimene, kelle armastuse keel on tunnustussõnad, palub sul ehk oma armastust sõnadega kinnitada. Vahest ootab ta sinult armastuskirja, milles saaksid väljendada, miks ja kui palju sa teda armastad. Teda kõnetavad rohkem sõnad kui teod.

4. Käitumise muutmise soovi siiras väljendamine

Seda vabandamise keelt kasutades otsitakse võimalust teha plaan, mis aitaks edaspidi halba käitumist vältida. Üks mees, kes polnud taaskord ennast valitseda suutnud, ütles hiljem: „Ma ei meeldi endale sellisena. See pole õige. Ma tean, et see juhtus eelmisel nädalal ka. See peab lõppema. Sa väärid paremat. Kas sa aitad mul välja mõelda, mida ma saaksin teha, et ma jälle endast välja ei läheks?“ Mehe soov end muuta annab naisele edasi sõnumi, et mehe andekspalumine on siiras.

See paar otsustas, et kui mees tunneb endas ärritust kasvamas, ütleb ta naisele: „Kallis, ma pean välja kõndima minema. Tulen varsti tagasi.“ Mees kõndis ja rahunes maha. Kui ta poole tunni pärast tagasi jõudis, ütles ta naisele: „Ma armastan sind väga ja tänan selle pausi eest. Ma ei taha enam kunagi endast välja minna. Ma hindan seda, et sa aitad mul enesevalitsemist tagasi saada.“

Kui sinu vabandus ei sisalda soovi oma käitumist muuta, siis tähendab see mõne inimese jaoks, nagu sa polekski andeks palunud. Ükskõik mida sa ütled – nende meelest ei ole see siiras. Nende arusaama järgi sisaldab siiras andekspalumine soovi oma käitumist muuta.

5. Andestuse palumine

„Palun anna mulle andeks!“ Need sõnad on muusika selle inimese kõrvadele, kelle esmaseks vabandamise keeleks on andestuse palumine. See inimene mõtleb, et kui sa oled siiras, siis sa palud tal endale andestada. Seda andekspalumine tähendabki. Sa oled teinud teisele inimesel haiget ja ta tahab teada, kas sa tahad, et sulle andestatakse; kas tahad kaotada lõhe, mille sa oma käitumisega tekitasid. Kui sellise keele kasutajalt andestust paluda, puudutab see tema südant ja näib siiras.

Avastasime doktor Thomasega, et kui paar õpib ära, kuidas teineteiselt tähendusrikkal viisil andeks paluda, siis muudab see ka andestamise hoopis lihtsamaks. Kui sa üritad andeks paluda, siis tahab teine inimene üldjuhul teada, kas sa oled siiras. Kuid sinu siiruse üle otsustab ta selle järgi, kas ta kuuleb sinu suust seda, mida tema siiraks peab. See tähendab, et sa pead õppima sõnastama oma vabandust teise inimese esmasele vabandamise keelele vastavalt. Kui see sul õnnestub, siis tajub sinu kaasa sinu siirust.

Allikas: Gary D. Chapman „Pika ja õnneliku abielu saladus“, kirjastus Pilgrim

Seotud