Alkeemia lugemisnurk | Tunnustatud neuroloog Dr Toomas Toomsoo nõuanded, mida teha peavaludega, kui oled nakatunud koroonaviirusega

Teavikus “Eesti arstide nõuandeid koduseks raviks Covid-19 põdevatele patsientidele” jagavad juhiseid tunnustatud perearstid Piret Rospu ja Argo Lätt, neuroloog Toomas Toomsoo ja kriisipsühholoog Naatan Haamer. Kuidas haigus kulgeb? Mida jälgida ning kuidas ja millega saab inimene ennast ise kodus aidata? Millal on vaja kindlasti haiglasse pöörduda? Kuidas immuunsüsteemi tugevdada? Kas maitse- ja lõhnameel ikka tulevad tagasi? Kuidas end kosutada vaimse kurnatuse korral? Kuidas taastuda väsitavast haigusest? Nendele küsimustele vastavad laiemalt spetsialistid, kes oma igapäevatöös peavad sellest palju haigetele eraldi rääkima. Lisaks jagavad oma koroonaviiruse põdemise loo kolm inimest, kel kõigil kulges haigus eri kaebuste ja pikkusega. Ehk leiab lugeja tuge neistki kogemustest. Loodetavasti aitavad nende kaante vahel jagatavad nõuanded haigusega paremini toime tulla. Samuti kergendab see perearstide tööd, kuna paljudele tekkivatele küsimustele saab vastuse juba siin kirja pandud arstide vastustest. Paljud soovitused on sellised, mis sobivad järgimiseks ükskõik mis viirushaiguse puhul.

Neuroloog Toomas Toomsoo: “Peavalu raviks saab kasutada tavalisi valuvaigisteid ning lõhna- ja maitsetaju taastumisel võib abi olla lõhnatreeningutest.”

Paljud koroonaviirusesse haigestunud inimesed kaebavad peavalu, mida nad pole kunagi varem kogenud. Muret valmistab ka lõhnaja maitsetundlikkuse vähenemine või lausa kadumine. Dr Toomsoo selgitab nende kaebuste tagamaid.

Peavalu on sage kaebus patsientidel, kes on haigestunud koroonaviiruse põhjustatud Covid-19-sse. Uuringute järgi on see sümptom 30%-l hospitaliseeritutest ja kuni 10%-l kõigist sümptomaatilistest patsientidest.

Covid-19 peavalude raskus varieerub mõõdukast (tuim peavalu) kuni raskeni ja võib olla seotud haiguse enda raskusastmega. Neil, kellel on tugev peavalu, võivad esineda migreenilaadsed sümptomid, sealhulgas pulseerivad valud ja peavalu süvenemine seoses pea ja kaela liikumisega.

Peavalu esmaseks käivitajaks peetakse infektsiooni ennast ja sümptomite raviks kasutatakse tavalisi valuvaigisteid.

Hiljuti avaldati ajakirjas The Journal of Headache and Pain uuring, mille eesmärk oli iseloomustada peavalu kliinilist esinemist olemasolevate või uute peavaludega inimestel ning Covid-19-ga või ilma.

Uuringust selgus järgmist: varem peavalude all kannatanud koroonapatsiendid teatasid, et nende uued peavalud erinesid varasematest peavaludest (80%), kusjuures tervelt 50% neist patsientidest teatas täiesti uudsetest peavaludest. See oli suur erinevus võrreldes nende patsientidega, kellel ei olnud koroonaviiruse haigust. Rohkem esines peavalu nendel patsientidel, kellel olid ka varem olnud kahepoolsed peavalud, üle 72 tunni kestnud peavalud ja valuvaigistitele resistentsed peavalud. Peavalu esines sagedamini neil, kellel kadus ka maitse- ja/või lõhnatundlikkus. Noorematel patsientidel esines peavalu sagedamini võrreldes vanemate, eriti vanemate meessoost patsientidega.

Huvitav on ka see, et peavaluga patsientidel kestab Covid-19 lühemat aega kui peavaluta patsientidel.

Lisaks tuli uuringust välja, et spetsiifiliste tsütokiinide, nagu lL-6 (teadaolevalt tsütokiinide tormides osalevad) tasemed on madalamad peavaluga inimestel kui peavaluta patsientidel ja peavaluga patsiendid on haiglasse sattumisel stabiilsemad.

Selgituseks: Tsütokiinid on leukotsüütide ehk vere valgeliblede ja teiste rakkude poolt sünteesitavad valgud, mis omavad tähendust põletiku ja immuunvastuse reguleerimisel ning samuti kudede kahjustuse tekkel ja paranemisel. Kui tsütokiine tekib palju, nimetatakse seda tsütokiinide tormiks.

Kokkuvõtteks võib öelda, et peavalu on Covid-19 tavaline sümptom pärast palavikku, köha ja maitse-/ lõhnakaotuse sümptomeid ning raviks saab kasutada tavalisi valuvaigisteid.

Katkend on pärit kirjastuse Pilgrim poolt välja antud teavikust “Eesti arstide nõuandeid koduseks raviks Covid-19 põdevatele patsientidele”.

Seotud