Sellele vaatamata oli Meghan esimene kuninglik pruut, kellel lubati kuningliku perekonna jõulupidustustest osa võtta ja koos nendega jõuluhommikul kirikusse minna. Kui sai teatavaks, et kuninganna rikub iseenda loodud traditsioone ja kutsub Meghani jõuludeks külla juba enne pulmi, muutusid mõned ajakirjanikud äkki erilisteks snoobideks. Mis ometigi on juhtunud, kisasid nad. Kate Middleton oli 2010. aastal prints Williamiga kihlatud ja tema ei saanud sellist kutset!
Kuid seletus oli lihtne. Catherine soovis veeta veel viimased jõulud “lihtinimesena” koos oma kokkuhoidva perega nende kodus Berkshire’is; ja järgnenud seitsme aastaga muutus kuninganna veelgi pehmemaks. Nii tema kui ka prints Philip on mõlemad üle üheksakümne ning üle kõige tahtsid nad näha Harryt õnnelikuna. Kui see tähendas, et Meghan tuleb kuningliku pruudina jõuludeks Sandringhami kutsuda, siis olgu nii.
Afganistani-lähetuse ajal 2007. aasta detsembris väitis Harry, et “ega jõuludes polegi midagi erilist”. Ta poleks kunagi osanud unistada, et täpselt kümme aastat hiljem teeb vanaema talle imelise kingituse ja kutsub tema tulevase perekogunemisele Sandringhami. See võib olla veel üks traditsioonist kõrvale kaldumine, kuna üks Windsoritest tegi teisele mitte-pilakingituse. Paistab, et üheksakümne ühe aastasena võttis Elizabeth II pojapojalt õppust ja temast sai kuninglike reeglite rikkuja!
Sandringham laiub 20 000 aakri suurusel alal, kus leidub parke, aedu, viljapuuaedu, farme ja metsa. Valduses kasvatatakse enda tarbeks ka jõulupuid, nii et igal aastal võib kogu majas leida imekaunilt ehitud puid. Iga aasta jõulude ajal võtavad töötajad maha ühe araukaaria, mis ehitakse kunagi kuninganna Victoriale kuulunud jõuluehetega. Ja selleks hetkeks, kui kuninganna saabub, kaunistavad puud juba jõulutuled. Kuninganna päralt on alati au lisada karda ja sättida täht kuuse tippu.
Kui Harry oli veel väike poiss, saabusid nad perega sinna jõuluõhtul ja siis sai ta kätte oma pühadekaardi “Grannylt ja Grampsilt”. Kuningapere lastele oli alati valmistatud eraldi kook. Järgides Victoria ja Alberti ajast pärit traditsiooni, jagatakse jõulukingid kätte jõuluõhtul, mitte esimese jõulupüha hommikul. Perekond koguneb nn valgesse elutuppa, mis on kreemika diivaniga mugav salong, kus on valged tahveldusega seinad, peegeluksed ja klaasvitriinid. Lagi on maalitud trompe l’oeil tehnikas ning see kujutab sinist taevast ja lendavaid linde. Seinalühtrid ja kaminas praksuvad puud ning kuuse säravad tuled valgustavad ainsana ruumi.
Kuninglik perekond ei tee jõulude ajal üksteisele kalleid kingitusi. Tehakse vaid pilakingitusi. Iga pereliikme tarbeks seatakse üles eraldi valge linaga kaetud laud, kuhu laotakse kingitused. Harryle oli lapsena väga lihtne kingitust leida, talle meeldis kõik, mis oli sõjaväega seotud: mängusõdurid, mängutankid, mängumundrid.
Kui kuningapere liikmed on esimese jõulupüha hommikul ärgates head ja paremat täis jõulusokid üle vaadanud, lähevad nad kella üheteistkümneks Sandringhami 16. sajandi algusest pärit Maarja Magdaleena kirikusse jumalateenistusele. 25. detsembril 2017 jalutas koos ülejäänud kuningaperega kirikusse ka üleni beežidesse toonidesse riietunud Meghan. Tal oli seljas Kanada brändi Sentaler beebialpakavillast beež mantel, jalas Ameerika kaubamärgi Stuart Weitzman pruunikad seemisnahast saapad, käes kahevärviline Chloe “haldja” käekott (hind umbes 1300 eurot) ja peas kaneelikarva kübarake, mille oli valmistanud kroonitud peade kübarameister Philip Treacy. Müts tekitas kõige enam vastukaja, kuna see meenutas osadele tammetõru, osadele šokolaaditrühvlit ja mahategijatele kaka-emotikoni. Meghan paistis aeg-ajalt mängivat kuningliku pruudi rolli, kes on koos uue perekonnaga teel kirikusse sadade fännide ja paljude kaamerate valvsa pilgu all; arusaadavalt tundus ta pisut närviline ja suurema osa teest hoidis ta Harry käest kinni. Võib-olla oli asi kübaras – esimest korda näis, et oskus sulandada kokku kõike traditsioonilist hollywoodliku kergusega oleks ta justkui maha jätnud.
Maarja Magdaleena kirikusse viiva tee äär on tavaliselt täis inimesi, kes kõik soovivad kasvõi hetkekski näha kuninglikku perekonda. 2017. aastal oli seal eriti palju rahvast, heasoovijad tahtsid näha nii Meghanit kui ka Harryt ja samuti Cambridge’i hertsoginnat, et nad saaksid õnnitleda nii äsja kihlunud paari kui ka peagi emaks saavat naist. Turistid hakkasid saabuma juba kell kaks jõuluööl, et kindlustada endale parima vaatega koht. Üks noor ameeriklane kasutas võimalust, et Windsoreid oodates oma tüdrukule abieluettepanek teha.
Pärast kirikust naasmist riietub kuningapere traditsiooniliselt pidulikult ja kell 13.15 serveeritakse söögitoas kerget lõunat. Laual on portselan, kristall ja lauahõbe ning prantsuskeelne menüü sarnaneb Ameerika tänupühade või siis jõululõunaga – küpsetatud kalkun koos kõigi lisanditega. Söögituba on pistaatsiarohelist värvi, mida tuntakse ka Braemari rohelise nime all, pähklipuust ja mahagonist seinapaneelidega, ning seal valitseb hubane atmosfäär, mille muudavad veelgi õdusamaks jõulutuledes säravad kuusepuud.
Meghan kandis oma uue perega lõunastades Kanada brändi Club Monaco midipikkuses kleiti Tay (hind umbes 250 eurot), mis oli tumedast kirsikarva velvetkangast kellukesekujuliste varrukatega. Kuid mis tegi sellest hõlmikkleidist eriti julge valiku selleks pärastlõunaks (arvestades ka tulevasi sugulasi) ja pani interneti kihama, oli selle avar dekoltee.
Siin on iga tund arvel. Kuningliku perekonna jõulutraditsioonid jätkuvad kell kolm, kui nad liiguvad edasi salongi – avarasse, kõrgete lagedega soojades kreemikates toonides ruumi. Seinu kaunistavad Brüsseli gobeläänid. Korintose stiilis sammaste triole toetub kolm romaani võlvkaart, mille kohal laiub puidust nikerdustega rõdu. See on erinevate arhitektuursete elementide virvarr, mis jätab mulje, nagu oleks keegi selle otse kirikust sellesse viktoriaanlikku mõisamajja transportinud.
Salongis mängib televiisor, et kõik saaksid vaadata kuninganna jõulukõnet. Seejärel on õige aeg raputada lõunasöök allapoole väikese jalutuskäiguga, sest teed serveeritakse täpselt kell viis; keegi ei taha ilma jääda traditsioonilistest jõulumaiustustest: bränditorukestest, jõulukoogikestest ja jõulurullist.
2017. aastal nägi kuninganna välja nagu lumivalge vanaemalik ingel, kui ta oma kuuekümnendat iga-aastast jõulukõnet luges. Istudes kirjutuslaua taga, millel olid pildid temast endast koos prints Philipiga ja topeltpildiraam tema lapselapselaste prints George’i ja printsess Charlotte’iga, alustas monarh kõnet meenutusega oma kõige esimesest telekõnest 1957. aastal ja lisas iroonilise märkuse: “Esineja on mõnevõrra arenenud, nagu ka kõnealune tehnika.” (Elizabeth asus troonile 1952. aastal, kuid tema esimeste aastate kõned kanti üle raadio vahendusel.) Traditsiooniliselt räägib Tema Majesteet usust ja perekonnast, rahust maapeal ja edastab head soovid kõigile; kuid süngetel aegadel tuleb rääkida ka tragöödiatest.
2017. aastal rääkis kuninganna Kariibi mere orkaanide ohvritest ja kahest Inglismaa pinnal toimunud terrorirünnakust, samuti neist, kes hukkusid Grenfelli tornmaja tulekahjus. Kuninganna vihjas ka Meghanile kontekstis, et 2018. aastal ootavad nad perekonda uusi liikmeid, aga see võis olla viide ka Williami ja Catherine’i aprillis sündivale kolmandale lapsele.
Õhtu jooksul pole salongis lubatud telerit vaadata. Välja tuuakse lauamängud, välja arvatud Monopol, mida kuninglikul perel on keelatud mängida – kuna, nagu prints Andrew selgitas: “See muutub liiga õelaks.” Alati saab täringuveeretamise lõpetada ja mängida äraarvamist, mis on alati olnud Windsorite seas populaarne. Harry on ilmselgelt vanaemalt üht-teist pärinud – kuninganna pidi olema suurepärane matkija ja nad mõlemad olevat selles mängus eriti head. Tänu näitlemisoskustele läheb küllap ka Meghanil selles mängus hästi.
Teisel jõulupühal, 26. detsembril leiab aset jaht ning see on Windsorite meesperele oluline päev. Tulistatakse mitmesuguseid linde: faasaneid, nurmkanasid, vutte, parte, kurvitsaid. Jahimehed söövad lõunat jahimajakeses, kus pakutakse hirvehautist, kartuliputru ja vorstikesi ploomipudinguga; et sooja saada, juuakse viskit ja teed.
Kui Harry oli veel väike, ei suutnud ta ära oodata aega, millal saab vanemate sugulastega liituda. Tema ema vihkas sellist jahti (“alati nad tulistavad midagi”). Enesekindla inimesena ei tundnud Meghan survet, et ta peaks kuninglikus residentsis “midagi tulistama” paljalt sellepärast, et Windsoritele see nii väga meeldib. Austades oma pruudi kaastundlikku loomaarmastust ning vastumeelsust verise spordi suhtes, ei osalenud ka Harry 2017. aasta jõulujahil. Küllap Diana naeratab kuskil.
Pühadeperioodi lõpuks veetsid Harry ja Meghan vana-aastaõhtu Monacos. Nad lendasid Lõuna-Prantsusmaale ja sealt helikopteriga edasi väikesesse vürstiriiki, kus nad kohtusid sõpradega, et glamuurselt pidutseda.
Katkend on pärit kirjastuselt Pilgrim äsja ilmunud Leslie Carolli raamatust “Ameerika printsess”