Alkeemia lugemisnurk. Norman Doidge “Muutuv aju. Teadlaste uuringud ja patsientide paranemislood”

New York Times: “Positiivse mõtlemise jõud on viimaks ometi teaduslikult tõestatud. Pöörane, imepärane, tavaarusaami kõigutav teos… Tänuväärt sild teaduse ja eneseabi vahel”.

Meil kõigil on muresid ja halbu harjumusi, mõnikord tabab meid mõistetamatu ärevus või paanikahoog; mõnikord lähevad muremõtted üle sundmõteteks, mis muudkui peas keerlevad ja millest tahaks vabaneda.

Paljudel meist on lähedasi või tuttavaid, kes on läbi elanud insuldi või saanud raskeid traumasid ning kelle taastumist me abitult pealt vaatame, suutmata aidata.

Väga paljud meist on otseselt või kaudselt kokku puutunud autismiga: meil omal võib olla autistlikke jooni ning meie lastel esineda erinevat laadi õpiraskusi või arenguhäireid.

Kõik loetletud asjad on otseselt seotud ajutegevusega ning kuigi see esmapilgul kõlab ehk kummaliselt, on kõigi nende asjadega võimalik tegeleda, mõjutades oma aju. Piltlikult öeldes üsna samalaadselt, nagu me treenime oma keha, et olla tugevam, osavam, paindlikum – olla vormis.

Norman Doidge annab selles raamatus põhjaliku ülevaate, kuidas ajutegevus mõjutab meie füüsilist paranemist ja vaimseid protsesse ning kuidas me ise omakorda kujundame oma tegevusega ajus toimuvaid protsesse – ehk siis teisisõnu: kuidas me saame oma aju treenides parandada oma füüsilisi ja vaimseid võimeid. Ta kirjekdab kõige uuemaid uuringuid aju plastilisuse kohta hõlpsasti arusaadaval moel ning annab ülevaate erinevatest ravimeetoditest, mida kasutatakse ajuvigastustega inimeste taastusravis; teisalt tutvustab ta meetodeid, mille abil vabaneda õpihäiretest, parandada oma vaimseid võimeid ning hoida ennast vaimselt ärksana ka vanas eas.

Kuigi kõige uuemad meetodid ei ole veel igapäevases meditsiinis laialdaselt levinud – näiteks meil ei ole veel kuigi palju spetsialiste, kes oskaks igale insuldijärgsele patsiendile individuaalse, just tema probleemide raskusastmele vastava taastusravikava koostada –, siis sellest hoolimata leiab iga lugeja sellest raamatust ka praktilisi mõtteid ja ideid, mida kasutada igapäevaelus, et oma aju vormis hoida.

MD Norman Doidge on psühhiaater, psühhoanalüütik ja teadlane, kes töötab Columbia ülikooli psühhoanalüütiliste uuringute ja väljaõppe keskuses ning Toronto ülikooli psühhiaatriaosakonnas; kõigele lisaks on ta ka kirjanik, esseist ja poeet. Ta on Kanada National Magazine’i kuldse auhinna neljakordne laureaat. Ta elab Torontos.

“Muutuv aju” oli ajakirja Slate aasta parima raamatu nominent ning ajakirja Globe & Mail aasta parim raamat.

Vaata raamatu kohta lisa: http://www.pilgrimbooks.ee/product/17039/?cid=3762

Seotud