Kell 5 hommikul on segajaid kõige vähem, siis on kõige rahulikum ja inimmeel tunneb end kõige vabamalt. Kasuta seda nn võidutundi hästi. Ja sa teed tohutuid edusamme nii oma tegutsemissuutlikkuses kui eraelu meisterlikus korraldamises. /…/
Aga on veel üks idee, mida tahan teiega jagada. See on niinimetatud põgus hüpofrontaalsus.”
“Põgus… mis asi?” küsis kunstnik naerma pahvatades. Miljardär kõndis ühe kõrge palmipuuni, mille paks tüvi andis tunnistust selle kõrgest vanusest. Selle all oli päikesest pleegitatud ümmarguse laia puitplaadiga laud. Puidu sisse oli hoolikalt nikerdatud veel üks mudel. Sa oleksid ka seda nähes põnevile läinud ja seda imetlema hakanud.
Miljardär köhis kurgu puhtaks ja võttis lonksu sidruniteed. Ning jätkas siis loenguga. “Kui tõused vara ja oled üksinda, eemal ülestimulatsioonist ja mürast, siis ei killustu su tähelepanu enam tehnoloogia, koosolekute ja muude tegurite tõttu, mis piiravad maksimaalset tõhusust, “rääkis miljardär. “Ja nii saab eesajukoor ehk prefrontaalne korteks – see osa ajust, mis tegeleb ratsionaalse mõtlemise ja pideva muretsemisega – mõne aja puhata. Huvitav info, kas pole? See on lühidalt põgus hüpofrontaalsus.
See juhtub vaid korraks. Pidev analüüsimine, keskendumine muremõtetele või millegi lahendamisele ehk rumineerimine ja stressirikas ülemõtlemine peatub. Sa ei ürita enam kõike enda jaoks ära seletada ja ei muretse asjade pärast, mida arvatavasti nagunii kunagi ei juhtu. Su beeta-ajulained asenduvad alfalainetega, ent mõnikord sisened isegi teetaseisundisse.
Koiduaegne omaetteolek, rahu ja vaikus toodab su ajus ühtlasi neurotransmittereid, nagu üliedukatele inimestele abimeheks olev dopamiin ja meeldiv mõnuaine serotoniin. Nii sisened automaatselt ja loomulikult vooseisundisse, millest meil varem juba juttu oli.”
Katkend on pärit kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Robin S. Sharma raamatust “Kella 5 klubi”.
See põnev – ja sageli naljakas – lugu jutustab kahest äsja tutvunud inimesest, kes kohtuvad omakorda ekstsentrilise miljardäriga, kellest saab nende õpetaja. Kella 5 klubi tutvustab sulle: Kuidas suured geeniused, ärihiiglased ja maailma kõige targemad inimesed alustavad oma päeva, et jõuda kõigi nende hämmastavate saavutusteni. Mudelit, mida saab kohe kasutama hakata ja mis viib selleni, et tunned ennast inspireerituna, keskendunult ja sihikindlalt, võttes viimast igast oma elupäevast. Samm-sammulist meetodid, millega koidutunde parimal moel ära kasutada, et jääks aega nii trenni, sihtide seadmise kui ka enesearengu jaoks. Neuroteadusel põhinevat harjutust, mis hõlbustab ärkamist varasel kellaajal, kui paljud teised veel magavad, andes sulle hinnalist aega enda jaoks, et mõtiskleda, väljendada oma loovust ja alustada päeva rahulikult, mitte kiirustades. Edasijõudnutele mõeldud meetodeid, millega oma oskusi, annet ja unistusi kaitsta pealetükkiva digimaailma ja tühiste ajaraiskamise viiside eest, et jõuaksid rikkuseni, saaksid mõjukaks ja sul oleks võimalik omakorda maailma paremaks muuta.
Robin Sharma on ülemaailmselt tunnustatud heategija. Teda peetaks üheks paremaks juhioskuste eksperdiks maailmas ja tema klientide hulgas on mitmed Fortune 100 nimekirja kuuluvad firmad, nimekad miljardärid, meistersportlased, muusikud ja kuninglike perekondade liikmed. Autori müügitabelite tippu jõudnud menukid, nagu “Munk, kes müüs maha oma Ferrari” ja “Avasta oma saatus”, on müünud miljoneid eksemplare rohkem kui 92 keeles, tehes temast ühe kõige loetuma elava autori.