Ehitame me oma keha üles just nimelt ainelistest tahketest osistest, milleks on toit. Mõtlemine ja eluviisid on need, mis seda materiaalset üksust väga tugevalt energeetiliselt mõjutama hakkavad, kuid füüsilised baasstruktuurid pärinevad ikka tahkest toidust ja veest.
Ajurveeda kodumaana tuntud Indiast pärinevad osaliselt ka tiibeti traditsioonilise meditsiini põhitõed, kus seedimisele tervise nurgakivina on pööratud suurt tähelepanu.
Siin on kolm põhjapanevat soovitust hea ainevahetuse ja seedimise tagamiseks, mis on kuulsaks saanud ka Ravibuda traktaatidena ning mis moodsa aja värsket ja rohelist tervislikku toitumist viljelevat inimest osati imestama võivad panna. Teades aga iidsete traditsioonide (Hiina, Tiibeti ja India pärimusmeditsiini) põhitõdesid inimese tervise alustaladest on nendes kolmes lihtsas punktis kirjas võti pikale ja haigustevabale elule.
1. Väldi külma toitu
Jäävesi, jäätis, jääkülmad suvised supid, otse külmast võetud jahutatud road mõjuvad kui külm vesi ahjule, mis peaks toa soojaks kütma. Ka inimese keha peab hoidma elus püsimiseks kindlat temperatuuri. Külmadel toitudel on kalduvus tekitada “rasket” aktiivset jõudu, mis viib seedehäireteni.
2. Hoiduge pidevast happeliste toitude söömisest
Marineeritud köögiviljad, hapendatud toidud, liiga hapude toitude üleküllus menüüs tõstab meie kehas liigselt tule energiat ning tagajärjeks on paljud tervisehädad alates kõrvetistest, põletikest, mitmetest nahahädadest, kõhukinnisuse ning peavaludeni. Lisaks ründab liigsest happelisest toidust tõusnud agressiivne tuli keha üles ehitavaid koostisosi, nõrgendades immuunsust tervikuna.
3. Hoidu ülemääraste tooreste, roheliste lehtedega aedviljade söömisest
Leheliste köögiviljade, nagu lehtsalat, struktuuri on väga raske lõhustada. Samuti on raske kehal lahti “monteerida” liigset toorest toitu, kuna see vajab tugevat seedekuumust. Tulemuseks on olukord, kus sööme küll algselt väga vitamiini ja mineraalainete rikast toitu, kuid keha suudab omastada sellest vaid vähest. Külm ja toores toit sobib vaid väga tugeva seedekuumusega inimesele.
Seedekuumuse nõrgenedes tekivad ainevahetuse häired, puhitused, raskused erinevate toiduainete (koos)seedimisel, erinevad toidutalumatused. Samuti tõstab liigse toore toidu söömine külmi kehaenergiaid (maa ja vesi), mille tulemusena avalduvad tursed, liigeste hädad, neerude nõrkuse ning vere rasvasisalduse tõusu (hüperlipoideemia) kaudu südame ja veresoonkonna haigusi. Värskete köögiviljade ja salatite seedimisega saavad hakkama tugeva seedimisega inimesed, teised peaks nende osakaalu hoidma minimaalsena ning kasutama neid äärmisel juhul sooja toidu ja soojade jookide kõrval.
Millistele põhitõdedele baseerub õige individuaalne toitumine ja kuidas tugeva seedimise ja hea ainevahetuse kaasabil saavutada tugev immuunsüsteem, külmetushaiguste vaba sügisperiood kogu oma perele, sellest räägitakse täpsemalt “Kehatarkuse ja meeletöö” kursuse esimene osa, mis toimub 11-13. septembril.
Lisaks teooriale antakse ka praktilise nõuandeid, õpetatakse kasutama rahvaravi võtteid hea seedimise ja immuunsuse tugevdamiseks ning vaadatakse ka seedimise seost emotsioonidega.
Täpsema info leiad siit: http://www.tarkustekool.ee/pikad-oppeprogrammid/kehatarkuse-ja-meeletoo-kursus/
Autor: Silva Soobik