Hiina meditsiin on aastatuhandete vanune teoreetiline ja praktiline süsteem, mille eesmärgiks on saavutada organismi sisemine tasakaal ning tasakaal keha ja väliskeskkonna vahel.
Qi, millest ka allpool juttu tuleb, tähendab hiina keeles õhku, mida hingame. Lääne kultuuriruumis on qi’d hakatud nimetama ka energiaks. Meie kehas liigub qi mööda energiakanaleid, jõudes iga koe ja rakuni. Hiina meditsiini järgi on meie käsutuses “kolm juveeli” – jing (essents), qi (energia) ja shen (vaim). Kui need kolm kalliskivi on hästi hooldatud ja säravad, on meie keha tugev, energiat on piisavalt ja vaim on rõõmus.
Tasakaalus yin ja yang tagavad tervise
Ka yin ja yang on hiina meditsiini baasmõisted, mille kaudu saab lahti seletada nii haigusi kui ravi, aga ka kõiki loodusnähtusi tõlgendada. Taoism on loodusfilosoofia, mis kirjeldab Universumi kahte ürgset jõudu – yin’i ja yang’i, mis on küll vastandlikud (tuli ja vesi), kuid nende vahel ei ole konflikti. Need jõud toimivad harmoonias ja tasakaalus ning täiendavad üksteist. Pigem on see kahe vastaspoole koostöö, mis loob täiuse ja elu. Valgus (yang) ja pimedus (yin) loovad ööpäeva, mees (yang) ja naine (yin) loovad partnerluse, idee (yin) ja teostus (yang) annavad tulemuse jne.
Terve inimese kehas on yin ja yang tasakaalus. See ei ole staatiline tasakaal, vaid pidevalt muutuv tasakaaluseisund, mis sõltub meie tegevustest, toitumisest, elukeskkonnast, aastaajast jne. Näiteks sportides oleme rohkem yang-seisus kui magades (yin). Talvel oleme yin-seisus, suvel aga rohkem yang-energias. Terav ja vürtsikas toit toob meie kehasse rohkelt yang’i (tuli), värsked puu- ja köögiviljad aga yin’i (vesi). Keetes, aurutades, praadides või vokkides anname aga toidule yang-energiat juurde ning see muutub mitte ainult temperatuurilt, vaid ka olemuselt soojemaks.
Kui yin’i ja yang’i suhteline tasakaal organismis ning keha ja väliskeskkonna vahel kaob, tekib haigus. Organism annab meile yin’i-yang’i ebakõlast alati märku, seda sageli palju varem, kui tõeline haigus välja kujuneb. Osates neid märke lugeda, saame organismi tasakaalu juba haigusliku seisundi algfaasis taastada ja raskemat haigestumist vältida.
GRIPIINFEKTSIOON (tuule ja külma rünnak)
Sümptomid
Nina kinnisus või vesine läbipaistev eritis ninast, aevastamine, köha, külmakartus, madal palavik, higistamise puudumine, naha, lihaste ja liigeste valulikkus, peavalu, kähe hääl, kraapiv tunne kurgus, soov sooje jooke juua või janu puudumine, hele uriin.
Keel: niiske, õhukese valge katuga.
Põhjused
Välise tuule ja külma tõttu blokeerunud kopsude qi.
Tuule ja külma rünnak, mille tagajärjel on kopsu qi blokeerunud. Kopsu qi on hiina meditsiini järgi seotud meie vastupanuvõimega haigustele ning üks piirkond, kus see liigub, on nn “nahaalune ruum”. Kui tuul ja külm nahapooride kaudu siseneb, blokeerib see kopsu qi liikumise, tulemuseks naha ja lihaste valulikkus, higistamise puudumine (nahapoorid on blokeerunud qi tõttu suletud), külmavärinad ja külmatunne. Kuna kopsud vastutavad ka hingamisteede ja eriti nina eest, siis proovib organism läbi aevastamise kopsude energiat uuesti liikuma panna. Nina kinnisus või vesine eritis ninast on samuti märk tuule ja külma blokeerivast toimest kopsude qi’le.
Ravi
Kopsude qi vaba liikumise taastamine ning tuulest ja külmast vabanemine.
Ravi eesmärgiks on taastada kopsude energia vaba liikumine ning vabaneda tuulest ja külmast, mis on blokeerinud keha väliskihis energia liikumise. Kuna tegemist on külma ja tuulega, siis sobib probleemi lahendamiseks soojus. Igasugune tegevus, toit või ravi, mis teeb keha soojaks ja ajab higistama, on sobiv. Tuulest ja külmast põhjustatud külmetushaiguse algfaasis, kui palavik ei ole veel tekkinud, võib kasutada teravaid ja kuumi toite, kuuma vanni, dušši, sauna või füüsilist tegevust, mis ajab meid higistama. Higistamise käigus avanevad nahapoorid ja koos higiga “väljuvad” ka tuul ja külm ning keha suudab tervenemiseks vajaliku qi liikumise taastada.
Punkte võib mõjutada nii massaaži kui soojaga (soojalamp või moksateraapia).
Punktid
Js4 Hegu, Sp20 Fengchi, Kp11 Dazhu, Kp12 Fengmen, Kp13 Feishu, K7 Lieque, Dm16 Fengfu, Js20 Yingxiang.
Toitumine
Väldi olemuselt ja temperatuurilt tooreid ja jahutavaid toite: värsked salatid, puuviljad, külmad joogid. Samuti ei sobi piimatooted, mis toovad organismi palju niiskust ja külma.
Kasuta toiduaineid, mis soojendavad organismi, panevad kopsude qi liikuma ning vabastavad keha pealpoolse kihi tuulest ja külmast. Selleks sobivad hästi vürtsikad ja teravad toidud: sibul, küüslauk, aniis, tšilli, ingver, küüslauk, pipar, rosmariin, tüümian, kaneel, glögi või alkohol. Samas tuleb meeles pidada, et vürtsikad ja teravad toidud sobivad tuule ja külma põhjustatud külmetushaiguse algfaasis, kui on külma sümptomid. Kui on tekkinud kuuma sümptomid – palavik, higistamine ja kuumatunne, siis ei tohi enam vürtsikaid ja teravaid toite süüa, nende toime on sellisel juhul vastupidine soovitule – need tugevdavad veelgi sisemist tuld, tõstes palavikku jne.
NB! Kui tuule ja külma sündroomi sümptomid muutuvad tuule ja kuumuse sündroomi sümptomiteks (palavik, higistamine jne – vt järgmine alapunkt), tuleb muuta toitumist ja valida omadustelt jahutavaid ja külmasid toite.
VIIRUSLIK VÕI BAKTERIAALNE AKUUTNE BRONHIIT (tuul ja kuumus)
Sümptomid
Valus kurk ja neel, paistes kurgumandlid, köha, kollane röga, palavik, külmavärinad, vähene higistamine, kinnine nina või kollane eritis ninast, peavalu, tume uriin.
Keel: normaalne või natuke punaste külgede ja tipuga.
Põhjused
Välise tuule ja kuumuse rünnak.
Hiina meditsiinis võib külmetushaigus olla ka nn tuule ja kuumuse sündroomi põhjustatud. Võrreldes tuule ja külma sündroomiga, on siin rohkem tegemist “kuumade” sümptomitega – palavik, kurguvalu, punetav kurk jne. Selline külmetushaigus ei alga tavaliste külma sümptomitega – külmatunne, naha ja lihaste valulikkus, tilkuv nina jne, vaid kohe tekivad kuumuse ja tule sümptomid. Välise tuule ja kuumuse korral on sageli tegemist viirusliku või bakteriaalse infektsiooniga, mis tekitab organismis palaviku näol vastureaktsiooni.
Tuule ja kuumuse kategooriasse käib ka nn suvine “külmetushaigus” – palavate suveilmadega higisena konditsioneeri kasutamine, mis sageli lõpeb kurguvalu ja palavikuga.
Kui tuule ja külma tingitud külmetushaigust ei suudeta algfaasis ära lahendada, siis võib ka see muutuda tuule ja kuumuse sündroomiks – tekib palavik, kaob lihaste ja naha valulikkus, ninast ei tule enam vesist või valget eritist, vaid paksu ja kollast lima.
Ravi
Kopsude qi vaba liikumise taastamine ning tuulest ja kuumusest vabanemine.
Ravi eesmärgiks on taastada kopsude energia vaba liikumine ning vabaneda tuulest ja kuumusest. Kuna selle haiguse puhul on tegemist kuumuse ja tuulega, siis tuleb valida ravimeetodid, mis jahutavad ja panevad energia liikuma. Sellist tüüpi “külmetushaiguse” puhul ei ole abi nn “soojade” ravimeetodite kasutamisest. Pigem vastupidi, need võivad protsessi intensiivistada ja kuumuse veel kõrgemaks ajada – ei sobi saun, sportimine, alkohol ja teravad toidud, need kõik toovad kehasse tuld ja kuumust juurde. Pigem on vaja palju vedelikku tarbida, hästi sobivad jahutavate ja niisutavate omadustega taimsed teed – piparmünt, roheline tee, värsked puuviljamahlad, arbuus, melon, kurk, tomat jne.
Punktid
Js4 Hegu, Js11 Quchi, Ks5 Waiguan, Sp20 Fengchi, Kp12 Feng- men, Kp13 Feishu, Dm14 Dazhui, K11 Shaoshang, Dm16 Fengfu.
Toitumine
Väldi tuule ja kuumuse korral sooje ja teravaid toite, mis tõstavad kuumust ja tugevdavad keha sisemist soojust. Ei sobi küüslauk ja sibul, ingver, tšilli, kaneel, kardemon, nelk, sinep ja teised teravad vürtsid. Liha, mis on samuti yang`i tugevdavate omadustega on parem vältida. Vähesel määral võib hapendatud piimatooteid – keefiri ja jogurtit tarvitada, need niisutavad kuumusest kahjustunud kehavedelikke.
Kasuta kuumuse vähendamiseks ja tuule hajutamiseks sobivaid jahutavaid ja niisutavaid toiduaineid: puuviljad, pirn, arbuus, hiina kapsas, mungoad, redis, roheline tee, piparmündi-, kusla- puuõite-, forsüütia- ja krüsanteemitee ning tofu.
AKUUTNE TONSILLIIT (tuul ja kuumus ründavad kopse)
Sümptomid
Valulikud, punased, valge katuga ja turses kurgumandlid, põletav valu neelamisel, hääle kähedus, janu, köha paksu kollase rögaga.
Keel: punane, kollase katuga.
Põhjused
Bakteriaalne või viiruslik infektsioon, mis tekitab põletikulise reaktsiooni tonsillides, tähendab hiina meditsiini järgi välise tuule ja kuuma rünnakut kopsudele. See väljendub kuumuse ja tulest põhjustatud mürkide sümptomitena – palavik, põletik, punetus ja turse tonsillides ning väga valulik kurk ja neel. Selline haigestumine võib juhtuda igal aastaajal, tänapäeval on see sage ka suvel – kuumuses higistamine ja konditsioneeritud õhus külmetamine.
Ravi
Hajutada tuul ja kuumus.
Ravi eesmärgiks on kehast välja saada haigustekitaja, milleks hiina meditsiini järgi on tuul ja kuumus. Selleks tuleb kopsukanalis ja neelupiirkonnas liigne kuumus hajutada ning viia asemele jahutavat yin-energiat. Selleks sobib väga hästi akupunktuur, aga eriti tugeva toimega on taimne ravi. Toitumisega saab organismi tervenemise ajal toetada. Kui infektsioon on väga tugev, võib olla vajalik antibiootikumidega ravi, seda tuleb arstiga konsulteerida.
Punktid
K11 Shaoshang, Js4 Hegu, K10 Yuji, Js11 Quchi, Sp20 Fengchi, Mg44 Neiting.
Toitumine
Väldi kuumasid ja teravaid toite, mis toovad organismi kuumust ja tuld juurde. Ei sobi ingver, küüslauk, sibul, pipar jm teravad vürtsid.
Kasuta tule ja kuumuse mahavõtmiseks sobivaid jahutavaid toite: toored, keedetud või aurutatud köögi- ja juurviljad, värsked marjad, arbuus, mango, võilill, mungoad, redis, tomat, kurk, roheline tee, piparmündi-, kuslapuuõie- ja forsüütiaõietee, pirn ja pirnimahl, tomatimahl jne.
Üldiselt võib öelda, et organismi tuleb jahutada yin’i tüüpi toitudega ja vältida soojendavaid yang’i tüüpi toite.
NOHU ehk AKUUTNE SINUSIIT (tuul ja kuumus ründavad kopse)
Sümptomid
Kinnine nina, kollane paks eritis ninast, peavalu, alanenud lõhnatundlikkus, külmakartus ja palavik.
Keel: punane tipp ja küljed, katt võib olla kollane.
Põhjused
Samad, mis eespool tonsiilliidi puhul.
Ravi
Hajutada tuul ja kuumus ning avada nina. Sama, mis tuule ja kuumuse sündroomi korral eespool kirjeldatud, lisaks mõned punktid ja taimed, mis on spetsiifilised ninaprobleemide puhul.
Punktid
Js11 Quchi, Js4 Hegu, Js20 Yingxiang, Sp20 Fengchi, Kp12 Fengmen.
Toitumine
Väldi sooje ja teravaid toite, mis tõstavad kuumust ja tugevdavad keha sisemist soojust. Ei sobi küüslauk ja sibul, ingver, tšilli, kaneel, kardemon, nelk, sinep ja teised teravad vürtsid. Liha, mis on samuti yang’i tugevdavate omadustega, on parem vältida. Kui on paks eritis ninast, siis on soovitav hoiduda igasugustest piimatoodetest.
Kasuta kuumuse vähendamiseks ja tuule hajutamiseks jahutavaid ja niisutavaid toite: puuviljad, pirn, arbuus, hiina kapsas, mungoad, redis, roheline, piparmündi- ja krüsanteemitee ning tofu, taimedest hobuköömen ja dahuuria heinputk.
Autor: hiina meditsiini arst Rene Bürkland
Loe lähemalt Rene Bürklandi raamatu “Tervise alkeemia. Hiina meditsiiniline lähenemine tervisele ja haigustele” kohta kirjastuse Pilgrim kodulehelt.
Kuula Rene Bürklandi Raadio 2 saates “Hallo, Kosmos!”
Vaata tema kodulehte www.tervisealkeemia.ee