1. Ainevahetus on tõhusam
Et ainevahetus toimiks tõrgeteta ja rasvad saaks põletatud, on vaja piisavalt kütust ehk hapnikku. Sügav hingamine stimuleerib fermente, mis põletavad rasvu. Keharakud muutuvad rasvalademetest põletusahjudeks ning ainevahetus muutub kiiremaks ja tõhusamaks. Valesti, s.t. kiiresti ja pinnapealselt hingates ei kindlusta sa oma keharakke piisava koguse hapnikuga, mistõttu sunnid neid üle minema rasvade kogumise programmile.
2. Rakud saavad toitu
Pinnapealselt hingates jäävad rakud ilma vitamiinidest, mineraalidest, aminohapetest ja teistest vajalikest toitainetest. Seepärast tunnevad mõned inimesed pidevalt nälga – nende ebaefektiivselt toitunud rakud kannatavad.
3. Keha lõdvestub
Vaid rinnaga hingates muutub keha “närviliseks”, kuna närviretseptorid rindkere ülaosas stimuleerivad keharefleksi “võitle või põgene”, kutsudes esile stressi tekitavate keemiliste ainete ja hormoonide kasvu. Keha usub, et ta asub kriitilises olukorras – südametöö kiireneb, vererõhk tõuseb ja lihased on krampis. Kui aga hingame sügavalt ja rütmiliselt kõhuga, siis stimuleerime närviretseptoreid, mis edastatad signaali “häire lõpp”. Lihased lõdvestuvad ja keha saab üle ujutatud endorfiinidest ehk loodulikest narkootikumidest, mis kutsuvad esile heaolutunde.
4. Kuuleme keha vajadusi
Sügav ja rahulik hingamine laseb meil end igal hetkel tähele panna. Saame ühenduse oma targa kehaga, mis ütleb meile, mida ja millal ta süüa tahab ning milline trenn talle sobib. Saame aimu, kas tunneme tõepoolest nälga või vajame hoopis mõistmist või paid.
5. Saame tunda rõõmu ja õndsust
Kui kardame enda sees peituvaid emotsioone nagu näiteks hirm ja viha, siis ei hinga me täie võimsusega. Vahel hoiame lausa hinge kinni! Kuid nii ei saa me tunda ka positiivseid emotsioone. Vaid vabalt ja sügavalt hingates on võimalik tunda rõõmu ja õndsust.
Rahulik ja sügav kõhuhingamine
Istu sirge seljaga, hoia pea püsti ja õlad vabad. Kõht on pehme ja pingevaba. Pane üks käsi kõhule, siis tunnetad kõhu liikumist. Hinga sügavalt nii, et sisse hingates liigub kõht ette, välja hingates tagasi selgroo poole. Ära pinguta, vaid lihtsalt luba sel liikumisel vabalt ja loomulikult toimuda.
Sisse- ja väljahingamine on ühepikkused. Tee kõhuhingamist nii kaua, kui on mugav. (NB! Hingamine toimub nina kaudu.)
Autor: Kadi Kütt
Allikas: Joogateraapia.ee