Vetikad toidulaual: kuidas meretaimed toimetavad tervise teenistuses

Vetikad on iidsed taimed, mille kasulikke omadusi on kõige rohkem teatud ja ära kasutatud Jaapanis ja selle ümbruses, samuti Lõuna-Ameerikas. Erinevad vetikad sisaldavad rohkelt inimesele kergesti omastatavaid kasulikke ühendeid ja tänapäeval on need ka globaalses kaubanduses kättesaadavad.

KLORELLA ja SPIRULINA

Käsitleme seekord klorellat ja spirulinat koos, kuna paljud inimesed tunnevad huvi nende vetikate erinevuste vastu.

Klorella on roheline ainurakne magevee vetikas, mis sisaldab rohkelt valke, vitamiine (sealhulgas B12), mineraale (eriti rauda), amino- ja nukleiinhappeid. Klorella on kõige suurema klorofüllisisaldusega vetikas, mistõttu on tegemist väga tugeva verd ja kudesid puhastava ainena. Klorellat on eriti kasulik kasutada just puhastumiskuuri ajal. Klorella sisladab ka kõrges kontsentratsioonis nii alfa, beeta kui ka gamma proliferatoor-aktiveeritud retseptoreid (PPAR), mis reguleerivad ainevahetuslikke protsesse, tugevdavad immuunsüsteemi ja mõjuvad organismile üldturgutavalt.

Klorella aitab väljutada raskemetalle, vähendab allergilisi reaktsioone ja põletikke. Lisaks organismi puhastamisele aitab klorella reguleerida menstruaaltsüklit, tasakaalustada organismi ph-taset, tugevdab veene, annab energiat, aitab tugevdada hingamisteid ning võib kergendada kroonilist põskkoopapõletikku ja allergilist nohu.

Kasutamine:
Soovitatakse 3-4 grammi päevas ( natuke vähem kui tl), 20 minutit enne sööki. Alustada tuleb igaljuhul madalamast doosist, suurendada sobivuse korral max. doosini (järk-järgult). Max doosi kasutada 2-4 nädalat, siis alandada järk-järgult. Mõju on näha ka väiksema doosi (0,8mg) kasutamise korral.

Spirulina on sinakasroheline ainurakne spiraalikujuline magevee vetikas, mis sisaldab rohkelt kiudaineid, valke, vitamiine (sealhulgas A, B1, B2, B6, B12, C, D, E ja K), vajalikke mineraale (eriti rauda, kaltsiumit ja magneesiumit), rasvhappeid, nukleiinhappeid (nii RNA kui DNA), polüsahhariide ja antioksüdante. Spirulina on toitainete poolest nii rikas, et inimene võiks elada vaid süües seda ja juues vett. Spirulina sisaldab 8 põhilist aminohapet, mida organism ei sünteesi ja 10 aminohapet, mis tugevdavad tervist. Sisaldab beeta-karoteeni 30 korda rohkem kui porgandid.

On teada, et vanad asteegid olevat manustanud spirulinat oma sõdalastele, et tõsta nende vastupidavust ja füüsilist jõudu. Spirulina on tuntud kui tugev immuunsüsteemi tugevdaja. Sisaldades vähe kaloreid ja täiuslikus koguses valkaineid, on tegemist ka suurepärase abimehena kaalualandamisel (pigem tõstab lihasmassi). Spirulina kasutatakse ka kandidoosi ja akne korral, samuti veresuhkru ja kolesterooli taseme reguleerimiseks.

Kasutamine:
Soovitatakse 3 grammi päevas, mida võib suurendada 5-10 grammini päevas (1tl= ca 5g). Alustada tuleb igaljuhul madalamast doosist, suurendada sobivuse korral max. doosini (järk-järgult). Max doosi kasutada 2-4 nädalat, siis alandada järk-järgult. Mõju on näha ka väiksema doosi (0,8mg) kasutamise korral.

Klorella ja spirulina erinevused

  • Klorella on rohevetikas, mistõttu on selle klorofüllisisaldus 10 korda suurem kui spirulinal ja sobib seetõttu rohkem keha puhastamiseks mürkidest ja jääkainetest.
  • Klorella sisaldab rohkem rauda kui spirulina.
  • Klorella sisaldab erilist kasvufaktorit, mis aitab parandada närvikudesid ja sobib ideaalselt inimestele, kellel on aju ja närvirakke kahjustavad haigused.
  • Erinevalt spirulinast on klorella vetikal rakutuum.
  • Spirulina on tuhandeid aastaid vanem kui klorella. Usutakse, et spirulina tekkis koos esimeste veetaimedega.
  • Spirulina sisaldab rohkem valke kui korella. Huvitav fakt: spirulina sisaldab 12 korda rohkem valku kui veiseliha.
  • Spirulina on suurem GLA ehk gammalinoleenhapete allikas. GLA on kasulik rasv, mis aitab kaasa aju ja südame funktsioonide tugevdamisele.
  • Spirulina sisaldab kõrgemas kontsentratsioonis fükotsüaniini – fütokemikaal ja taimepigment, mis aitab ära hoida vähi teket.
  • Spirulina on ideaalne supertoit rasedatele (samuti aneemia korral), sest sisaldab kergesti omastatavat rauda ja takistab väliskeskkonnast tuleneva kaadmiumi kahjulikkumõju lootele. Ei tekita kõhukinnisust.
  • Klorella uuringud seoses rasedusega on andnud vastakaid tulemusi. Väike doos on on aidanud vältida raskemetallide mõju lootele ja kõrge rauasisaldus on osutunud äärmiselt kasulikuks. Samas on olnud ka neid rasedaid, kes on kurtnud haigestumist ja halba enesetunnet klorella kasutamisel raseduse ajal. Kuna klorella antitoksiline mõju on väga tugev, siis soovitame olla klorella kasutamisel raseduse ajal väga ettevaatlik.
  • Mõlemad vetikad aitavad kaasa soolestiku tööle ja seedimisele, omavad antikantserogeenseid ja immuunsüsteemi turgutavaid omadusi.

Spirulina ja klorella on vastunäidustatud kilpnäärme ületalituse korral, kuna sisaldavad rohkelt joodi. Samuti ei sobi vetikad inimestele, kellel on tugev mereandidevastane allergia.

WAKAME

Wakame ehk “Undaria pinnatifida” on mere köögivili ehk söödav merevetika liik. Kergelt magusa maitsega, kasutatakse suppides, salatites. Igapäevane komponent Jaapani ja Aasia köögis.

Supertoit Wakame vetikas on suurepärane terviseallikas, sest sisaldab:

  • Magneesiumi – see mineraal on oluline lihaste tegevust reguleerivate ensüümide tootmises, energia ja valkude transpordis energia tootmisel.
  • Joodi – jood on vajalik rakkude ainevahetuseks ja toidu teisendamisel energiaks. Tasakaalustab kilpnäärmehormooni. NB! Ei soovitata liialdada kilpnäärme ületalitluse korral.
  • Kaltsiumi – soodustab kaltsiumi imendumist organismis. 100g hapnemata Wakame karrageen sisaldab 150 mg kaltsiumi. Kaltsium on vajalik luude tugeva ja tervena hoidmisel ja ennetab osteoporoosi.
  • Rauda – raud on vajalik punaliblede loomiseks ja aneemia vältimiseks.
  • Vitamiine A, C, E ja K – parandavad nahka, mõjuvad antioksüdandina, mõjuvad hästi silmadele.
  • D vitamiini – soodustab kaltsiumi imendumist, mõjudes hästi luude tervisele. Tugevdab närvisüsteemi, lihaskonda ja immuunsüsteemi.
  • Riboflaviini (vitamiin B2) – riboflaviin aitab muundada tarbitud süsivesikuid, rasvu ja valke energiaks. See toimib antioksüdandina koostöös teiste vitamiinide, näiteks niatsiini, foolhappe ja vitamiin B6-ga.
  • Foolhapet – aitab luua uusi rakke, eriti oluline rasedatele.
  • Lignaane – mängivad olulist rolli teatud vähkkasvajate, eriti rinnavähi ennetamisel.

Kasutamine:

NB! Hallikas kirme Wakame vetika peal ei ole hallitus ega kahjustus. See on normaalne vetika kuivamisel tekkiv varjund, mille tekitab soolase vee kuivamine vetika pinnal.

Salati tegemiseks lõika ribadeks ja leota vees 10-15 min (vees paisub 10-kordselt). Võib ka keeta paar minutit. Sobib lisamiseks oaliste, läätsede, suppide, riisi, pasta, juurvilja keetmise või hautamise ajal. Eriti kasutatakse koos sibula ja wokitud köögiviljadega. Kiirendab keemisaega ja pehmendab oalisi. Sobib salati, liha, kalaga, marineeritult. Salatina näiteks koos kurgiga. Delikaatse maitsega.

Vees vetikad paisuvad. Wakame vetikad on päikesekuivatatud. Nad on kasvanud looduslikult meres (mitte kasvanduses), tänu millele säilivad nendes leiduvad vitamiinid ja mineraalid. Vetikad varustavad organismi tähtsate mineraalide ja vitamiinidega ning aitavad ka saleneda.
Kasuta vetikaid alati ubade, läätsede ja kõvade juurviljade keetmisel, kiirendab oluliselt keemisaega, annab hea maitse ja lisa toiteväärtuse. Kasutada limiteeritud koguses neil, kes kannatavad kilpnäärme ületalitluse all, kuna vetikad sisaldavad rohkelt joodi.

KELP

Kelp on pruunvetikas, mis pärineb Norra puhastest vetest. Arvatakse, et kelp tekkis 2-5 miljonit aastat tagasi. Kelp moodustab suuri veealuseid metsi ja võib kasvada väga suureks. See kiirendab metabolismi ja mõjub juustele, nahale ja küüntele tugevdavalt. Kelp on looduslik diureetikum – aitab väljutada kehast liigset vedelikku, samuti raskemetalle ja mürke. Teda võib kasutada soola asendajana ja keha pH-taseme reguleerijana. Kelp sisaldab 46 mineraali, 16 aminohapet, 11 vitamiini. Kelp stimuleerib raku ainevahetust, suurendab vaimset ja füüsilist võimekust ning aitab kehal puhastuda jääkainetest. Sobib väga hästi kevadväsimuse korral ja salenemise toetamiseks.

Kasutamine:
1 tl 1-3 korda päevas. Kasutada 2-nädalaste vahedega. Selline kasutamine väldib joodi üledoseerimist ja kilpnäärme talituse tasakaalust väljumist. Soovitatav päevane kogus Jaapani ja Islandi uuringute kohaselt on kuni 15 grammi (3 spl) päevas. Selline kogus annab kehale umbes 12 mg joodi päevas.
NB! Soovitatav kasutada päevasel ajal, mitte enne uinumist. Inimesed, kellel on kõrge vererõhk, neerutalitlushäired või kilpnäärmeprobleemid, võivad vetikatooteid kasutada ainult arsti järelevalve all.

IIRI SAMMAL ehk IRISH MOSS

Iiri sammal ehk Iiri samblik ehk karrageen on punavetikas, mis kasvab Atlandi ookeani kivisel rannikul.
Iiri sammal on saanud supertoidu nimetuse, sest sisaldab rohkesti seedetrakti kaitsvaid lima-aineid, väävliühendeid, valke, joodi, broomi, beeta-karoteeni, kaltsiumi, rauda, magneesiumi, mangaani, fosforit, kaaliumi, seleeni, tsinki, polüsahhariide, pektiini, vitamiine B ja C.

Iiri samblik mõjutab peaaegu kõiki limaskestasid kehas. See magus-soolane mereand pehmendab kudesid ja aitab paljude hingamisteede probleemide korral, leevendab kuiva köha, aitab eritada röga, leevendab nohu ja valu kurgus.

Samuti rahustab karrageen seedetrakti limaskesta, aitab leevendada mitmeid seedimisega seotud seisundeid nagu gastriit, seedehäired, iiveldus, kõrvetised ja seda kasutatakse, et vältida oksendamist. Iiri sammal on kergelt lahtistava toimega ja imab endasse toksiine ja jääkaineid kehast. Iiri sammal on joodirikas, seega sobib ta normaalse või aeglase kilpnäärme talitluse korral ja joodi defitsiidi korral.
Iiri sammal vähendab ka söögiisu, sest annab täiskõhutunde, suurendab energiat ja põletab rasvasid. Mõjub hästi nahale, sest leevendab päikesepõletust, parandab lõhenenud nahka, võib aidata dermatiidi, ekseemide ja psoriaasi leevendamisel. Väldib enneaegset vananemist ja kortsude teket. Iirimaal leitakse, et sobib rasedatele, kuna edendab hea lootevee teket ja imetavatele emadele, et suurendada rinnapiima teket. Meie soovitame raseduse ja imetamise korral siiski enne arstiga konsulteerida.

Kasutamine:
Segada 30g 350ml veega. Kasutada magustoitude, jäätiste, piimakoketilide, koore, pirukate tegemisel paksendajana. Asendab edukalt teisi paksendajaid nagu agar-agar, pektiin, sojaletsitiin, tapiokk ja maisitärklis. Loputada 3 või 4 korda. Leotada külmikus kuni 6 tundi ja kui on kiire, siis 2 tundi leige veega. Vahetada vett vähemalt kaks korda, et filtreerida sadestunud liiv ja kivikesed. Esialgu on tunda iseloomulikku vetikalõhna, kuid kui sammal on ligunenud, on lõhn ja maitse peaaegu kadunud. Sammal on kasutamiseks valmis kui see on kreemjas, valget värvi ja kaalult ning mahult umbes 2 korda suurem kui enne. Kasutatakse laialdaselt ka koduõlu tegemiseks, et see jääks ilusa selge värviga.

Nagu kõik mereannid, on ka Iiri sammal mineraalide rikas. XIX sajandi keskel aset leidnud näljahäda ajal pääsesid tuhanded iirlased selle vetika söömise abil näljasurmast. Kosmeetikas kasutatakse iiri sammalt pehmendavate kreemide, vedelike ja juukseloputusvahendite tegemiseks. Farmaatsiatööstuses kalaõli ja hambapasta stabiliseerimiseks. Toidutööstuses kastmetes, piimatoodetes.

ARAME ja KOMBU

Merevetikad varustavad organismi tähtsate mineraalide ja vitamiinidega ning aitavad ka saleneda.

Arame vetikad on beeta-karoteeni rikkad ja maitselt delikaatsed ning õrnad. Neid kasutatakse ka naistehädade reguleerimisel, meestel potentsi tõstmiseks ning juuksekasvu taastamiseks.

Arame vetikad on kõvad. Enne kasutamist lõika need pisikesteks ribadeks, loputa välja võimalikud liiva jäägid. Pane külma vette 10-30 minutiks või niikauaks kuni nad oma voluumi kahekordistavad. Seejärel keeda neid näiteks koos ubade, herneste, läätsedega või riisiga, vastavalt retseptile mida kasutate.

Kombu vetikad ehk kelpi idamaised sugulased sobivad salati, liha ja kalaga. Väga kasulik on kombu vetikaid kasutada teena – vala peale kuum vesi, lase seista ja joo 3x nädalas.

Merevetikad sisaldavad kõrges kontsentratsioonis kaltsiumi, naatriumi, kaaliumi, rauda ja magneesiumi ning väga rohkelt A- vitamiini. Idamaise meditsiinis on nad kasutusel vere puhastamiseks, vere aluselisemaks muutmisel (happesuse vähendamiseks organismis), soolestiku, naha ja juuste tugevdamiseks, viljakuse tõstmiseks ja menstruaaltsükli reguleerimisel.

Kasuta vetikaid alati ubade, läätsede ja kõvade juurviljade keetmisel, kiirendab oluliselt keemisaega, annab hea maitse ja lisa toiteväärtuse. Kilpnäärme ületalituse korral tuleb vetikatega piiri pidada, kuna vetikad sisaldavad rohkelt joodi.

Allikas: Bioblogi.eu

Seotud