Hirmutaval kombel kasvab diabeeti haigestujate arv tänapäeval arenenud riikides kiiremini kui rahvaarv. Veelgi õõvastavam on aga fakt, et maailmas saab iga kolme sekundi tagant keegi dementsuse diagnoosi. Ameerika Ühendriikides on Alzheimeri tõbi või mõni muu dementsuse vorm märgitud iga kolmanda seeniori surmapõhjuseks.
Kui oled kindel, et teema sind ei puuduta, tee väike test ja loe kokku, palju jah-vastuseid järgneva loetelu puhul saad:
- Väsimus peale söögikordi
- Üldine väsimus
- Pidev näljatunne
- Magusaisu, mis ei taltu ka maiustades
- Kohustuslik maiustamine peale söögikordi
- Keskkoha ümbermõõt suurem kui puusade ümbermõõt
- Pidev urineerimisvajadus
- Suurenenud isu ja janu
- Võimetus kaotada kaalu
- Ringiliikuvad valuaistingud kehas
Kui paljud neist sümptomitest Sulle tuttavad ette tulid, tuleb enese heaks kiirelt pingutama asuda, sest eeltoodud loetelu viitab võimalikule insuliiniresistentsusele. On suur tõenäosus, et Su rakud on hädas energiatootmisega ja nii Sinu kehas kui ajus on loodud viljakas pinnas kroonilistele põletikele.
Kontrolli oma strateegilisi tervisenäitajaid ja tee teistele analüüsidele lisaks ka glükeeritud hemoglobiini (HbA1c) test. See on test, mille väärtusi ei mõjuta glükoosi sisalduse kõikumine veres, kehaline tegevus ega ka hiljutine glükoosi manustamine.
Ideaalis võiks HbA1c väärtus jääda mõni pügal alla või üle viie protsendi. Testivastus 5,7- 6,4% annab seevastu eeldiabeedi diagnoosi, millega kaasneb ka suurenenud risk dementsusesse haigestumiseks.
Kui HbA1c on 6,5% ja kõrgem, on tegu diabeediga, millega kaasneb juba dramaatiliselt suurem dementsusrisk. Kui HbA1c ehk Sinu 3 kuu veresuhkru keskmine on üle 7%, paisub dementsusesse haigestumise risk juba viiekordseks.
Mida teha? Kuna tegu on elustiilist ja valedest toiduvalikutest põhjustatud probleemiga, on aeg kiirelt toimetama asuda. Veresuhkru tasakaalutus röövib kehast ka hulgaliselt vajalikke toitaineid, mida nüüd teadlikult asendama tuleb hakata.
Kui ülalolevad sümptomid sind ei kõnetanud, pakun välja veel ühe loetelu. Vaata, mitu linnukest nüüd kokku saad:
- Pidev magusa ja soolase isu
- Ärrituvus, nõrkus, kätevärin kui söögikorrad vahele jäävad
- Kohvisõltuvus energiavajaduse rahuldamiseks
- Sööd, et vähendada väsimust
- Vilets mälu, unustamine
- Ärevus ja paanikahood
- Tujukõikumised
- Nägemisprobleemid
- Unehäired
- Hommikuti pahur
Kui oled sunnitud paljude sümptomite puhul pead noogutama, siis tea, et tegu on hüpoglükeemia ehk liiga madala veresuhkru sümptomitega. Seegi pole n.ö. “asi iseeneses”, sest reaktiivne hüpoglükeemia on insuliini resistentsuse algstaadium. Liiga madal veresuhkur toob kaasa mäluhäired, õudusunenäod, peavalude ja migreenihoogude vallandumise, kontsentratsiooniprobleemid, söömasööstud ning on sagedane Hea teada! Üllatavalt lihtne moodus veresuhkru tasakaalustamiseks ja seedimise soodustamiseks
Varjatud suhkrusõltuvuse küüsis: 8 põhjust, miks valge suhkur menüüst välja jätta
Kikerhernes hoiab tasakaalus veresuhkru ja kehakaalu