Vanarahva taimetarkus: sibulakompress aitab valu ja põletiku vastu

Veel XX sajandi alguses kasutas enamik inimesi haiguste raviks koduseid rohtusid. Hiljem on keemiliselt toodetud ravimid, eriti antibiootikumid, need vähemalt Euroopas kõrvale tõrjunud.

Viimastel aastatel on kodused ravimid teinud läbi taassünni. Järjest rohkem inimesi on jõudnud arusaamisele, et pole mõttekas iga väikese vaevuse korral hakata organismi sünteetiliste ravimitega pommitama ja siis kõrvaltoimete all kannatama. Looduslikud meetodid sobivad suurepäraselt ka haiguste profülaktikaks.

Kuidas sibul meid aidata saab?

Sibul leevendab valusid, mõjub põletikuvastaselt ja desinfitseerivalt. Seepärast on ta hea hingamisteede nakkuste, kõrvapõletike, samuti lihaste ja liigeste vaevuste korral.

Sibulakompressid

  • Aitavad ristluuvalude korral. Lõigake kolm suurt sibulat õhukesteks viiludeks ja aurutage neid pannil, kuni muutuvad klaasjaks. Kuumad lõigud pange linasest riidest kotti ja asetage see valutavale kohale nii kuumalt kui võimalik. Kompressi hoidke peal 15-20 minutit.
  • On head kõrvavalu korral. Sel puhul tehke väiksem kompress. Hakkige peeneks üks sibul, seejärel muljuge. Pange saadud mass väikesesse linasesse kotti või mähkige taskurätikusse. Kompress panna valutavale kõrvale ja kinnitada marlisideme või leukoplastiga. Mõju suurendamiseks võib lisaks kasutada soojaveekotti või -pudelit. Kompressi hoida umbes 30 minutit.
  • Leiavad kasutamist ka kurguvalu korral. Kaelamähise tarvis hakkige peeneks 1-2 sibulat, aurutage vähese veega, kuni nad lähevad pehmeks. Mässige sibulad rätikusse, laske pisut jahtuda ja pange mähis kaela ümber. Kinnitage salli või marlisidemega. Ühe-kahe tunni pärast võite mähise ära võtta.
  • Mõjuvad samuti köha või astmaatiliste vaevuste puhul. Rinnale pandava kompressi jaoks läheb tarvis kolm (lastele kaks) sibulat. Hakkige need peeneks ja pruunistage ühes supilusikatäies searasvas. Määrige pisut jahtunud sibulamass otse rinnale, asetage peale suur riidest rätik ja kinnitage marlisidemega. Rinnakompressi tuleb teha õhtul ja jätta ööseks peale.
  • Leiavad kasutamist ka mähiste kujul. Selleks on vaja (vastavalt valutava kehaosa suurusele) kaks kuni kolm keskmise suurusega sibulat, mis lõigata viiludeks ja seejärel panna linasest riidest kotti. Soojendage kotti veeauru kohal ja asetage haige kehaosa peale. Et sibula raviomadused kauem mõjuksid, pange koti peale villane rätik või sall. Mähist hoidke peal kuni jahutmiseni (1-2 tundi).

Allikas: Terveks tablettideta. Maalehe raamat

Seotud