Vabastamise tseremoonia: inimene ei ole enne valmis muutuma ja oma vanadest käitumismallidest lahti laskma, kui ta on täiesti põhjas ära käinud

Üks häda meie igasugustest teraapiatest kubisevas ühiskonnas on see, et me küll sageli näeme, kust meie probleemid pärinevad, kuid kasutame neid teadmisi pigem selleks, et end oma elu seisakus välja vabandada - "Ma ei osaka hästi pühenduda, kuna isa jättis mu maha, kui ma olin neljane". Vaatamata sellele, et kõige teadvustamisel on muutustes oluline roll, siis mõistmine üksi ei garanteeri muutumist. Kindlasti teate palju selliseid inimesi, kes on täiel määral teadlikud oma probleemidest, kuid paistab, et nad ei oska midagi teha nende lahendamiseks.

Iga olulise muutuse tuumaks on vabakslaskmine. Igal asjal on oma aeg ja kõik väljakutsed ei olegi määratud haihtuma üksnes seepärast, et meie seda soovime või arvame, et need peaksid kaduma. Mõningate probleemidega tuleb õppida elama ja mõningad tuleb lihtsalt üle elada. Paljud probleemid on sageli kestnud liiga kaua ja need oleks tulnud juba ammu lahendada.

Jätkame nende probleemide poputamist, kuna oleme aru saanud, et neil on ka omad eelised. Vaatamata sellele, et soovime enda sõnutsi mõnest draamast vabaneda, me jätkame seda, kuna saame siis teistelt kaastunnet või pääseme vastutuse võtmisest või väljakutsetest, mis sunniksid meid riske võtma ja end tõeliselt proovile panema. Ja seeläbi olemegi tegelikult juba klammerdunud kõige selle külge, mille üle kaebleme. Isegi niivõrd klammerdunud, et oleme hakanud end seeläbi ka identifitseerima. Oleme mattunud valeuskumuste, ootuste ning lahenemata jäänud pettumuste hunniku alla, mida kõike vaevaliselt eneses kanname. Selle asemel et tunnistada oma võimet anda ning vastu võtta armastust, oleme takerdunud igasugustesse koormavatesse suhtesidemetesse, mis on pärssinud armastuse väljendused meie elus.

Selleks et kogeda armastust, peame oma elust vabastama kõik sellise, mis pole armastusest kantud; alles siis saab kergelt ja ilma pingutuseta hakata manifesteeruma see sügavam side, mis on meie tegelik sünniõigus.

“Kui oluline on teie jaoks armastuse leidmine?” küsisin ma naistelt, kes olid mu kursusele tulnud. “Väga oluline!” vastasid nad kõik kooris ja pead noogutades. “Millest oleksite valmis loobuma, et seda saada?” küsisin ma, vaadates ruumis aeglaselt ringi. “Kas oleksite valmis loobuma oma rangetest kriteeriumitest, milline see teie “Õige” peaks välja nägema? Aga oma õiguse tagaajamisest? Kas suudaksite loobuda oma pessimismist ja negatiivsest suhtumisest meestesse? Sest teil on vaja loobuda sellest, mis seisab hetkel teie ja armastuse vahel, ükskõik, mis see siis ka ei oleks. Kas olete valmis paljudest asjadest loobuma, et teha teed armastusele.

“Sageli oleme enda arvates valmis tegema mida tahes, et leida armastust. Paljud väidavad, et nad on valmis kõigega riskima – loobuma oma sotsiaalsest staatusest ja varandusest, hülgama oma pere ja sõbrad; ja kui vaja, siis kolima kasvõi maakera teise otsa. Aga kui paluda loobuda oma kaitsemüürist, harjumuspärastest mõttemallidest, kujutlustest, mis meil on enda ning teiste kohta, siis äkki on meil tuhat vabandust, miks me ei saa muutuda.

Tõde peitub selles, et ei saa nii olla, et jätkame kogu oma energia panustamist nendesse draamadesse, neuroosidesse ja pettumustesse ning hirmudesse, ise samalajal mõeldes, et oleme valmis armastama. Me ei ole. Meie tass on kas täis või tühi. Te ei saa samaaegselt hoida vett ja õhku ühes ja samas kohas. Selleks et avaneks ruumi armastusele, peame esmalt minna laskma kõigel sellel, mis seda hetkel meie elus blokeerivad. Ja siis seisamegi vastakuti kõigi nende asjadega, mille külge oleme klammerdunud ja mille üle kõige enam viriseme.

Seisame ristteel ja peame tegema valiku. Võime hoida endiselt vanast kinni või hüpata tundmatusse ja lasta kõigel harjumuspärasel minna. Peame enesest vabastama kõik sellise, mis ei lähtu armastusest – mitte selleks, et midagi omakorda vastu saada, vaid lihtsalt seetõttu, et niiviisi on parem elada. Ja kuigi niiviisi on parem elada, siis see ei tähenda samas, et elu muutub väga lihtsaks või et saame kõike, mida nõuame.

Peame loobuma sellest, mis hävitab armastust enne, kui näeme soovitud tulemusi. See ei toimi nii, et oleme valmis vabastama midagi alles siis, kui soovitud asi on käes. Universum ei kauple meiega sellistel tingimustel. Pigem peame täielikult ja tingimusteta alistuma: pean lõpetama suhte, mis mind enam ei teeni, isegi siis, kui võtan riski ülejäänud elu üksikuna veeta; pean loobuma hävitava sõltuvuse abil tekitatud unustusest, kuigi hetkel ma ei tea, kuidas toime tulla tunnetega, mis võivad lõpetamise tagajärjel tekkida; pean lõpetama teistega manipuleerimise, isegi siis, kui usun, et see on ainus viis saada oma tahtmist; pean lõpetama enese karistamise vaatamata sellele, et see olukord pole muutunud ning ei pruugigi kunagi muutuda.

Mõned inimesed väidavad, et nad pigem sureksid, kui elaksid edasi ilma armastuseta. Aga kui sa püüad muuta nende rutiini, panna neid andestama kellelegi, kes neid ebaõiglaselt kohtles või palud neil vabaneda kõigist vanadest kujutlustest, mis neil enda ja oma võimaluste kohta on, siis saab sellest… justkui… hamba väljatõmbamine!

Oma elu muutmise võti on just see valmisolek täielikult minna lasta. Siit ka stereotüüp “põhja minemisest”, mis viitab asjaolule, et inimene ei ole enne valmis muutuma ja oma vanadest käitumismallidest lahti laskma, kui ta on täiesti põhjas ära käinud. Küsige iseendalt, kas ma olen nii kangekaelne, et pean kaotama kõik, mis mul on, enne kui olen valmis muutuma? Kas ma olen niivõrd oma harjumuste ori, et läheb päevi, nädalaid, kuid, aastaid ilma armastuseta, enne kui olen valmis proovima midagi uut? Peate esitama endale väljakutse, küsides iseendalt, kas olete valmis astuma välja oma mugavustsoonist? Valmis ebamugavusteks? Eksimusteks? Kas ma olen valmis loobuma kõige kontrollimisest? Sisemiste juhiste järgimiseks? Võtma riske ja tõeliselt läbi kukkuma? Tõenäoliselt peate armastuse leidmiseks õppima tegema just neid asju, mille puhul vastasite eitavalt või kahtlesite.

Kui räägime oma väljakutsete “minna laskmisest” ei tähenda see, et püüaksime neist “lahti saada”. Probleemi eiramine on samalaadne, nagu esmalt üle süüa ja seejärel pidada kiirdieeti, selle asemel et tegeleda söömissõltuvust põhjustava mure ning hirmuga. Eiramine on nagu sümptomite kõrvaldamine haiguse põhjustega tegelemise asemel. Me peame välja juurima oma valeuskumused ning hirmud, mis on selle käitumise motivaatoriteks. On küll suurepärane, kui väidate, et “loobute joomisest”, kuid minge julgelt sügavamale ja näiteks lisage ka järgmist: “Lõpetan iseenda hävitamise – ma ei püüa enam joomisega vältida tundeid, mida olen seni kartnud tunda. Olen nüüd valmis neid tundeid läbi elama ja usun, et minuga saab kõik korda.” Selle asemel et öelda: “Lõpuks ma lõpetan suhte Garyga”, püüdke minna sügavamale ja lisage: “Ma ei karda enam, et kui ma lasen Garyl minna, siis olen igaveseks üksinda ja üksik. Ma tõesti usun, et leian parema ja rahuldustpakkuvama suhte; ja isegi siis, kui ma seda ei leia, on ka see okei, sest ma elan kooskõlas oma tegeliku olemusega.”

Kui igatsete meeleheitlikult armastust, siis teadke, et parim viis sellest meeleheitest vabaneda on lasta minna kõigel, mis takistab armastuse leidmist. On isegi hea, kui olete nii meeleheitel, et olete suisa sunnitud vabanema senistest hirmudest ja piirangutest ning olema nii julge, et alistute täielikult, teadmisega, et kasvamine eiole mitte niivõrd akumulatsiooniprotsess, kuivõrd vabastamise protsess.

Harjutus

Töö, mida olete endaga teinud, kulmineerub tänase vabastamisrituaaliga, mille eesmärgiks on aidata teil lahti lasta kõik see, mis on seni teie elus armastust blokeerinud. Täna hommikul teeme natuke ettevalmistavat tööd rituaaliks, mida hakkate täna hiljem läbi viima. Teil läheb vaja oma päevikut, veel ühte paberilehte, pastakat ja markerit.

Lehitsege oma päevikut ja vaadake üle, mida kirjutanud olete. Märkige markeriga ära need asjad, mis teie arvates on armastuse teel ees. Mõningaid neist olete täna kindlasti valmis ka vabaks laskma. Osad neist aga vajavad veel tööd, sest need on sügavamal ja laiahaardelisemad kui teised. Märkige tähekesega () need, mida olete täna valmis vabastama ja südamega (♥) need, millega peate veel “tööd” tegema.

Tehke esmalt see märkimine ära. Seejärel võtke üks paberileht lisaks (mitte päevikust, kuna te lõikate selle lehe rituaali käigus ribadeks). Paberilehe ülaosasse kirjutage vasakule poole “Ma vabanen” ja paremale poole “Ma võtan omaks”.

Pealkirja “Ma vabanen” alla kirjutage kõik need asjad, mida olete täna valmis täielikult vabaks laskma (viha endise armastatu vastu, teie ema ootused, et teil on juba teatud hetkeks pere ja lapsed, teie uskumus, et teil ei õnnestu miski jms). Märkisite need eelnevalt tähekesega . Tehke nüüd see nimekiri valmis.

Järgmisena tehke valmis nimekiri neist asjadest, mille märkisite ära südamekesega ♥. See nimekiri hõlmab neid teemasid, millega hakkate aktiivselt edasi tegelema, kas terapeudi või usaldusväärse spirituaalse nõustaja kaasabil (need teemad võivad olla näiteks lükka-tõmba dünaamika teie lähisuhetes, enesehävituslik käitumine, ägedad ja kroonilised emotsionaalsed väljapursked jne).

Kui teil on kodus altar või mõni muu koht, mis on pühendatud pühadele rituaalidele, siis asetage see paberileht kuni õhtuse rituaalini sinna. Planeerige endale selle rituaali jaoks vähemalt pool tundi aega, ja leidke selline koht, kus saate segamatult olla.

Märkus

Võite kutsuda mõne usaldusväärse sõbra, et ta oleks selle rituaali tunnistaja. Teil läheb vaja päevikut, paberilehte nimekirjaga, pliiatsit või pastakat, kääre, välgumihklit või tikke; ja peate leidma koha, kus saaks turvaliselt pabereid põletada (lõkkekoht rannas vmt) või leidma mõne sobiva eseme (metallkauss, vann, suur kraanikauss).

Selle vabastamisrituaali läbiviimiseks on palju erinevaid viise. Kui mingil põhjusel see järgnev rituaal ei vasta teie vajadustele (te kardate tuld või teil pole piisavalt turvalist kohta, kus tuld teha vmt), siis muutke seda enda jaoks sobivamaks. Näiteks võite rebida need paberid puruks ning visata prügikasti või matta need ükshaaval maha, taguda neid jalaga, samal ajal võttes tagasi oma vabaduse. Olge loominguline. Selle rituaali läbiviimiseks on sama palju erinevaid võimalusi, kui on inimesi maakeral.

Rituaal “Vabastamise tseremoonia”

Looge rituaali läbiviimiseks pühalik atmosfäär. (Süüdake küünal või lõhnaküünal või pange mängima teile meeldiv muusika.) Võtke välja nimekiri asjadest, millest soovite vabaneda. Paremal pool oleva pealkirja “Ma võtan omaks” alla kirjutage, mida võtate omaks, et lasta igal asjal minna. Kirjutage nende asjade kõrvale, millest soovite vabaneda, üks nn positiivne mõte.

Ma vabanen:

Vanemate süüdistamisest oma probleemides. Seksuaalsest häbist. Soovist kätte maksta oma endiseleabikaasale.

Ma võtan omaks:

Et andestan mõlemale vanemale. Enda seksuaalsuses peituva ilu. Omapoolse vastutuse juhtunu eest, mis lõppes lahkuminekuga ja olen tänulik selle eest, mida õppisin.

Enne kui lähete rituaali järgmise osa juurde, võtke välja oma päevik ja kirjutage üles kõik need asjad, mida omaks võtate, et jäädvustada oma tervenemisprotsessi. Nüüd võtke käärid ja lõigake paberileht keskelt horisontaalselt pooleks, nii et ühele poole jääb tulp “Ma vabanen” ja teisele poole tulp “Ma võtan omaks”.

Viige oma paberid sinna, kus on turvaline neid põletada. Öelge iga asi, millest vabanete, ja mida omaks võtate, kõva häälega välja ning seejärel põletage see ära (näiteks “ma vabanen emaga seotud kurbusest ja võtan omaks vabaduse olla õnnelikult mina ise”). Nende asjadega seoses, mille märgistasite südamekesega ja millega plaanite edasi tegeleda, võite paluda valmisolekut, mis aitaks teil edaspidi raskustega toime tulla (näiteks kirjutate “Ma palun, et oleksin valmis vabanema hirmust läheduse ees ja leiaksin julguse olla haavatav.”).

Kui olete lõpetanud, võtke uuesti välja oma päevik. Kirjutage üles need tegevused, mida plaanite ette võtta, et toetada täna saavutatut (näiteks kirjutate “Enne pühapäeva saadan oma emale kirja, et olen talle andestanud” või „Väärin ilusat kodu ja sellel nädalavahetusel ostan endale uue voodiriietekomplekti” või “Hakkan tegelema kompulsiivse ülesöömisprobleemiga ja järgmise teisipäeva õhtul lähen oma kodu lähedale anonüümsete buliimikute kogunemisele” vmt).

Allikas: Kuidas lasta minna mineviku valul ja negatiivsetel tunnetel, et teha ruumi uuele täiuslikule armastustele

Kui mees ütleb, et talle meeldib suhtes vabadus, tähendab otsetõlkes vaid üht – sina pole “see naine”!

Kuidas saada üle vastamata armastuse või lahkumineku tekitatud pettumustundest

11 märki, mis näitavad eksimatult, et mees on sinusse armunud

Seotud