Hirmu muutmise praktikad: hirmu vabastamine kehast ja tunnetest
Teadliku hingamise harjutamine aitab meil kogeda rõõmu ja rahu. Kui keskendume oma hingamisele, ei kanna mõtted minevikust ja tulevikust meid iseendast eemale. Me oleme vabad kõigist oma mõtetest. Kui oleme oma mõtteisse ära eksinud, ei saa me ka päriselt kohal olla. Descartes on öelnud: “Mõtlen, järelikult olen olemas. “Kuid meie ajal on enamasti tõene pigem: “Mõtlen, järelikult mind ei ole päriselt siin kohal.”
Kui keskendame oma tähelepanu sissehingamisele, ei mõtle me oma sissehingamise peale, vaid see on vahetu kogemine. Me elame oma sissehingamist läbi. Meie sissehingamine ei ole mõte, vaid reaalsus. Me elame reaalsuses, milleks on meie sissehingamine. “Sisse hingates naudinma oma sissehingamist.” Kui me sel moel teadlikult hingame, siis võime mõista väga paljusid asju. Me tajume elu imet, sest teadlikult hingates mõistame, et me oleme elus. Elus olemine on suurepärane asi. See on ime, et me saame hingata ning siin ja praegu olemas olla. Elu on üks suuremaid imesid. Vanemad, kes hoiavad käte vahel oma vastsündinud last, teavad seda. Niisamuti teavad seda surivoodil olevad inimesed. See on imeline asi, et me saame olla elus, hingata ja kõndida sellel planeedil ringi. Me ei pea selleks mingit veini jooma või pidusööki nautima. Et elus olemisest rõõmu tunda, tundkem rõõmu iga hetke üle, mil hingame või kõnnime. Olles teadvel ja keskendunud, saame igapäevaelus igas hetkes kohal olla ja kogeda elu kui imet. Me saame seda teha täna, just nüüd ja praegu.
Energeetilise teadvelolemisseisundi saab luua igal ajal ja igas kohas. Teadlikult hingates ja kõndides tajume sed aenergiat ja saame sügavalt osa elu imedest ning see ongi see, mis toob meile õnnetunde. See harjutus on väga konkreetne ja lihtne. Kui hingad sisse ja tõepoolest hingamisele keskendud, siis toimub kohe muutus. Sa oled kohe rohkem kohal ja tajud reaalsust palju sügavamalt. Kui praktiseerid jalutusmeditatsiooni, siis kõnnid sa sellise teadlikkusega, et oled võimeline reaalsusega sügavamal viisil ühenduses olema. Nii hakkad sa oma elu palju sügavamalt elama. See, kui sügavuti sa reaalsusega ühenduses oled, sõltub sinu hingamisest ja nägemisvõimest.
Toon siin ära mõned lihtsamad teadliku hingamise harjutused, mida võid alati kasutada, kui tunned, et hirm esile kerkib. Need harjutused on mõeldud oma keha eest hoolitsemiseks.
Kaks lihtsat teadvelolemise harjutust
Harjutus 1
Esimene harjutus on kohtutavalt lihtne, kuid sellest võid saada palju kasu: taipamise, et sa oled elus ja tõesti siin olemas. Taipamise, et sa ei ole üksnes see keha, vaid oled ka kõik, mis sind ümbritseb – sa oled kõik see kokku. Ja kuigi see harjutus on väga lihtne, võib see ometi tuua sulle õnne ja rõõmu. Esimese harjutuse lause on: “Sisse hingates ma tean, et see on sissehingamine. Välja hingates ma tean, et see on väljahingamine.”
Me teadvustame sissehingamist kui sissehingamist ning väljahingamist kui väljahingamist. See on lihtne. Seda tehes suuname tähelepanu hingamisele. Me laseme lahti mõtlemisest, laseme lahti minevikust, tulevikust ja kõigist oma plaanidest. Samastume ainult oma hingamisega, ning me oleme vabad. Kogu meie tähelepanu ja teadlikkus on suunatud ainult hingamisele. Me lihtsalt naudime oma hingamist.
Harjutus 2
Teise harjutuse lause on: “Sisse hingates jälgin oma hingetõmmet selle algusest kuni lõpuni. Välja hingates jälgin oma hingetõmmet selle algusest kuni lõpuni.” Sissehingamine võib kesta kaks või viis sekundit või kauemgi. Jälgi sissehingamist selle alghetkest kuni hetkeni, mil see on täielikult lõppenud. Tee seda ilma ainsagi katkestuseta ja naudi tervet teekonda: kogu hingetõmmet tervikuna.
Sel moel muutub keskendumine üha tugevamaks ja tugevamaks. Selle harjutuse abil arendame oma keskendumisvõimet. Teadvelolek sisaldab endas keskendumist ja see energeetiline seisund loob küpse pinnase selleks, et taipamine saaks iga hetk ilmneda. Esimene harjutus on sisse- ja väljahingamise teadvustamine. Teise harjutuse sisu on sisse- ja väljahingamise jälgimine kogu nende kestvuse vältel.
Katkend pärineb kirjastus pilgrim poolt välja antud Thich Nhat Hanhi raamatust “Hirm”
“Ilma hirmuta suudame palju paremini aru saada, kuidas me kõik üksteisega seotud oleme. Ilma hirmuta mõistame maailma paremini ja oleme kaastundlikumad. Ilma hirmuta oleme tõeliselt vabad.” Thich Nhat Hanh
Hirmul on lugematul hulgal nägusid: alates hirmust ebaõnnestumise ees kuni igapäevaeluliste muredeni, alates majanduslikust või keskkonnaga seotud ebakindlusest kuni universaalse ängistuseni, mida me kõik kogeme, kui seisame silmitsi sõbra või armastatu kaotusega. Isegi siis, kui meie elus on kõik õnneks vajalikud tingimused olemas, võib elu tunduda raske, kui oleme hirmu tõttu sunnitud elama minevikus või muretsema oma tuleviku pärast. Kuigi me kõik tunneme hirmu, on siiski võimalik õppida, kuidas seda vähendada, nii et see ei suunaks meie elu. Thich Nhat Hanh viib meid selle raamatu lehekülgedel teekonnale, kuidas neist hirmudest vabaneda.
Vietnamlane Thich Naht Hanh on budistlik zenimeister ja rahuaktivist, kes esitati Martin Luther King juuniori poolt Nobeli rahupreemia kandidaadiks. Ta on paljude raamatute autor, sealhulgas ka “Meelerahu igas sammus” (ilmunud 2016. aastal eesti keeles, kirjastus Pilgrim) ja “Art of Power”. Hanh elab Ploomikülas, oma meditatsioonikeskuses Prantsusmaal, ning viib kõikjal maailmas läbi teadliku elamise kunsti alaseid laagreid ja seminare.