Ülipopulaarne toitumisterapeut Signessa Kalmus: paksuks minnakse valesti toitudes ja teadmatult valesid toiduvalikuid tehes

"Parim dieet on see, mida inimene suudab pikaajaliselt jälgida ning millel ei ole lõpptähtaega. Toituda tuleks mitte vaid täiskõhutunde pärast, vaid selleks, et kogu organism saaks vajaliku eluspüsimiseks, et olla terve ja nautida elu pikalt. Paljud arvavad, et tervislik toitumine on murunäksimine, paljust loobumine, suur näljatunne jne. Tegelikult on see tasakaalustatud toitumine, mille sisu on selles, et iga toidukord sisaldab vajalikke valke, süsivesikuid, rasvu, mineraale ja vitamiine. Mina olen seda meelt, et kui igapäevane menüü on tasakaalus, ei pea millestki loobuma. Süüa võib kõike, aga peab teadma, kunas, kui palju ja millega koos. Kaalulangetamine on umbes 90% kinni toitumises ja igasugune liikumine on boonus", nendib toitumisnõustaja ja personaaltreener Signessa Kalmus, kelle juhitud Facebooki grupis"Süües saledaks" on üle 37 000 järgija ning kellelt ilmus äsja ka samanimeline raamat.

Ülekaal

Ülekaal on koormus kogu kehale, mitte ainult seljale ja jalgadele. Reeglina tuleb ülekaal valest toitumisest. Enamasti tuuakse ülekaalu põhjuseks rasedus ja lapsesaamine, haiguse tõttu võetud hormoonravimid, antibeebipillid, vahetustega töö, öötöö, stress.

Stress on tõesti üks suuremaid sööma utsitajaid, kuid mõnikord on vastupidi – stress võtab isu ära. Tegelikult olen sada protsenti kindel, et paksuks minnakse valesti toitudes ja teadmatult valesid valikuid tehes.

Praegu on meil priius, kõike on poes saada. Võib maiustada ühe ja teisega. Kui valid mugavuse ja ostad valmistoidu, saad palju võõraid aineid. Isegi kui sööd vähe, aga korrapäratult, võib ülekaal tekkida, sest keha hakkab toitaineid talletama, kuna toitumises ei ole kindlat, kellaajalist rütmi.

Ülekaal ja geenid

Ülekaal on arenenud maades üha süvenev probleem. Sageli süüdistavad inimesed geene, kuid meie esivanemad olid samade geenidega palju paremas vormis. Ülekaalu kõige tavalisem põhjus on stress, liiga suurte koguste ja liiga kõrge kalorsusega toidu (kiirtoidud, poolfabrikaadid jms) söömine, millega anname kehale rohkem energiat, kui ära kulutame.

Geneetilise eelsoodumuse poolest jagunevad inimesed laias laastus kolme rühma. Esimeses rühmas on kiire ainevahetusega inimesed, kes võivad süüa kõike, mida tahavad, ja ometi ei võta kaalus juurde. Ka nende suguvõsas ei ole tavaliselt ülekaalulisi. Teise rühma moodustavad need inimesed, kes võtavad kaalus juurde siis, kui ei toitu tervislikult. Neil soodustab kaalutõusu istuv eluviis ja liigtoitumine. Nad peavad piirama magusa ja rasvase toidu hulka oma menüüs. Kui nad veidigi liiguvad ja jälgivad oma isu, siis ei pea nad ülekaalu pärast muretsema ja suudavad püsida oma normkaalus. Kolmandas rühmas on inimesed, kellel on geneetiline eelsoodumus rasvumisele. Nad peavad väga hoolikalt järgima tervislikku elustiili, mis hõlmab nii sobivat toitumist kui ka regulaarset liikumist.

Ravimitest võivad kaalu tõusma panna steroidhormoonid, antidepressandid, uinutid, liitium ning psühhoosi raviks kasutatavad ravimid. Hormonaalsed häired on liiga kõrge insuliinitase, neerupealiste ületalitlus, munasarjade düsfunktsioon või kilpnäärme alatalitlus. Tegelikult on need harva rasvumise põhjustajad. Hormonaalsete häirete kindlakstegemiseks või välistamiseks piisab veres teatud hormoonide sisalduse määramisest. Liigsöömist ja -maiustamist võivad põhjustada üksindus ja depressioon.

Ülekaalu tagajärjed

Paljud ülekaalulised on mures oma välimuse pärast, aga märksa tõsisem on oht tervisele. Enamiku laialt levinud haiguste põhjustajaks on tihti ülekaal. Kõik, kes on mingil eluperioodil kaalus juurde võtnud, teavad, et kilode lisandudes langeb kohe üldine elukvaliteet. Raskusi hakkavad valmistama täiesti igapäevased tegevused, näiteks pikemad jalgsikäigud, treppidest käimine, kummardumine ja kükitamine.

Kui kõht on kogu aeg täis ja lisakilod kukil, muutub inimene loiuks. Langenud enesehinnang võib põhjustada raskusi suhtlemisel. Ülekaal mõjutab meeleolu ja enesehinnangut ning kui need on kehvad, on depressioon kerge tulema.

Ülekaalulisi kimbutavad sageli kõrge vererõhk, reflukshaigus, uneapnoe, liigesehaigused ja muud tõved. Kõrvetisi esineb ka normaalkaaluga inimestel, kuid ülekaalulistel soodustab refluksi suurenenud rõhk kõhuõõnes. Ülekaalulisust ja rasvumist peetakse reflukshaiguse tekke iseseisvaks riskiteguriks. Ülekaalulistel esineb ka kõrvetisi ja maosisu tagasivoolu kolm korda sagedamini kui normaalkaalus inimestel.

Liigsöömine koormab ka maksa ning maks ei suuda enam kahjulikke aineid eemaldada, mistõttu võivad tekkida sapikivid. Jämesoole-, pärasoole-, emaka-, rinna- ja eesnäärmevähi riskifaktorite seas on rasvumisel kindel koht. Liigne kehakaal soodustab ka diabeedi ja südame-veresoonkonnahaiguste teket.

Siserasv

Niinimetatud siserasv ehk vistseraalne rasv on siseorganeid ümbritsev rasv, mida silmaga ei näe. On inimesi, kes on piitspeenikesed, aga kelle siserasva protsent on väga kõrge. Keegi ei tohiks öelda, et ta kasutab oma keha prügikastina ja võib kõike süüa, sest ülekaal ju ei kimbuta. Tegelikult aga võib olukord olla nii hull, et organid juba “karjuvad”.

Minu praktikas on üks taoline kogemus olemas. Minu juurde tuli 54-aastane naine, kes kaalus 54 kilo ja probleemiks oli punnis kõht, millest soovis lahti saada. Vesteldes toitumisest ja trennist tundus mulle, et naine toimis juba pool aastat väga teadlikult ja minul polnud nagu midagi muuta. Kuna naine oli ikka mures, siis tulin mõttele, et ta võiks lasta siserasva ära mõõta. Selgus, et ta organism oli nii tohutu siserasva koormuse all, et talle tehti kirurgiline lõikus tervislikel põhjustel ja võeti ära neli kilo rasva. Seega hoidke ja armastage oma keha ning andke talle vaid parimat kütet!

Kaalutõus on loomulik kolmel juhul

Menstruatsiooni ajal

Umbes nädal enne kuupuhastust kogub keha vett ja tekib enamasti suurem magusaisu, mis on ka loomulik, sest keha kogub verepuhastuseks energiat. Sellest võib olla ka tingitud paarikilone kaalutõus. Enne päevi tuleks kehale mõistlikkuse piires anda seda, mida ta tahab. Päevade eel võiks süüa isude järgi ja tarbida rohkem vett. Kui menstruatsioon algab ja veri hakkab liikuma, kaovad ka isud ja lisandunud paar kilo.

Viirushaiguse ajal

Siis tuleb keha kuulata ja süüa vastavalt isule. Kui isu eriti ei ole, siis on vedeliku tarbimine väga oluline.

Raseduse ja imetamise perioodil

Sel perioodil ei tohiks kindlasti pidada keelavaid dieete, vaid isude korral teha tervislikumaid valikuid. Enne rasestumist võiks koos mehega teha läbi teadliku tervisliku toitumise periood, et laps sünniks tervest spermast tervesse kehasse.

Edulugu: Sille Kaidi, 44-aastane, 170 cm

Tänasel päeval, mil neid ridu kirjutan, on minu kehakaal 75 kilo. Eesmärk on jõuda 68 kilogrammini. Aastaks 2015 olin lohakusest ja hoolimatusest suutnud oma kehakaalu kasvatada 93 kiloni. Olin ülekaalus ja rasvunud. Ise teadsin ja tundsin, et mu keha kannab endaga kaasas vähemalt 30 üleliigset kilogrammi. Arsti hinnangul oli see number küll pisut väiksem, aga see polnud mingi lohutav teadmine. Ma ei olnud vaevelnud ülekaalu küüsis. Olin üsna sale ja sportlik. Veel aastal 2009 ei osanud ülekaalu uneski ette näha, kaaludes siis 55-60kilo. Ma veetsin palju tunde trennisaalides ja terviseradadel, rühmatreeningud, jooksmine ja kõndimine kuulusid minu igapäevaellu.

Minu probleemid kehakaaluga algasid 2010. aastal. Alguses vaikselt ja salakavalalt, aga 2015 lisandus kaalu kiirelt ja palju. Olen korduvalt analüüsinud ja mõelnud selle peale, miks ma ühel hetkel kõigele käega lõin. Miks ma ühel hetkel ei hoolinud enam millestki, kõige vähem iseendast. Olen leidnud põhjused ning nüüdseks neid jõudumööda oma elust elimineerinud. Suurimaks põhjuseks, miks minu kehakaal kasvama hakkas, pean ma seda, et jätsin unarusse trennihulluse/armastuse, millega kaasnes kahjuks ka vale ja ebatervislik eluviis. Trennitühjad tunnid asendusid kõige sellisega, mis hävitas mu hea enesetunde ja kehakaal hakkas kasvama. Hommikusöök lahkus üldse mu elust. Samuti korrapärane toitumine. Kodus toiduvalmistamine jäi sootuks unarusse. Hakkasin uuesti suitsetama, mida ma juba üle kümne aasta polnud teinud, ning ka alkoholiga sai tihti liialdatud.

Kuna eluviis olid muutunud ebatervislikuks, siis tulid ka teatud tervisehädad, mille kõige lihtsamaks raviks olid ravimid, mis samuti soodustasid kehakaalu tõusu. Ööuni muutus lühikeseks ja rahutuks. Mitu korda üritasin uuesti õigele teele tagasi saada, aga need katsed lõppesid alati edutult.

Täna olen ma väga õnnelik inimene ning tean, et selline viis aastat kestnud elu on nüüdseks minevik.

Autor: Signessa Kalmus

Signessa Kalmus on toitumisnõustaja ja personaaltreener, kelle juhitud Facebooki grupis “Süües saledaks” on üle 37 000 järgija. Aastatel 1999-2013 tegeles Signessa aktiivselt fitnessiga. Ta on mitmekordne Eesti ja Baltimaade meister ning MM-il saavutanud 4. koha.

Katkend on pärit kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Signessa Kalmuse äsja ilmunud raamat “Süües saledaks” annab nõu, kuidas läbi teadliku toitumise kaalu langetada

Seotud