Üksilduseepideemia toob nutiekraanidele tehislapsevanemad

Laste nutisõltuvuse üle kurtvad lapsevanemad võiks sagedamini peeglisse vaadata. Vastasel korral võivad lapsed otsida juba õige pea lohutust nutiseadme ekraanil elavatest kunstinimestest, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Lapsed õpivad täiskasvanutelt. Täiskasvanute käes on kontroll, mida ja kui palju lapsed kogevad. See kontroll ei ole sõnaline. See on eeskuju, näiteks ekraanide kasutamise küsimuses. Ekraaniaeg on kuum teema ega pole lõpuni läbi vaieldud. Üldiselt nõustutakse ja uuringutes leiab kinnitust, et lapsed veedavad ekraanide taga üksildus on võrreldav päevas 15 sigareti suitsetamise mõjuga. Seega on see halb otseste ja kaudsete tagajärgedena võrdselt nii indiviididele kui ka ühiskonnale.

Mõneti loogilise arenguna pakub IT-maailm enda loodud probleemile lahendusi. Võiks arvata, et taolist üksilduse vastast abi pakub Facebook. Paraku on sotsiaalmeedia ise söögilauas kirikliku vaikuse suurimatest põhjustajatest.

Märgatav hulk teaduslikke vaatluseid hoiatavad taolise suhtlusvormi vastupidise mõju, sealhulgas üksilduse ja kurvameelsuse kasvu eest. Samas oleks Facebooki või muu ühismeedia mustvalge käsitlus järgmise vea allikaks. Antud teema väärib detailset ja jätkuvat käsitlust.

Mida võiks arvata Samasungi loodud kunstlikust inimesest? See on füüsiliselt äravahetamiseni sarnane naturaalse inimesega. Tema nimi on Neon. Neon pole virtuaalne assistent. Ta on inimesele loodud sõber. Neon on alati saadaval ja mõistab sind. Võib-olla asendab ta tulevikus ka lapsevanemaid? Otseloomulikult elab Neon ekraanil.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 Üksilduse kummalised teed | Mis on üksildus ja kuidas sellega toime tulla?

Ma tunnen end oma peres nii üksi

Alkeemia lugemisnurk | Terapeut Kadi Kütt annab nõu, mida ette võtta, kui ärevus hakkab enda alla matma

Ajuteadlase Jaan Aru viis soovitust nutinarkomaaniast vabanemiseks

Seotud