Kuidas tekib kurgulaulu hääl? Sellele on otsitud mitmeid seletusi. Enim tunnustust on leidnud vene teadlase Vainsteini teooria, mis ütleb, et kahe-kolme heli üheaegseks tekitamiseks kasvatab inimene endale nn topelt- ehk võltshäälepaelad. Kurku tekib 1,5mm läbimõõduga pilu ja kui õhk seda läbib, tekibki viletaoline heli.
Legendaarse Tuva kurgulaulu ansambli Huun-Huur-Tu liige Radik Tyulyush annab sel nädalal Eestis kaks kontserti ning nädala lõpul kurgulaulu töötoa ja seminari, kus saab kuulda ajaloost ning sellest, kuidas häälepaelad suudavad sellist heli tekitada ning õppida kurgulaulu kolme põhistiili – höömei, kargyraa, sygyt.
Radik Tyulyush: kurgulaul annab vabaduse tunde
“Kurgulaul on Tuvas üks salajasemaid kunste, mida antakse edasi põlvest põlve. See on meie, Tuva inimeste kultuuriline eripära . Selle andis mulle minu vanaisa. Ma laulan kurgulaulu sellepärast, et ma olen oma rahva poeg. Minus elab suur armastus nende helide vastu ja see on suur kingitus, mis tuleb edasi anda järgmistele põlvkondadele,” räägib kurgulaulumeister Tyulyush sellest, miks ta sellega nii pühendunult tegeleb.
“Kurgulaul annab mulle vabaduse ja lendamise tunde. Ma tunnen ennast nagu kotkas, kes lendab üle suurte avaruste. Ja veel annab see mulle muusikalise rahulolu, pärast iga kontsertit ja kurgulaulu õppepraktikat, mille olen läbi viinud,” kirjeldab Radik Tyulyush kurgulauldes tekkivat seisundit.
Tema sõnul sõltub kurgulaulu omandamise raskus või kergust inimesest, kes tahab seda õppida: “Ühelt poolt on see väga raske tehnika heliliselt ennast väljendada ja teiselt poolt on see väga lihtne ja arusaadav. See on väga isiklik kunst. Aga lõppude lõpuks suudab iga inimene neid helisid luua, sest iga inimese kõri on samasugune nagu minul.”
Eesti kurgulauljad Margus Prangel ja Margus Mitt oma kirest
“Kurgulaul on hea ärataja ja harmoniseerija. Kurgulaul annab mulle võimaluse iseennast kuulda,” sõnab näitleja Margus Prangel.
“Kurgulaul on minu olemuse hääl, mis soovib minust välja tulla ja ennast kuuldavaks teha, nii nagu hingamine, mis on minu olemuse loomulik osa,” lisab kurgulaulja, gongimeister ja Radik Tyulyushi kontserdi korraldaja Margus Mitt.
Kui raske on seda õppida?
“Kui raske on õppida uisutama, pingpongi mängima? Sõltub, kui palju sa selles tabad ebamaist puudutust. Sundimisega ei saa midagi. Kurgulaul on minu jaoks avastamiste jada. Midagi algelementide korrastamisega seotut. Ma algelementide all mõtlen mõtteid, lõhnu, valgust, häält, hingamist. Paari sõnaga: šamanistliku kurgulaulu iva on harmoonia poole püüdlemine ja läbi selle tervise ja elukvaliteedi tõstmine.
Kurgulaul põhineb päris mitmel erineval tehnikal, millel igalühel on oma šamanistlik selgitus, siht ja eesmärk. Kas luua tühi ruum, millesse hakata ennast kuulama. Või välgukiirusel läbida “teabevälja” ehk selgust. Ja näiteks sellele saabunud selgusele jõu andmise tehnika. Kõigi nende tehnikate olemus avaldub ja muutub väeliseks laulmisrõõmu hetketes. Üks hinnaline asi, mis on Sul alati kaasas,” jagab Prangel oma nägemust kurgulaulu olemusest.
“Järjepidevus teeb meistriks, kui soovid seda tõeliselt ning harjutad iga päev 3-5 minutit, siis see õnnestub üsna kiiresti ja esimesed ülemhelid tulevad kuuldavale väga kiiresti,” lisab Mitt.
Mida kurgulaul teile annab?
“Isiklikult minule annab see heaolu ja rahulolu tunde. See on 100% hetkes olemine, kogu tähelepanu on loomingu loomisel, kuulamisel ja tunnetamisel ja sellega üks olemisel,” ütleb Margus Mitt.
“Kurgulaulust rääkimine, on nagu rääkmine heast toidust, parem on maitsta. Soovitan kõigile proovida!” tõdeb Margus Prangel.
Autor: Lilia Märtmaa
Toimetas: Ingrid Peek