Värskes raamatus “Ideaalvormi teejuht” paljastuvad saladused edukaks kaalu langetamiseks ja oma ideaalkaalu hoidmiseks .
Selliseid trikke ja nippe nagu “kahe kuuga 20 kilo alla” ja “ühe kuuga rannavormi” Piret ja Egert ei luba, sest see pole mõistlik ei kehale ega vaimule. “Me ei propageeri oma raamatuga imedieete, vaid vastupidi, kutsume inimesi järgima aastasadu efektiivselt toiminud põhimõtteid ja kasutama toiduaineid, mis meie kliimas on kättesaadavad. Internetis levinud lööklaused kiiretest imenippides tekitavad inimestes ainult mõttetut segadust, hiljem ka pettumust, aga mis veel hullem: pigem kahjustavad kui teevad head,” ütleb Egert Oiov, fitness-sportlane, treener ja personaalnõustaja.
Piret Lauk, samuti treener ja personaalnõustaja, endine meistersportlane jalgrattasõidus, lisab, et kõike peab olema parasjagu ja igaüks peab ise oma piirid ära tunnetama, sest kuldne vanasõna Küll küllale liiga ei tee spordis ja toitumises ei kehti. “Hästi oluline on, et igaüks leiaks enda aktiivseks liigutamiseks endale meelepärase tegevuse. Trenni tuleb teha ei ala- ega ülekoormusega ja seda, mida teed, tuleb nautida. Pärast õiget trenni on energiat rohkem kui enne trenni ja keha tunneb ennast hästi. Sama on söömisega. Kui oled pärast söögikorda väsinud, siis järelikult ei saanud su keha õigeid toitaineid.”
Mis asi on Vormiloojate grupp ja miks see üldse sündis – mis andis suurima tõuke?
Vormiloojad said elu sisse 2016. aasta suvel, kui teiste tegemiste kõrvalt tehtud treeneritöö kasvas mahult nii suureks, et tekkis vajadus ning võimalus luua enda hobist töö. Ütlus Kui tahad kiiresti edasi liikuda, mine üksi; kui tahad kaugele jõuda, liigu koos teistega käib täpselt meie meeskonna kohta. Koos Genes-Deivid Pikaniga panime pead kokku ning lõime ühise süsteemi, et aidata oma kliente parimal kompaktsel moel.
Vormiloojad pole enam ammu üksnes kolme personaaltreeneri lehekülg. Oleme loonud palju erinevaid teenuseid ja tegevusi, mille järele on suur nõudlus. Korraldame ettevõtetes tervise- ja toitumisalaseid loenguid ning töötubasid, korraldame spordiüritusi ning tervisepäevi.
Kui meile kirjutavad loengu või konsultatsiooni läbinud inimesed aasta hiljem ja ütlevad, et nende mõttemaailm toitumisest on muutunud ning nad näevad tervislikus toidus ja treeningutes nüüd sõpra mitte vaenlast, siis teame, et oleme õigel teel ja see on tohutuks motivaatoriks!
Oma raamatus ja igapäevatöös soovitate inimestel teha trenni pigem rahulikult, aga järjekindlalt. Sama kehtib söömise kohta.
Egert: Jaa, järjepidevuses on võti. Tulemust ei anna, kui esmaspäevast reedeni pingutada nii, et veri ninast väljas, aga nädalalõpul visata kõigele käega. Samuti mitte see, kui talv läbi teha tohutult trenni, aga suvel unustada grillvorstikeste ja õlle libistamise vahele tervislik eluviis sootuks ära. Põhimõttekindlus ja töökus viivad ka siin sihile, nagu igas teises valdkonnas.
Piret: Kusjuures sageli ei pruugi olla üldse probleemiks, et inimene liiga palju sööb. Probleem võib olla hoopis see, et keha on alatoidetud, kas kaloraaži või mikro- ja makroelementide poolest, ning lülitab ennast ellujäämisrežiimile. Hästi oluline on, et keha saaks mitmekesist ja toitaineterikast toitu iga päev. Stabiilsus on tähtis, nii toitumises kui liikumises.
Piret ja Egert ütlevad, et nad tunnevad end vahel nagu Leemet raamatus “Mees, kes teadis ussisõnu”, kes pidi kuulma kõiksugu müüte kurjadest metshaldjatest. Nende sõnul liigub ka toitumise ja treeningute kohta väga palju müüte ja väärarusaamu. Seega on nende üheks missiooniks edendada teadlikku, mitte äärmuslikku lähenemist. “Erinevad toidulisandid ning keerulised ja tervist laastavad süsteemid ei aita. Lihtsad ja toimivad põhimõtted on kehale ja psüühele palju paremini omaks võetavad,” on Pireti ja Egerti põhimõte.
Mida te oma igapäevatöös klientidega märkate: mis muster aitab kõige kiiremini end heasse vormi saada? Või ka vastupidi – mis pärsib heasse vormi jõudmist? Mis on tagasilöökide peamised põhjused?
Egert: Kuna kõik inimesed on erinevad, siis mida personaalsem on lähenemine, seda suuremat edu aitab see saavutada. Aga suurimaks edu saladuseks on ikkagi soov ise panustada, läbi tule ja vee eesmärgi poole liikuda. Treener saab koostada optimaalsed treening-ja toitumisplaanid, läbi viia treeninguid, kuid ta ei saa inimese eest süüa või trenni teha.”
Piret: Olen märganud, et suurimaks tagasilöögiks on eesmärgi puudumine või selle seadmine nii, et saavutus tegelikult ei kõneta. Soovitan eesmärgi seadmise juures küsida lapse kombel nii mitu korda miks-küsimust, kuni jõuad eesmärgi tuumani. Ausalt, iseenda sees. Miks pead selle maratoni läbima või miks just 15 kilo alla võtma? Kui siht on silme ees, siis ei ole põhjust rajalt kõrvale kaldumiseks. Eesmärgi saavutamise juures on tähtis usk iseendasse.
Piret ja Egert räägivad, et nende juurde on tulnud kümned inimesed sooviga kehakaalu langetada, kuid viies läbi toitumisanalüüsi, selgub, et päevane energiatarbimine on baasainevahetuse piirimail. See tähendab, et organism on pandud tõelisele kaitse- ja säästurežiimile, mis ei luba kehakaalul langeda, pigem isegi vastupidi. “Olen näinud ka toitumiskavasid, kus on päevane energiahulk ainult 1300 kcal, kuid pean seda väga valeks,” valgustab Piret n-ö. imedieetide varjukülgi, “loomulikult esialgu sellise energiatarbimise juures kehakaal langeb, kuid mille arvelt? Otse loomulikult üldise tervise.”
Kes on värskelt ilmunud raamatu autorid Egert Oiov ja Piret Lauk?
Mõlemad on noored spordihinged ja tublid tegijad fitness-maailmas, kes on esindanud Eestit rahvuskoondise tasemel rahvusvahelises spordis.
Egert on võitnud Eesti meistritiitli, Põhjamaade meistrivõistlustel pronksmedali ning Läti meistrivõistluste hõbemedali rannafitnessi kategoorias. Eelmise aasta sügisel pääses ta kulturismi maailmameistrivõistlustel esmakordselt poolfinaali ning saavutas kokkuvõttes 13. koha.
Piret saavutas 2016. aastal maailmameistrivõistlustel bikiinifitnessis 12. koha ja on esindanud Eesti rahvuskoondist jalgrattaspordis, tipptulemuseks grupisõidus saavutatud Eesti meistritiitel.
Alates 2016. aastast on nad teinud oma hobist, treeneritööst ja nõustamisest, oma igapäevaleiva ja loonud populaarse grupi Vormiloojad. Kuna nende mõlema missiooniks on inimeste teadlikkust tõsta, võib neid kaude ka rahvavalgustajateks nimetada.
Mida soovitate lugejale alanud kevades?
Kindlasti soovitame võimalikult palju väljas liikuda. Varsti hakkab ka päike üha soojemini paistma ja valgust tuleb aina juurde. Eestimaa puutumata loodus on maailmas unikaalne ning metsades ja rabades liikumine annab palju energiat, et teisi toimetusi veelgi paremini teha. Mõnusat ja aktiivset kevadet kõigile!
Autor: Ursula Zimmermann
Intervjuu II osa ilmub homme, 29. märtsil.
Raamatu “Ideaalvormi teejuht” esmaesitlus toimub täna, 28. märtsil kell 17.30 Tallinnas, Solarise Apollos. Vaata sündmuse kohta lisa SIIT.