Tiibeti meditsiini nõuanded kevadväsimuse vastu ja immuunsüsteemi turgutamiseks

Iidsed oriendi tervisetarkused aitavad kehal ja meelel ärgata tervislikult ja teadlikult kevadesse. Loe, millised nipid aitavad tõhusalt kevadväsimuse vastu ning kuidas turgutada oma immuunsüsteemi.

Tiibeti meditsiini nippidega kevadväsimuse vastu

Tiibeti meditsiinis kasutatakse viite elementi – ruum, tuul, tuli, vesi ja maa. Need on välised, looduses asuvad elemendid, mida me kõik teame ja näeme ning ka sisemised, mida esindavad meie keha ja meie meel. Kõik koosneb nendest viiest elemendist – see on kogu tiibeti meditsiini baas. Kuna nad on siiski üsna peenel tasandil, siis viit elementi saab ravis kasutada meditatsioonide ja mantraravidena.

Tiibeti tavameditsiini jaoks need jäävad liiga peeneks. Selleks on nendest viiest moodustunud kolm, mida võime nimetada keha energiateks, mis on siis jämedam tasandil.

Tuuleenergia ehk lung, tuleenergia ehk tripa (sapp), maa- ja veeelement kokku annab patkani (lima). Need paiknevad kehas, neil on omad funktsioonid ja liikumised. Samuti mõjutatakse neid väliskeskkonna poolt.

Lima ehk siis maa- ja veeelement on külm ning sapp ehk tuli on kuum, tuul on neutraalne. Kuna me kõik oleme seotud igal tasandil, siis külmal ajal koguneb kehasse külma enerigat. Talvel on keha poorid kinni, meil on tugev seedimine ja meil on külm, mis ei avaldu. Kui saabub kevad ning kõik hakkab sulama ja soojenema, siis see lima ehk külm ärkab üles ja hakkab kehas avalduma. See avaldubki kevadväsimusena. Tekib väsimus, tahaks kogu aeg magada, kehas ja meeles on raskustunne ning tekivad igasugu tatitõved, kus pea on paks. Need haigused viitavad kõik liigsele limale. Suve poole minnes, kus ilmad lähevad soojemaks, siis need sümptomid vaibuvad iseenesest. Kes ei ole lima tüüpi ja kellel ei ole mingeid patoloogiaid, see seda väga ei tajugi. Kellel aga avalduvd sellised probleemid, siis peaks hakkama juba talvel tegelema sellega, et seda lima liigselt ei koguneks.

Kevadeti hakkab omakorda kogunema tuul, mis võib avalduda suvel. Kui on liiga palju tuult, siis on igasugused emotsionaalsed probleemid. Paljudel on suvel depressioonid, kuigi väljas on ilus.

Kuumal ajal koguneb omakorda sappi ehk kuumust. Kuumal ajal see ei avaldu, sest keha poorid on avatud ja me higistame selle välja. Sügisel aga kui on jahedam, siis avalduvad jälle need kuuma probleemid. Külma saabudes see jälle vaibub. Kogu aeg on teatud protsess käimas, mingi energia kasvab, siis avaldub ja siis vaibub taas. See on tsükliline protsess.

Tiibeti meditsiin soovitab oma toitumine ja eluviis üle vaadata, et kevadväsimusest üle saada. Toit peaks kevadel olema kergem ja kiudainerikkam. Iga maitse koosneb kahest elemendist, kevadeks soovitatakse sellist maitset nagu kibe, sest see koosneb vee ja tuule elemendist. Võib süüa ka teravaid asju, mis on tule ja tuule element. Kolmas maitse on kootav, see on selline, mis tekib toominga marju süües ehk teeb suu paksuks. Sobib ka toores maitse või segamaitse, kus on mitu maitset koos. See koosneb siis maaelemendist ja tuule elemendist. Igal pool, kus on tuul juures, need on vastukaaluks limale.

Hea on süüa teravilja, väga hea on oder, samuti kaunviljad, valge liha ja kala. Toit ei tohi olla liiga rammus ja kuumutav. Juua võiks nt kuuma vett meega, mis põletab rasva ja on lima vastu. Hea on ka kuum vesi ingveriga või ingveritee. Rohkem võiks ka liikuda. Veel võiks proovida keha hõõruda kikerhernejahuga: sellel on kooriv ja lima eemaldav effekt, reguleerib ka vereringet ja kaaluprobleeme. Hõõruda võib siis kas kuiva jahuga või kui minna massaaži, siis peale massaaži hõõruda kehalt õli maha kikerhernejahuga.

Lisaks sisemistele elementidele, tuleb jälgida ka väliseid, mis on kasutusel looduses – puu, tuli, metall, vesi ja maa. Kasutatakse mõlemat süsteemi ja nende vahe on see, et üks on peenemal tasandil ja toimib kehas, teine on jämedamal tasandil ja need energiad on looduses.Looduses hakkab kevade saabudes puu energia aktiveeruma – loodus hakkab tärkama, kõik hakkab kasvama. Energeetilisel tasandil on keha organitel välise energiaga sama vibratsioon. Puu energia mõjutab maksa, sapipõit ja silmi. Kevadel räägitakse palju maksa puhastusest ning tekkivatest allergiatest. Praegusel perioodil on maks aktiivne ja tundlik siis näiteks õietolm mõjutab otseselt maksa ning seal toimuvad keemilised protsessid ning siit võivadki välja lüüa erinevad allergiad. Sellepärast tasub ka maksa hoida, süües kerget ja mitte rasvast toitu. Samamoodi jooksevad kevadeti silmad tihti vett ja punetavad. Silmad on kevadel isegi rohkem löögi all kui suvisel ajal. Silmad ei ole harjunud ereda valgusega ja sellepärast tasub käia päikseprillidega.

Kuidas oma immuunsüsteemi turgutada?

Kõik algab peast – emotsioonid. Isegi kui on ümberringi nuuskavad ja köhivad inimesed ja sa ise oled rõõmsameelne, siis ei hakka haigused sulle külge. Kui sa aga vihastad ja tekib mingi probleem, nii on sinu immuunsüsteemis sissepääs haigustele olemas. Sealt edasi tuleb toitumine ja eluviis. Toit olgu kvaliteetne, õiges koguses ja vastaku sinu tüübile, ajale ja ilmastikule. Ning viimaks ikkagi peab piisavalt liikuma. Iga päev tasub niimoodi liikuda, et hakkad higistama, see väljutab mürke. See on kõik igapäevaselt teada tegelikult kõigile, siin ei ole suurt saladust.

Tiibe meditsiinil on immuunsuse tõstmiseks la-energia massaaž ehk kaitseenergimassaaž. See energia liigub pindmiselt meie kehas kuu tsüklite järgi: naistel liigub see paremalt poolt kehast üles ja peale täiskuud vasakult poolt alla, meestel vastupidi. See massaaž on väga põnev, puudutused on õhkõrnad, joonistatakse tiibeti tähti kehale. Samuti lauldakse või lausutakse teatud häälikuid samal ajal. See tugevdab kaitse- ja seksuaalenergiat. Ka Eestis on kümmekond terapeuti, kes sellist massaaži teevad.

Soovitusi jagas tiibeti meditsiini praktik Anu Rootalu

Toimetas: Katrin Oidra

Loe lisaks: Tugev immuunsüsteem hoiab haigused eemal

Imesegu, mis leevendab kurvameelsust ja stressi ning tugevdab immuunsüsteemi

Kas ka sind vaevab stressi ja kiirustamise epideemia?

Seotud