Tiibeti jogiini Drukmo Gyal Dakini mantrakontsert Kadrioru Kunstimuuseumis

Sel pühapäeval, 27. mail kell 18 annab lummav, kirgas ja imelise häälega Tiibeti laulik ja jogiini Drukmo Gyal Dakini koos Eesti muusikutega Kadrioru Kunstimuuseumis mantrakontserdi, mis vaimustab vaimu ja kosutab hinge.

Drukmo Gyali esinemist saadavad Leho Rubis, Taavi Peterson ja Joosep Kõrvits. Eraldi muusikalise improvisatsiooniga astuvad üles Qiqi Shi Hiinast Gu Zheng’il ja Rael Kõiv klaveril.

Sanskriti keeles tähendab man meelt ja tra kaitset. Mantrad on imeilusa kõlaga ja neil on harmoniseeriv mõju. Drukmo Gyal räägib mantratelaulude vahele, kuidas tänapäevases kiires ühiskonnas meelt kaitsta ehk siis säilitada meelerahu ja suhtuda positiivselt ümbritsevasse.


Tiibeti jogiini Drukmo Gyali elulugu

Tiibeti keskkosas asuvast Amdo maakonnast pärit Drukmo Gya õppis Tiibeti alg- ja põhikoolis, keskhariduse omandas ta Inglise-Tiibeti projekti raames (ETP – English Tibetan Project) Rong Wu kloostri kõrval, ülikoolis, ühe suure Hiina ülikooli ainsal Tiibeti kursusel, õppis ta turismimajandust. Praegu õpib ta hispaania keelt Cervantes Institution’is. Tema süda on alati kuulunud haridusele – nii ongi ta õpetanud lastele ja täiskasvanutele laulmist ja tantse ning samuti ka tiibeti, hiina ja inglise keelt.

2008. aastal alustas ta laulmisega ning õppis vanaisalt ja emalt, kuidas laulda mantraid. 2010 aastal osales ta rahvuslikul lauluvõistlusel nimega “Hua Er Duo Duo” ning valiti Hiina 40 parima laulja hulka. Sealt edasi pühendus imelise häälega neiu tõsisemalt laulmisele ning komponeeris laule väljendamaks oma tundeid selle maailma kohta, mida me kõik siin ühiselt jagame. Tema peamine eesmärk on arendada ja tutvustada Tiibeti kultuuri, kunsti, muusikat, vaimseid praktikaid.

Jogiini eluviis ja pereliini pärandi kandja

Juba viie aastaselt budistlike harjutustega alustanud Drukmo Gya perekonnas on kuus põlvkonda joogisid. Tema vanaisa vanaonu, joogi Sam Drupi oli väga andekas Dharma (Budistlike õpetuste) lugude jutustamisel ja andis mitmeid õpetusi perekonnale ja külaelanikele. Teine joogi, Ten Zen, omas suurt väge rituaalide (pudza) mantrate osas ning andis õpetusi suurtele rahvahulkadele. Tema vanavanaema vend oli väga tunnustatud joogi ilmastiku kontrollimise võime poolest.

Drukmo Gya vanaisa on oma elust 26 aastat istunud kuue ruutmeetri suurusel pinnal ritriite(erakluses olemine vaimsete harjutuste sooritamiseks) tehes. Kuni praeguse ajani on ta õpetusliini hoidja ning nende kodulinna Tong So Ngakpa keskuse eestvedaja. Mõlemad tema vanavanemad on väga tõsimeelsed vaimsete praktikate tegijad ning kasvatanud ka oma neli last ja lapselapsed joogideks, kellest on saanud järgmised liinihoidjad. Nad järgivad Tiibeti budismi neljast suuremast koolkonnast Nyingma õpetusliini, praktiseerides peamiselt Longchen Nyingthig’i ning Tiibeti traditsioonilise meditsiini peamiseks vaimsete praktikate õpetusliiniks olevat Yuthok Nyingthig’i. Drukmo Gya peamiseks õpetajaks on tema kodukandist pärit Rahvusvahelise Traditsioonilise Tiibeti Meditsiini Akadeemia (IATTM) looja.

Vaata sel pühapäeval kell 18 Kadroiru kunstimuuseumis toimuva kontserdi kohta lisa Tiibeti jogiini Drukmo Gyali õnne valemi viis elementi

Ja kuula Drukmo Gyali Maailma rahusümbol dalai-laama otsustas ootamatult taas Riias vaimseid õpetusi anda

VIDEO: Naudi Tina Turneri ja laste lauldud imelist rahumantrat

Seotud