Tehisintellektiga robotid võivad lähima 30 aasta jooksul ohustada kümnete miljonite inimeste töökohti

Ulmekirjanduses kujutatakse tehisintellekti sageli kui ohtu, mis võimaldab robotitel võimu haarata ja inimkonna orjastada. Kuigi mõned inimesed jagavad seda muret ka päris maailmas, on üks teadlane avaldanud seisukohta, et robotite vallutuskäik on varjatum kui arvata võib.

Texases asuva Rice’i Ülikooli infotehnoloogia instituudi direktori Moshe Vardi hinnangul võivad arenenud robotid lähima 30 aasta jooksul ähvardada kümnete miljonite inimeste töökohti.

“Ma usun, et ühiskond peab selle küsimusega tegelema enne, kui on liiga hilja. Kui masinad suudavad teha peaaegu kõiki samu töid mis inimesedki, siis mida jääb inimestel veel üle teha?” küsis ta möödunud laupäeval Washingtonis toimunud iga-aastasel tehisintellekti teemalisel ümarlauaväitlusel, mille korraldas mittetulundusühing American Association for the Advancement of Science.

Tema arvutuste kohaselt on 10% Ühendriikides leiduvatest töökohtadest seotud sõidukite juhtimisega (alates taksodest ja lõpetades pikamaaveokitega) ning kõik need töökohad võivad järgmise 25 aasta jooksul kaduda, kui turule peaksid tulema juhtideta autod. Paljud teised ametivaldkonnad võivad samuti ohtu sattuda, sest robotid muutuvad üha targemaks ja targemaks.

Vardi on üritanud algatada ülemaailmsel tasandil arutelu tehisintellekti mõju kohta inimeste elule. 2012. aastal teadusajakirjas Atlantic avaldatud artiklis jõudis Vardi järeldusele, et inimestel on hädasti vaja pöörata tähelepanu robotitehnikas ja arvutitööstuses tehtud kiirete uuenduste põhjustatud tagajärgedele.

“Me ei tohi kõrvale hoiduda vastutusest järgmise põlvkonna heaolu üle muretsemise ees,” kirjutas ta, lisades veel: “Pole arukas pimesi jahtida masinate tehisintellekti kui omaette eesmärki, ilma et mõtleksime hoolega selle tagajärgedele.” Stephen Hawking jagas sarnast muret tehisintellekti võimalike ohtude kohta juba 2014. aastal.

Kõik aga sellist seisukohta ei jaga. Tehnoloogia arengu küsimus on vaid üks osa “futuristliku” maailma arutlusest. Tööjõu automatiseerimine on kestnud alates tööstusrevolutsioonist ega ole esile kutsunud püsivat töötuskriisi. Tehisintellekti revolutsioon võib aga osutuda teistsuguseks, sest tulevastel robotitel on kasutada nii arukus kui ka ramm, aga samas ei juhtu see revolutsioon üleöö – ühiskonnal on loodetavasti piisavalt aega, et robotid loomupäraselt tööjõu hulka integreerida ning kaotatud töökohtade asemele uued luua.

Allikas: Stephen Hawking, Elon Musk, Noam Chomsky ja tuhanded teised kutsuvad valitsusi üles keelustama tehisintellektiga varustatud tapjaroboteid ja Stephen Hawking hoiatab: inimkond võib end järgmise saja aastaga ise ära hävitada ja Ettevõtja Elon Musk kardab, et Google’i robotite armee võib kogemata vaenulikuks muutuda

Seotud