Teadvelolekuenergia annab sulle jõudu, et ära tunda valu ja mure ning neid hellalt omaks võtta

Teadvelolemine on sedalaadi energia, mille abil saame tuua oma meeled endasse, et end siin ja praegu hästi tunda. Nii saame olla elu ja paljude selle imedega sügavas ühenduses ning oma elu tõeliselt elada, kirjutab Vietnami zenbudistlik õpetaja Thich Nhat Hanh oma raamatus “Hirm”.

Teadvelolek võimaldab meil olla teadlik sellest, mis toimub praeguses hetkes – meie kehas, meie tunnetes, meie ettekujutustes ja kogu maailmas. Me teame, et hommik – mäed, udu ja päikesetõus -on kaunis. Me tahame olla selle iluga ühenduses ja lasta sel jõuda oma südamesse. Me teame, et see kosutab meid väga. Kuid vahel kerkib üles emotsioon või tunne, mis ei lase meil rõõmu tunda selle üle, mis siin ja praegu toimub. Kuigi osa inimesi on võimelised laskma mägedel, säraval päikesetõusul ja looduse ilul siseneda täielikult oma kehasse ja meelde, siis paljud meist on oma muredest, hirmudest ja vihast nii blokeeritud, et päikesetõusu ilu ei saagi meisse siseneda.

Meie emotsioonid takistavad meil ühenduse saamist elu imede, Jumala kuningriigi ja Buddha puhta maaga. Mida me peaksime sellises olukorras siis tegema? Me arvame, et meil tuleks esmalt sellest tundest või emotsioonist vabaneda, et olla taas vaba ja suuteline sellest kaunist päikesetõusust osa saama.

Me peame oma hirmu, viha ja muresid oma vaenlasteks. Me arvame, et need vaenlased takistavad meil olemast vabad, sest need tunded jäävad meile jalgu ning nii ei saa me vajalikku kosutust. Taolistel hetkedel tuleb meil teadlikult hingata ja oma piinad – viha, frustratsioon või hirm – tasapisi ära tunda.

Oletame, et tunneme muret või ärevust. Hingame, öeldes: “Sisse hingates tean, et ärevus on minu sees. Välja hingates tean, et naeratan oma ärevusele.” Ehk on sul kombeks palju muretseda. Isegi kui oled teadlik, et see pole sugugi vajalik või kasulik, muretsed sa siiski. Sa tahaksid mure ära keelata ja sellest lahti saada, sest tead, et muretsedes ei saa sa elu imedega ühendust luua ja õnnelik olla. Seetõttu saad sa oma mure peale vihaseks ja ei soovi temaga tegemist teha. Kuid mure on osa sinust ja sa peaksid teadma, kuidas teda õrnalt ja rahulikult kohelda, kui ta esile kerkib. Seda saad teha teadlikus seisundis olles. Sellist energiat saad luua teadlikult hingates ja jalutades ning selle energia abil saad oma muret, hirmu ja viha märgata ning neid hellalt omaks võtta.

Kui su laps vaevleb ja nutab, siis ei tule sul mõttessegi teda karistada, sest su laps oled sina ise. Sinu hirm ja viha on samuti justkui su lapsed. Ära kujuta ette, et saad neid lihtsalt aknast välja visata. Ära ole oma viha, hirmu ja mure suhtes vägivaldne. Praktiseeri lihtsalt nende äratundmist.

Jätka teadliku hingamise ja jalutamise praktiseerimist. Nõnda loodud energeetilises seisundis saad sa ära tunda intensiivsed tunded, neile nareatada ja neid hellalt omaks võtta. Selle tehnika abil saad oma muresid, hirmu ja viha kohelda vägivallavabalt.

Kui saad oma viha peale vihaseks, paljuneb see kümnekordselt. See ei ole mõistlik. Sa tunned juba niigi kannatusi ja kui saad veel viha peale vihaseks, tunned neid veelgi rohkem. Karjuv ja nuttev laps ei pruugi olla meeldiv, kuid ema tõstab ta õrnalt üles ja hoiab teda oma käte vahel ja ema õrnus siseneb lapsesse. Mõne minuti pärast tunneb laps end paremini ja lõpetab nutmise. See on teadvelolemise energia, mis annab sulle jõudu, et ära tunda valu ja mure ning neid hellalt omaks võtta. Sa tunned teatavat kergendust ja sinu laps on maha rahunenud. Nüüd saad nautida kaunist päikesetõusu ning lasta end enese sees ja enda ümber olevatel elu imedel kosutada.

Autor: Thich Nhat Hanh

Allikas: 10 lihtsat viisi igapäevaseks teadveloleku harjutamiseks

Alkeemia lugemisnurk | Osho uus raamat: mindfulness-teadvelolek tänapäeva maailmas

Teadlikkus: kas tahaksid kasutada oma ajust enamat kui vaid 5%?

Ram Dass: Meie olevikulised tegevused mõjutavad ka meie hingeteadvust – seega on meil kohustus hakata just praegu teadlikumalt elama

Seotud