Dr Gordian Fulde on töötanud Sydney St Vincenti haigla erakorralise meditsiini osakonna juhina enam kui 30 aastat ning on enda sõnul kogu oma karjääri jooksul teadnud, et kuutsükli haripunktis “käituvad inimesed palju veidramalt kui tavaliselt”.
“Minu uskumus on väga kindel, sest see asi on olnud nõnda juba aastaid, aastakümneid ja isegi sajandeid,” ütles dr Fulde. Teadus on aga sellele tõele alles järele jõudnud.
Dr Christian Cajochen Šveitsis asuvast Baseli Ülikoolist usub, et tema koostatud uuring inimeste magamisharjumustest on tõestanud, et Kuu suurus mõjutab inimeste und ja sellised inimesed nagu dr Fulde võivad oma arvamuse õigsuses kindlad olla.
Tema uurimus näitas, et sügava une sagedus langes täiskuu ajal 30 protsenti, inimestel kulus magama jäämiseks viis minutit kauem kui tavaliselt ning kokkuvõttes magati 20 minutit keskmisest vähem. “Kuutsükkel näib inimeste und mõjutavat isegi siis, kui Kuud ennast näha ei ole ja inimene ise pole kuufaasist teadlik,” ütles dr Cajochen.
Sydney psühholoog Adam Fitzpatrick firmast Essential Psych Solutions ütles, et võib Kuu suuruse põhjal ennustada, milliseid kliente ta nädala jooksul kohtab. Ta ütles, et täiskuu ajal puudub mõnel patsiendil osaliselt kontroll oma tunnete üle, samas kui teised tunnevad, et ei ole lihtsalt “oma võimete tipul”.
“Ma tean kindlalt seda, et näen oma praksises täiskuu ajal keskmisest rohkem emotsionaalset stressi, nagu ka suhte- ja suhtlemisprobleeme,” ütles ta. “Inimesed on palju emotsionaalsemad kui muidu, tahavad rohkem lähedust ega suuda oma impulsse kontrollida – vähemalt mitte nii hästi kui tavaliselt.”
Ta ütles ka, et tema soovitus inimestele, kes end täiskuu ajal eriti haavatavana tunnevad, on “kõik aknaluugid sulgeda” ja torm vaikselt üle elada.
Tervishoiuteenuste liidu sekretär ja endine parameedik Gerard Hayes ütles, et kui ta esmakordselt kiirabibrigaadis tööle hakkas, siis hoiatati teda, et “täiskuu kutsub inimestes esile huvitavat käitumist”. “Kogenenumatel parameedikutel oli tavaks öelda: “Sõber, pane end valmis, täna on väljas täiskuu“,” lausus härra Hayes. “Ma arvan, et seda nähtust võib üldistada kui eriti ettearvamatut käitumist, mida esineb keskmisest rohkem.”
Dr Cajochen ütles, et kuigi viimaks ometi on olemas tõendid toetamaks seda, mida meditsiinitöötajad on alati väitnud, tuleb läbi viia veel uuringuid, et kindlaks teha, kui suurel määral sõltub inimese uni kuutsüklitest.
Tema uurimus kasutas tulemusi ühest täiesti eraldiseisvast kümne aasta tagusest ülikooli uuringust, mis tegeles 33 patsiendi unemustrite võrdlemisega. Igat patsienti uuriti algselt “väga kontrollitud tingimustes” korraga neli päeva järjest. Dr Cajochen ja tema meeskond sobitasid tagasiulatuvalt kokku kuupäevad, millal iga patsienti uuriti ning milline kuufaas selles ajavahemikus valitses.
Doktori sõnul aitab leidude paikapidavust kinnitada fakt, et tema uurimus kasutas eraldiseisva testi tulemusi. Eelneva uuringu katsealuseid ei mõjutanud nimelt teadmine, et neid uuriti kontrollimaks, kuidas Kuu nende und mõjutab.
Peamised tulemused
Täiskuu ajal:
– vähenes sügava unega seotud ajutegevus 30 protsendi võrra;
– kulus katsealustel magama jäämiseks tavalisest 5 minutit kauem;
– magasid katsealused kokkuvõttes 20 minutit keskmisest vähem;
– tundsid uuringus osalejad, et nende uni oli kehvem ning vähenenud oli ka nende melatoniinitase ehk hormoon, mis reguleerib magamis- ja ärkamistsüklit.
Allikas: Dr Christian Cajocheni uurimus, mis avaldati meditsiiniajakirjas Current Biology.
Allikas: www.news.com.au
Tõlkis: Joonas Orav