Teadlikku hingamist valdama õppides koged rohkem naudinguid, edu, kergust ja tunned end üldiselt paremini

Kolm põhilist kombinatsiooni – mida mina „konvergentsideks“ nimetan – loovad raamistiku kõigile hingamise meetoditele, stiilidele ja koolkondadele. Paljud hingamise õpetajad ja praktiseerijad on intuitiivselt neid konvergentseid kombinatsioone oma tegevuses kasutanud, kuna igasuguse hingamistöö tulemuslikkus sõltub neist kolmest kombinatsioonist.

1. Teadlikkuse ja hingamise kombineerimine.

2. Teadlikkuse ja lõõgastumise kombineerimine.

3. Teadliku hingamise ja täieliku lõõgastumise kombineerimine.

Esimene: teadlikkuse ja hingamise kombineerimine

Me hingame kogu aeg, kuid enamasti pole me sellest teadlikud. Hingamine toimub, kuid meie teadvus on suunatud mujale. Meie teadvust tõmbavad ja suunavad erinevad ebateadlikud impulsid, mitmesugused jõud ja teised inimesed. Teadliku hingamise praktiseerimise abil kompenseerime seda teatava loomuliku tasakaalu loomisega.

Kui su teadvus hüpleb pidevalt ühelt asjalt teisele, siis su loomupärane tervenemisvõime ja loovus hajutub või kaob. Kui sa tähelepanu hingamisele suunad, hakkab su energia koonduma ja sa saavutad tohutu isikliku väe. Parema sõna puudumisel ütlen, et „ime“ sünnibki siis, kui kohtuvad hingamine ja teadvus. Paljude inimeste puhul võib juba ainuüksi see lihtne praktika nende elu muuta.

Hakates teadlikku hingamist praktiseerima, kasvatad sa tohutult teadlikkust nii endast kui olukorrast, milles sa parajasti oled. Paranevad tervis, heaolu ja võimekus. Teadlikku hingamist valdama õppides hakkad kogema rohkem naudinguid, edu, kergust ja tunned end üldiselt paremini – nii kehaliselt kui vaimselt, nii oma suhetes kui tööelus.

Teine: teadlikkuse ja lõõgastumise kombineerimine

Mõtle selle peale, et me oleme enamasti täiesti lõõgastunud vaid siis, kui me magame. See tähendab, et me sõna otseses mõttes magame maha oma elu kõige sügavamad lõõgastushetked! Sel ajal on inimene ebateadlik, mis tähendab, et ilmselt pole paljud meist kunagi teadlikult kogenud puhast, sügavat ja täielikku lõõgastumist.

Selleks et su keha puhata ja lõõgastuda saaks, pead sa mõtlemise vaigistama. Sinu tavateadvus on tulvil vaimset müra ja tegevust – see ei lase kehal lõõgastuda. Seepärast on loodus ette näinud, et igal ööl peab su mõistus mõneks ajaks taanduma. Teadvuse „väljalülitamine“ tundub olevat ainuke viis, kuidas keha pidevast mõttetormist vabaneda saab! Diivanil lösutamine, õlle joomine ja teleka vaatamine on tõelisele lõõgastumisele väga vilets alternatiiv.

Täielik lõõgastumine ärkvel olles on nii haruldane seisund et kui see hingamisharjutuste tegemise ajal toimub, siis kirjeldab enamus inimesi seda kui religioosset kogemust, kui hoomamatut ja enneolematut rahu. Seda kirjeldatakse kui joovastust, ekstaasi, puhast ja iseeneslikku rõõmutunnet. Selle inimloomusele nii loomuliku ja omase seisundi kirjeldamiseks kasutavad paljud spirituaalseid või religioosseid sõnu.

Omandades hingamistöö teise elemendi – ühendades teadlikkuse lõõgastumisega –, jõuad sa sügavale endasse, leiad ennast sellisest seisundist, mis iseloomustab kõikide suurmeistrite ja pühakute elu. Sa saad aimu, mida võisid tunda Buddha, Jeesus, Laozi, Krishna, ja kõik teised suured õpetajad.

Kolmas: teadliku hingamise ja täieliku lõõgastumise kombineerimine

See on kõrgem kunst ja oskus, mis aitab oma elu muuta, see on väe ja rahu ühendamine. Kui sa selle oskuse omandad, siis avastad, koged ja saavutad asju, millest tavainimene vaid unistada võib.

Kui inimesed hakkavad jõuliselt hingama, siis nad tavaliselt ei lõõgastu. Kui nad on täielikult lõõgastunud, siis nad ei hinga jõuliselt ja tugevalt. Mida jõulisemalt nad hingavad, seda vähem lõõgastuvad; mida sügavamalt nad lõõgastuvad, seda vähem nad hingavad. See on tavaline inimeste puhul, kes hingamistööd ei valda. Vaja on saavutada vastupidine – mida sügavamalt sa hingad, seda sügavamalt lõõgastud, mida sügavamalt lõõgastud, seda sügavamalt hingad. Üht pole vaja teisele ohverdada ning seda kunsti valdama õppides võid olla samas reas suurte pühakute ja joogidega, kuulsate kunstnike ja legendaarsete sõdalastega.

Seda kõike tuleb teha, järgides mõistlikkuse printsiipi: me keskendume sügavalt ja vabalt, lõpuni ja võimsalt hingamisele võimalikult vähe lihaseid pingutades. Me lõõgastume isegi sügavamalt, kiiremini ja võimsamalt hingates.

Kombineerides sügava, vaba hingamise ning täieliku lõõgastumise teadlikkusega, saavutame hingamistöö kõige võimsama tulemuse. See on uks kogemuse juurde, mille puhul kasutatakse selliseid mõisteid nagu tipukogemus, voog, transtsendentne seisund. Seda võib kirjeldada kui „virgunud rahu“ või „dünaamilist rahu“. Sa oled selle endale võlgu, et omandada see kolmas hingamise element.

Allikas: Dan Brule „Lihtsalt hinga“, kirjastus Pilgrim

Seotud