Teadlaste uuringu järgi leidub tõendeid holograafilise universumi teooria toetamiseks

Teadusajakirjas Physical Review Letters avaldatud värske uuring on esitanud tõendeid toetamaks holograafilise universumi teooriat, mis peab vett peaaegu sama hästi kui praegu astronoomide kasutatav kosmoloogiline tavamudel.

Teooria, mille kohaselt on universum holograafiline, ei püüa väita, nagu oleksid sina, sinu kass ja kõik sinu kogemused kuidagi mittereaalsed või kehatud. Holograafiline printsiip väidab, et kõik meie kolmemõõtmelise (ning ajalise) universumi omadused on kuvatud kahemõõtmelisele pinnale.

“Kujutage ette, et kõik teie nähtav, tajutav ja kuuldav kolmes mõõtmes (ning ajatajus) pärineb tegelikult kahemõõtmeliselt väljalt,” kirjutas avalduses uuringu peaautor ja Southamptoni ülikooli professor Kostas Skenderis. “See idee sarnaneb tavaliste hologrammide põhimõttele, mis tähendab kolmemõõtmelise kujutise kuvamist kahemõõtmelisel pinnal, nagu näiteks krediitkaartidel leiduvad hologrammid. Selle teooria kohaselt on aga nõnda kujutatud kogu universum.”

Teadlased katsetasid mitmeid holograafilisi mudeleid, võrreldes neid väga varajase universumi vaatlusandmetega, mis pärinesid Euroopa Kosmoseagentuuri Plancki kosmoseteleskoobilt. Teadlaste meeskond küll arvas mõned mudelid välja, aga teisi peeti vaatlustulemustele vastavaks.

Tegemist on huvitava leiuga, sest see annab teadlastele kätte täpsema suuna holograafilise universumi paikapidavuse uurimiseks. Teadlaste katsetatud mudelid osutusid katsete käigus aga pisut kehvemaks praegusest tavamudelist, mille kohaselt koosneb universum tumeenergiast, tumeainest ja vaid väikesest osast nähtavast ainest.

“Einsteini üldrelatiivsusteooria on võimeline selgitama peaaegu kõiki universumi suuremõõtmelisi nähtusi, aga lonkab pisut universumi päritolu ja selle toimemehhanismide lahkamisega kvanttasemel,” jätkas Skenderis. “Teadlased on juba kümneid aastaid näinud vaeva Einsteini gravitatsiooniteooria ja kvantteooria ühitamisega. Mõned usuvad, et holograafilise universumi teoorial on potentsiaali need kaks omavahel klappima panna. Loodan, et meie tehtud uurimistöö on viinud meid vastusele sammu võrra lähemale.”

Holograafiline printsiip loodi mustade aukude uurimise käigus ning seda on kasutatud palju ka stringiteoorias. See küll ei pruugi anda vastust kogu meie eksistentsi küsimusele, aga huvitav on näha, kuidas see teooria võib teatud kujul selgitada meie praegu nähtavat universumit.

Allikas: Iflscience.com

Tõlkinud: Joonas Orav

Seotud