Inimesed on mett oma toidu rikastamiseks kasutanud juba aastatuhandeid. Esimesed ülestäheldused mesindusest pärinevad 15 00 aastat enne Kristust. Tänapäeval tuntud mesitarusid hakati arendama 18. ja 19. sajandil, mil tulid kasutusele kärjeraamid. Kuid lisaks meele on võimalik mesilaste pidamisel koguda ka mitut muud inimestele kasulikku saadust. Õietolm ja suir sisaldavad paljusid vitamiine, asendamatuid aminohappeid ja mineraalaineid. Mesilasema toitepiim aitab turgutada haigusest kurnatud organismi ning parandab tervel inimesel töövõimet ja vähendab väsimust. Lisaks sellele toodavad mesilased ka taruvaiku. See kleepuv “mesilaste liim” on mitmekülgne tervist toetav vahend, millel on muuhulgas avastatud ka vähivastane toime.taruvaik olla vahel üsna tülikas kõrvalsaadus. Mesilased koguvad erinevatel taimedelt vaha, segavad selle kokku tumepruuniks tihedaks kleepuvaks aineks ning tihendavad sellega kõikjalt seestpoolt oma taru pinnad ja praod, kleepides kokku kõik taruraamid ja nende vahel olevad liistud. Mesinik võib tarude ja raamiliistude puhastamisel ühel hooajal tarust koguda 50-100g vaiku. Taru tihendamine on vaevarikas töö ning mesilastel on väga hea põhjuse selle vaeva nägemiseks. Ehitades taruvaigu abil pesa ava piisavalt väikeseks, takistab see hiirtel, madudel ja sisalikel pessa pääseda. Kuid taruvaik on palju enamat, kui lihtsalt ehitusmaterjal – sellel on väga tugev mikroobide, bakterite, seentaimede ja isegi viiruste vastane toime. Teadlased on leidnud, et taruvaiguga vooderdatud tarudes elavatel mesilastel on kehas vähem baktereid ning “vaiksem” immuunsüsteem.
Vähivastane toime
San Diego osariigi ülikooli teadlane Dr Seema Patel on koostanud põhjaliku kirjanduse ülevaate kirjandusest taruvaigu ja vähi erinevate vormide kohta. Ta on leidnud, et erinevate laboratoorsete- ja loomkatsete põhjal võib taruvaik olla efektiivne aju-, kõhunäärme-, pea- ja kaela-, neeru- ja põie-, naha-, eesnäärme-, rinna-, käärsoole-, maksa- ja verevähi e leukeemia vastu.
Taruvaik sisaldab enam kui 300 erinevat aktiivainet, mis aitavad vähi vastu võidelda mitmel moel.
Sealjuures näiteks:
– takistades uute veresoonte arengut vähkkasvajas, mis toovad toitained vähirakkudeni;
– takistades metastaaside levikut ühest organist teiseni;
– peatades vähirakkude jagunemist;
– kutsudes esile apoptoosi ehk programmeeritud rakusurma.
Lisaks on leitud, et taruvaik aitab leevendada keemiaravis kasutatavate ravimite toksilisi kõrvalnähtuseid.
Taruvaiku on rahvameditsiinis kasutatud juba tuhandeid aastaid mädapaisete, haavade ja infektsioonide raviks. Moodne teadus kinnitab neid kasutusalasid. Taruvaigu kasutuse kohta on kirjutatud enam kui 2000 teadustööd, mis toetavad seda, et taruvaik on väga mitmekülgne ja kasulik aine mitte ainult mesilastele, vaid ka inimestele.
Baktereid, seeni ja viiruseid tõrjuv
Taruvaigul on tugev toime paljude erinevate bakterite, seeneliste ja viiruste vastu. Ühes loomkatses leiti, et diabeedi all kannatavate rottide haavadele taruvaigulahuse määrimine aitas neil haavadel palju kiiremini paraneda.
Laste puhul on leitud, et taruvaik aitab ennetada hingamisteede nakkushaiguseid, leevendada külmetushaiguste sümptomeid ja ennetada keskkõrvapõletikku.
Eesti taimetark Aive Luigela õpetab, et mao- ja kaksteistsõrmiksoole haavandite korral võib proovida ravikuuri, mille käigus võetakse 18-20 päeva vältel 1 tund enne sööki 15-20 tilka taruvaigutinktuuri sooja vee või piimaga segatuna. Selle seguga võib põletiku puhul loputada ka igemeid või angiini korral kuristada kurku. Angiini, gripi korral võib lausa tüki taruvaiku suhu panna ja hoida, kuni tükike lahustub. Bronhiidi puhul võib teha tükikese taruvaiguga kuumal vesivannil inhalatsiooni, sama kehtib ka nohu korral. Nohurohuks on aga parim taruvaigu õlilahus.
Parandab põletushaavu
2002. aastal ajakirjas Journal of Alternative and Complementary Medicine avaldatud uuringus leiti, et taruvaik võib aidata kaasa väiksemate põletushaavade paranemisele. Teadlased võrdlesid seda tavapäraselt põletushaavade ravis kasutatava kreemiga ning leidsid, et taruvaik on teise astme põletushaavade ravis sama efektiivne, kui hõbe-sulfadiasiini sisaldav kreem.
Ennetab hambaauke
Vana Kreeka ja Rooma arstid kasutasid taruvaiku suuõõnt desinfitseeriva vahendina. Tänapäevased uuringud toetavad seda ideed, näidates, et taruvaik on efektiivne kroonilise hammast ümbritsevate kudede põletiku ehk parodontiidi ja igemepõletiku ehk gingiviidi vastu. Taruvaigu ekstrakt aitab vähendada bakterite tekitatud katu ning kaariese esinemist hammastel. On leitud, et taruvaik võib isegi aidata kaasa hambakoe ning luukoe regeneratsioonile.
Parasiitide, soolatüügaste ja konnasilmade vastane ravi
Taruvaigu sissevõtmine võib aidata sooleparasiitidest vabaneda. Ühes uuringus leiti, et taruvaiku tarbinud inimestel oli 52%-60% õnnestumise määr lamblioosist ehk rahvapäraselt maksalutikatest vabanemisel.
2009. aastal avaldatud uurigu põhjal leiti, et taruvaigutinktuuri tarbimine suukaudselt on efektiivne erinevat tüüpi soolatüügaste raviks. 135 patsienti võtsid kolme kuu vältel kas taruvaiku, punase päevakübara tinktuuri või platseeboravimit. Taruvaik oli kõige efektiivsem – 73%-75% patsientidest vabanesid tüütutest moodustistest.
Selleks, et taruvaigu abil konnasilmast vabaneda, tuleks kuumutatud tükk taruvaiku asetada jalal olevale konnasilmale (olles jalga eelnevalt kuumas vees leotanud). Konnasilma koht siduda 5 päevaks marliga. Pärast sideme lahti võtmist eemaldada konnasilm mehaaniliselt.
Aitab genitaalherpese vastu tõhusamalt kui farmaatsiatööstuse ravimid
Aastal 2000 ajakirjas Phytomedicine avaldatud uuringu kohaselt on taruvaik genitaalherpese ravis tõhusam, kui tavapäraselt kasutatavad ravimid. Uuringus osalejad kasutasid 10 päeva vältel 4 korda päevas kas taruvaigusalvi, atsükloviiri sisaldavat kreemi või platseeboravimit. Uuringuperioodi lõppedes oli 30 taruvaigu kasutaja hulgast 24 paranenud. Atsükloviiri kasutajate hulgas oli ravi edukas vaid 14 inimese puhul 30-st ning platseeboravimit kasutanute hulgas oli see 12 inimest 30-st.
Nagu mee puhul, erineb taruvaigu koostis ja mõju veidi olenevalt sellest, millises asukohas ja millistelt puudelt see kogutud on. Mitmed mesinikud pakuvad seda müügiks nii puhtana kui ka tinktuuri või salvina. Lisaks võib seda leida mitmetes kreemides, hambapastades ja suuõõne- ning kurguspreides. Taruvaigu osas tasub olla ettevaatlik neil, kel on mee- või õietolmuallergia, sest samasugune allergiline reaktsioon võib tekkida ka taruvaigu puhul.