Tantraõpetaja Swami Hariprem: Tantra hävitab kõik ootused

Tantra lõhub kõik ootused ja avab sulle täiesti uue elukogemuse. Ootused tulevad sellest, mida sa oled varasemalt teadnud ja kogenud või lugenud raamatutest, näinud filmides. Tantral on tohutu jõud – see lammutab kõik sinu elu ja armastusega seotud mõtted, unistused, kontseptsioonid.

Intervjuu tantraõpetaja Swami Haripremiga

Kust te olete pärit? Kuidas jõudsite tantrani?

Elus on väga palju müstikat. Küsimusele “Kust te pärit olete?”, ei olegi nii lihtne vastata kui võiks arvata. Meie füüsiline keha on teatud kohas sündinud, kuid mil viisil on see seotud hingega? Hing on see, mis on ajatu, keha on meie ajutine olemus.

Olen sündinud Hollandis, kuid lääne kultuuris pole ma end kunagi päris koduselt tundnud. Alles Indiasse sattudes tundsin end justkui “omas kodus” ehk siis kohas, kuhu kuulub minu hing.

Indiasse tulin 1979ndal aastal. Tundsin kutset minna valgustunud meistri Osho juurde ja otsustasin hakata tema järgijaks.

Osho elas aastatel 1931 kuni 1990, ta oli meie aja tantrameister. Just tema aitas minus äratada seda tantristlikku tarkust, mis oli minus olemas eelmistest inkarnatsioonidest ja mis kuulus minu hinge juurde.

Osho õpetus oli retk “seksist ülima teadlikkuseni”. Seitsmekümnendate Indias kandis see shokeerivat sõnumit, kuid lääne inimesed olid selleks valmis ja armastasid seda.

Kes on olnud teie õpetajateks tantra ja teiste praktikate juures?

Osho meditatsioonidel on minu elus revolutsiooniline tähendus. Kõik tema meditatsioonid on füüsilised, väljendusrikkad ja mitte liiga tõsised. Peamine oli jõuda katarsiseni, nii et sa puhastad end igasugusest emotsionaalsest prügist, mis kisub meid allapoole.

Osho dünaamiline meditatsioon oli ja on suurepäraseks meetodiks, millega avada Jumalik Eluvool. Ta võttis elu väga mänguliselt, minu jaoks aitas see lahti saada oma mõistuse tõsidusest ja leida pidu südames.

Tantra sügav olemus peitub selles, et keha ja hing peaksid liikuma koos. Olen nautinud paljusid erinevaid Osho praktikaid. Kõik nad on olnud kehaga seotud. Minu tegevusalateks saidki aastateks töö kehaga ja massaaž, minust sai Chi Kungi ja Tai Chi õpetaja.

Mulle meeldis sufi pöörlemine ja Zikhr, sest need viisid otse südame juurde. Õpetajaiks olid peamiselt Osho kommuuni edasijõudnud praktikud.

Pärast 20 aastat intensiivseid mediteerimispraktikaid  ja pikki aastaid kestnud kommuunielu kohtusin lõpuks oma Tantra Partneriga. Tema aitas avada minu südame ja hinge omadused, mis sinnamaani olid unne suikunud.

Minu igapäevased kogemused elamise, armastamise, vihkamise, naermise, nutmise, tantsimise vallas muutusid tohutult. Lubasin paarilisel olla hävitav oma ego konstruktsioonide suhtes, mis lõppeks muutus suureks õnnistuseks.

Selle käigus mõistsin, et igal naisel on tohutu vägi ja südametarkus ning naistel on väga palju, mida jagada armastatuga. Kuid mehed on tihti hirmul ja kaitses, loobudes olemast haavatavad.

Tantra abil saame me mehed naisi julgustada, et tema püha naiselik energiavool ja armastamise vägi avaneksid. Temast võib saada Kali ehk jumalanna, kes aitab mehel üle saada oma ego poolt seatud piiridest.

Millal ja kuidas sai teist tantra õpetaja?

Niisiis oma partneriga kohtusin aastal 1999 ja see oli harukordne äratundmine. Meid ei huvitanud seksuaalne tõmme, unistamine, romantika. Mõlemad tahtsime tõe ja armastuse abil avardada oma teadlikkust.

See oli tõeliseks väljakutseks ja võimaluseks, et ületada oma ego poolt tekitatud valed ja kogeda tõde iseenda igavikulises olemuses. Alates esimesest kohtumisest hakkasime tegema salajasi praktikaid, juhindudes “sisemisest teadmisest”. See lühike aeg avas meile väga palju uksi. Kuue kuu pärast alustasime juba esimese tantragrupiga. See juhtus päikesevarjutuse ajal 1999. aastal.

Sellest saati ehitasime üles Tantra Kooli, mida me nimetasime “OshoLeela ArmastuseMüsteeriumiKool”´iks.

Tundsime, et tantra põhiolemuseks on armastuse müsteerium ja sõna “Leela” tähendab “mängu”, jumalikku mängu.

Olete aastate jooksul andnud palju kursusi üle maailma, kuidas tantra olemus on selle aja jooksul muutunud? Mis te arvate, kuidas tantra tulevikus edasi areneb?

Ütleme nii, et tantra on saamas väga populaarseks ja tundub, et sellele on kõvasti turgu. See rõõmustab mind väga! Inimesed tahavad tegeleda oma seksuaalelu probleemide ja lähisuhete kvaliteediga. Tantra abil saavad partnerid arendada sügavamat suhtlust.

Igasuguste moenähtustega kaasneb aga sageli pealiskaudsus ja sama võib juhtuda ka tantraga. Võib juhtuda, et tantra pähe pakutu ei vii virgumiseni.

Kunagi ammu oli tantra salajane, kus valgustunud õpetajad juhatasid oma õpilasi vabastamise ja jumaliku armastuse suunas. Kõik olid sügavalt pühendunud. Täna elame me hoopis teistsugusel ajastul, enam ei ole peaaegu mingeid saladusi. Tantra kursused on kõigile kättesaadavad.

Enam ei eeldata pühendumist ja sageli ei taju me ka seda, et transformatsioon ei ole lihtne ülesanne, teinekord võib see olla vägagi vaevarikas. Tahetakse näidata, et tantra on lõbus praktika ja uus võimalik elustiil, kus kasvatatakse spirituaalset ego. Kuid armastuseks transformeerimine jääb sageli ära.

Siiski on tantra justkui tulevikureligioon, sest hakatakse aru saama, et me ei vaja enam organiseeritud usuliikumisi. Lõpuks ometi hakkame aru saama, et vastutame selle eest, et meil oleks siin planeedil ilus elu. Me ei vaja enam preestreid, kes vahendaksid meile jumalikkust. Hakkame aru saama, et meis endis on jumalikkus olemas. Kui indiviidi hakatakse austama ja saadakse üle tuhandeid aastaid kestnud orjamentaliteedist, siis on see juba suureks revolutsiooniks. Tantra on meie uue aja teekond vabaduse ja armastuse juurde. Armastus ise on teekond.

Mis on tantrismi põhiolemus teie jaoks? Mida tähendab teie jaoks Tao?

Kogu spirituaalsuse põhiolemus on armastus. See on terviklikkuse tunnetamine kogu eksistentsis. Kui terviklikkuse tunnetamine kasvab, siis me ei jaga enam elu päevaks ja ööks, heaks ja halvaks, pimeduseks ja valguseks, minuks ja teisteks, jne. See on elu polaarsuste transtsendentsus, üksolemine.

Me ei ole eraldatud saarekesed. See on ego valus illusioon. Tantra aitab sellest illusioonist välja tulla, samamoodi ka tao. Sama mõtte väljendamiseks kasutavad tantra ja tao lihtsalt erinevaid sõnu. Tao räägib Yinist ja Yangist, tantra Shivast ja Shaktist. Need on mehelikud ja naiselikud printsiibid, nii et põhimõtteliselt on see sama asi. See on mõistmine, et “Kõik on üks”.

Taos armastame me ühendust loodusega, elementidega ning jõuame arusaamisele, et oleme osa loodusest. Tao puhul ei räägi me jumalikkusest. Taost ehk Tee ise ei vii kuhugi, tuleb teekonda nautida ja olla kulgemises. Tantras liigume edasi pühendunudes iseenda armastavale südamele. Siin märkame, et ühendus jumalikkusega ei juhtu kunagi tulevikus, vaid et see on olemas praeguses hetkes.

Peame lihtsalt õppima lõdvestuma ja olema kohal igas hetkes, avatud südamega, ületades kontseptsioone ajast. See on alistumine meie tõelisele olemusele, jumalikule osale iseendast.

Mida soovitaksite neile, kes alles alustavad tantraga?

Hakake mediteerima. Meditatsioon on nii algus kui ka lõpp ja ilma selleta pole võimalik tantraga tegeleda. Meditatsioon tähendab seda, et sa eraldad end oma mõistusest, paratamatust mõtlemisprotsessist. Sa astud sisse vaikuse ruumi, südame ruumi, tunnete ja armastuse ruumi.

Ühiskond on meid treeninud nii, et me pidevalt kasutame oma mõistust, me oleme harjunud mõistust väärtustama. Tantras me näeme, et mõistuse arendamine on okei, kuid kui sa oled valmis, tuleb sel minna lasta… Sest see on peamiseks takistuseks, mis ei lase meid oma salajaseimatele südamesoppidele ligi.

Mis on olnud teie jaoks kõige üllatavam asi, millega olete tantraga tegeledes kokku puutunud? Kas on olnud midagi, mida te alguses üldse ei osanud oodata?

Peaaegu kõik! Tantra lõhub kõik ootused ja avab sulle täiesti uue elukogemuse. Ootused tulevad sellest, mida sa oled varasemalt teadnud ja kogenud või lugenud raamatutest, näinud filmidest… Tantral on hävitav jõud – selles mõttes, et see lammutab kõik sinu elu ja armastusega seotud mõtted, unistused, kontseptsioonid.

Kõige üllatavam on see, et alguses ma mõtlesin või lootsin, et minust saab armastavam või õnnelikum inimene. Üsna shokeeriv oli näha, et mida sügavamale sa lähed, seda enam need unistused kaovad. Avaneb reaalsus, mis on hoopis teistsugune.

Aga kui kõik lootused ja unistused transformatsiooni käigus kaovad ja on jäänud üksnes vabadus ja armastus, siis kus oled sina? Kui ei ole enam unistusi ja soove, mis siis üldse on?

Üks uskumatu asi, mida ma ei arvanud, et kunagi minuga juhtub, oli see, et mul tuli hakata edenema ka ilma partnerita. Pärast seda, kui olin partneriga olnud koos enam kui 10 aastat intensiivses protsessis, saime aru, et minu naine pidi edasi liikuma uue partneriga. Ise pidin sõltuvusest, mis on suhtes peaaegu vältimatu, vabanema. Tuli tõusta omadele jalgadele, iseendas selgus ja tarkus üles leida. Olen väga tänulik, et mõlemad jõudsime sellele arusaamisele.

Millised on levinuimad eelarvamused, millega inimesed tantrakursustele tulevad?

Enamik inimesi tuleb tantra kursustele sooviga parandada oma seksuaalelu. Inimesed soovivad rohkem seksi või paremat seksi või spirituaalset seksi. Või nad tulevad uue partneri otsingutele, loovad uue unistuse, uue romaani…

Seks on tantristliku teekonna alguseks. Lääne ühiskonnas on seksiga seotu muutunud vabaks, kuid see on lahutatud armastusest. Niinimetatud seksuaalne vabadus võib olla väga valus ja frustreeriv, sest hing ei ole sellesse kaasatud. See, mida me nimetame vabaduseks, ei ole tegelikult midagi muud kui vaid orjalik allumine oma hormonaalsetele instinktidele ja mentaalsetele fantaasiatele.

Seksuaalne frustratsioon võib olla perfektne stardipositsioon, kust alustada tantristlikku teekonda. Igatsus siduda omavahel seksi ja südant võib võrsuda kannatustest, mida seks esile kutsub.

Igalühel on seksi kohta eelarvamusi. Seksuaalsest vabadusest, millest tantra räägib, saadakse täiesti valesti aru. Tantra aitab seksis vabaneda ja iseenda teadlikkuse piire laiendada.

Paljud inimesed arvavad, et tantra on lõputu seks paljude erinevate partneritega. Mõned otsivad seda, mõned on sellest hirmutatud. Kuid kummalgi pole õigus.

Tantras me avastame seksuaalsust kui jumalikku kingitust, läheneme sellele pühalikkuse ja teadlikkusega. Hakkame võtma seksuaalenergiat kui eluenergiat, mida saab muundada armastuseks, loovuseks, teadlikkuseks. Seksuaalne ühinemine võib olla kui sügav jumalik palve. See võib olla kosmiline kogemus.

Millised inimesed on teid teie töötubades kõige rohkem üllatanud?

Tantra on nii paljastav, nii vabastav, nii põnev ja nii virgutav, et andes inimestele võimaluse end vabalt väljendada, vabaduse oma fantaasiaid jagada, vabaduse naerda, vihata, armastada, siis hakkavad juhtuma hämmastavad asjad. Raske on mõnda lugu eraldi välja tuua. Tavaliselt hakkab ilmnema tegelik pale, inimesed muutuvad ausamaks ja ehedamaks.

Olete tööd teinud paljudes eri maades, oskate ehk öelda, kas temperamentsemad rahvad on tantra suhtes avatumad?

See on väga imeline. Inimestel on küll erinevad temperamendid, erinev kultuuritaust, kuid armastuse ruumi sisenedes juhtuvad tõelised imed. Meist saavad ühtäkki lihtsalt inimesed, vennad ja õed suures armastuse ookeanis.

Muidugi ma märkan palju erinevusi, kuid aastate möödudes olen õppinud nägema iga inimese põhiolemust. Selleks põhiolemuseks on inimese jumalik ja armastav süda.

Tantras ütleme, et on ainult üks jumalanna, kellel on palju nägusid ja üks Shiva, kel on palju erinevaid vorme. Tantrani viib individuaalne teadlikkus ning ei ole vahet, kas inimene on sündinud Rootsis, Itaalias, Indias või Hiinas.

Kui ühiskond on väga survet avaldav, siis on üksikisiku jaoks raske jääda sellest puutumata. Nõukogude Liidu ühiskond oli väga represiivne. Nüüd näeme, et paljud endised Nõukogude Liidu liikmesriigid on tantrale avatud ning seal janunetakse selle järele isegi rohkem, kui olen näinud Lääne-Euroopas.

Itaalia ja Hispaania on väga temperamentsed maad, kuid sellel omadusel pole inimese teadlikkusega suuremat pistmist. Kiputakse jääma oma emotsionaalsetesse draamadesse kinni. Muidugi, kui ühel hetkel saab inimesel kõigest kõrini, siis ta on valmis selleks, et kogu sellest tormist välja astuda.

Hollandis, Saksamaal, Rootsis on väga haritud inimesed ja väga tugeva enesekontrolliga. Nende mõistusel on südame üle liiga tugev kontroll. Süütus on kadunud.

Paljud maade inimesed vajavad ärkamist, sest nende elu on muutunud igavaks ja korduvaks. Tantra on teekond sellisele inimesele, kes tahab elu täiel rinnal nautida ja olla vaba pimedust hoidvatest reeglitest, mida erinevad kultuurid ja ühiskonnad meile pakuvad. Õnneks on igal maal inimesi, kes loobuvad teleka vaatamisest ja ajalehtede lugemisest, inimesi, kes kes tahavad tunda elu ja armastuse maitset, kes tahavad tantsida, laulda, naerda. Inimesi, kes tahavad elu avastada kogu selle mitmekesisuses. Just sellised inimesed ongi tantraks valmis.

Tantraõpetaja Swami Hariprem juhatab Eestis kursust  22.-24. august Otepää lähedal ja viib läbi 2 õpituba, ühe Tallinnas 19. augustil ja teise Tartus 20. augustil.

Rohkem infot: loomenauding.ee

Seotud