Täna on rahvakalendri järgi sügisene madisepäev: kui on külm, saab ka talv külm olema

21. septembril on meie esiisad tähistanud sügisest madisepäeva. Tegemist on üsna vähetuntud tähtpäevaga, kuid omad uskumused ja käsud-keelud on sellegi päeva kohta.

Sügisene madisepäev on kevadise vastand ehk aeg, millal putukad ja ussid teevad talvepesa, suiguvad talveunne või lähevad maa sisse. Usutakse, et just nüüd sääsed ja kärbsed kaovad.

Madisepäeva ilma järgi on talve tulekut ette arvatud nagu pööripäevalgi: kui on külm, saab ka talv külm olema. Keelatud oli tuld põletada ja vilja külvata.

Kirikukalender tunneb seda päeva püha Matteusi mälestuspäevana. Matteust peetakse 60.-90. aastal kirjutatud esimese evangeeliumi autoriks. Enne kristlaseks saamist oli Matteus maksukoguja, kes nõudis sisse roomlastele määratud makse. Kristlaseks saades jättis ta varasema ameti maha ja ühines Jeesuse jüngritega. Pärast Jeesuse surma jutlustas ta Juudamaal, Pärsias ja Etioopias, kus ta suri märtrisurma. Matteusele on pühitsetud Järva-Madise ja Harju-Madise kirik. Matteus on pankurite, arveametnike, maksu- ja tolliametnike ning turvameeste kaitsja.

Allikas: Folklore.ee

Seotud