“Ökomäss on keskkonnateadlikku ehitust ja elulaadi tutvustav festival, kus on võimalik tutvuda ökoloogilise ehitamise ja elulaadiga, toimuvad töötoad, koolitused, seminarid, näidisesinemised, filmiprogramm ja näitused,” rääkis Ökomässu peakorraldaja Tarmo Andre Elvisto.
“Kaks päeva on täis kõikvõimalikke üritusi, mille teemad ja vormid pakuvad huvitavaid kaasategemisi ja infot kõigile. Tutvustatakse sobivaid innovaatilisi energialahendusi vanale majale, säästlike energiatõhusate kütteseadmete jm tehnika väljapanek ja seminar. Toimub ökokogukondade mõttekoda ja paneelid. Arutelud päevakajaliste keskkonnateemade üle,” lisas Tarmo Andre Elvisto. “Näiteks laupäev hommik algab kohe huvitava ekskursiooniga “Patarei kui kindlusehitis”, mida juhib sõjaajaloolane Robert Treufeldt. Sellele järgneb Ökomässu ametlik avamine kell 11.00. Pühapäevahommik aga algab kell 11.00 rattamatkaga Kalamajas.”
Ökoehitusmess, töötoad ning näitused toimuvad Kalaranna Patareis 17. ja 18. septembril. Näiteks toimuvad Norra meistrite puulõiketehnika töötoad, milles tutvustatakse traditsioonilist Norra Dovre piirkonna akantuse puulõike ja traditsioonilise joogianuma valmistamist. Toimub ka fresko valmistamine ning antiikfresko teemal peab loengu EKA õppejõud ja konservaator Hilkka Hiiop.
Tallinna Energiaagentuur korraldab 17. septembril Patarei Merekindluse katlamajas Tallinna energiapäeva seminari “Keskkonnahoidlik energiakasutus”. Energiapäeval käsitletakse võimalusi suurendada miljööväärtuslikel aladel elamute energiatõhusust, tutvustatakse energiatõhusaid lahendusi ja taastuvenergia tehnoloogiaid. Vaata täpsemalt Lahemaa rannakülade töötoad: haruldase tsaariaegse luupi restaureerimine ja korrastamine, paatide tõrvamine, võrkude punumine, laevamudelite näitus ja töötuba, Käsmu meremuuseumi merekultuuri ja postkaartide töötuba
Ruumiringluse näitus (Patarei kindluse katlamajas) tutvustab paaril viimasel aastal Eesti Kunstiakadeemias kaitstud magistritöid ning kooliprojekte, mis tegelevad kasutuseta olevate ruumide võimaluste mõtestamise, ajutise aktiveerimise ning elukeskkonna pideva muutumise teemadega. Ühe linnapausi mõtestamisega Laagna teel tegelevad Andrea Tamm ja Ann Press installatsiooniga “LasnaVILJAmägi”.
TIR Projektiruum: Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri ja graafilise disaini osakondade projektiruum
18.09 kell 12 esitlevad Ökomässul Eesti Vabaõhumuuseumi maa-arhitektuuri keskus ja kirjastus Tammerraamat koostöös valminud “Katuseraamatut”. 11 autori tekstid on üheks raamatuks kokku pannud Joosep Metslang. Käsiraamat on Vana maamaja sarjas juba kolmas.
Vaata täpsemalt kava SIIT.
Pildid eelmise aasta Ökomessilt SIIN.
Ökomäss on 2011. aastal alguse saanud ökoehituse ja elustiili festival. Ökomässu korraldab Säästva Renoveerimise Infokeskus (SRIK) käesoleval aastal koostöös Eesti Vabaõhumuuseumi, Keskkonnaameti ja Lahemaa Rahvuspargiga. Toetavad Keskkonnainvesteeringute Keskus ja Kultuuriministeerium, Muinsuskaitseamet, Mahe Eesti ja Tallinna Energiaagentuur. Ökomässul saavad külastajad tasuta osa võtta restaureerimise, ökoehituse ja nendega haakuvatel teemadel peetavatest seminaridest, koolitustest ja õpitubadest.