Taimed suhtlevad üksteisega seenepõhise interneti teel

Sinu jalge all on peidus informatsiooni kiirtee, mis võimaldab taimedel omavahel suhelda ja üksteist aidata. See kiirtee koosneb seentest. See on informatsiooni kiirtee, mis kiirendab suhtlust tohutu ja tõeliselt mitmekesise indiviidide populatsiooni vahel. See võimaldab üksikolenditel omavahel suhelda ja üksteist aidata ka suurtest kaugustest hoolimata. Kuid lisaks sellele võimaldab see neil toime panna uut sorti kuritegusid.

Ei, me ei räägi siinkohal inimestest ega internetist, vaid seentest. Kuigi söögiseened on meie jaoks seenorganismide kõige äratuntavam osa, koosneb enamik seente ehitusest hoopis õhukeste niitide massist, mida tuntakse mütseeli ehk seeneniidistiku nime all. Me teame nüüd, et need niidid täidavad omamoodi maa-aluse interneti aset, luues sideme erinevate taimede juurte vahel. See puu sinu aias on tänu mütseelile tõenäoliselt ühenduses põõsaga, mis asub puust mitme meetri kaugusel.

Mida rohkem me nende maa-aluste võrgustike kohta teada saame, seda rohkem peab muutuma ka meie üldine arusaamine taimedest. Taimed teevad midagi enamat peale lihtsalt ühes kohas kasvamise. Seeneniidistikuga ühendusse astumise teel saavad nad aidata oma naabreid toitainete ja informatsiooni jagamise teel – või saboteerida soovimatuid taimi seeläbi, et levitavad võrgustiku kaudu mürgiseid kemikaale. Tuleb välja, et sellel “ülemetsalisel võrgul” on olemas isegi oma versioon küberkuritegudest.

Umbes 90% kõigist maismaataimedest on seentega sümbiootilises suhtes. 19. sajandi Saksa bioloog Albert Bernard Frank pakkus välja sõna “mükoriisa” kirjeldamaks sellist partnerlust, kus seen moodustab koloonia otse taimejuurel.

Seeni on nimetatud “Maa looduslikuks internetiks”

Mükoriissete suhete puhul varustavad taimed seeni toiduga süsivesikute kujul. Vastutasuks aitavad seened taimedel imada vett ning varustavad taimi mütseelide kaudu selliste vajalike toitainetega nagu fosfor ja lämmastik. Juba 1960ndatest aastatest alates on olnud selge, et mükoriisa aitab taimedel paremini kasvada.

Seeneniidistik tugevdab ka peremeestaime immuunsüsteemi. Põhjuseks on see, et kui seen moodustab taime juurel koloonia, siis käivitab see taimes ka kaitseotstarbeliste kemikaalide tootmise. Need kemikaalid muudavad hilisemad immuunsüsteemi reaktsioonid kiiremaks ja tõhusamaks. Seda nähtust kutsutakse ka aktiveerimiseks. Juba üksnes internet õõnestab privaatsust ja võimaldab tõsiste kuritegude toimepanekut – ning sageli laseb levida ka arvutiviirustel. Samamoodi tähendavad ka taimede seeneühendused seda, et nad pole kunagi päriselt üksi ja pahatahtlikud naabrid võivad neile kahju teha.

Esiteks oskavad mõned taimed üksteiselt selle interneti vahendusel varastada. Olemas on taimed, millel puudub klorofüll, mistõttu ei suuda nad erinevalt enamikust taimedest fotosünteesi teel endale energiat toota. Mõned neist taimedest, nagu näiteks Taimed, mis aitavad luua koju head energiat, rahu ja puhast õhku

Taimede maagilised omadused: millised taimed toovad õnne ja millistest tasub hoiduda?

Millised taimed sobivad kõige paremini sinu tähemärgile?

Seotud