Stüroplasti kahjulikkuse kohta on tõendeid enam kui küll, samas kui stüroplasti kasutamist toetavad argumendid ei pea hästi vett. Muidugi on seda materjali küll mugav kasutada, aga olemas on väga palju alternatiive, mis on märksa keskkonnasõbralikumad. Möödunud kolmapäeval tunnistas San Francisco seda ka ametlikult ning otsustas keelustada polüstüreeni (stüroplasti keemiline nimetus) sisaldavate toodete kasutamise hiljemalt 2017. aastaks.
Tegu on suure võiduga keskkonnakaitsjatele ja ühtlasi toetab see San Francisco kui edumeelse linna mainet. Juba 2007. aastal sai San Franciscost esimene linn Ühendriikides, mis keelustas poodides kilekotid, ning 2014. aastal keelustati linna piires plastmassist veepudelite kasutamine.
See uus seadusmäärus hõlmab stüroplasti kõikvõimalikke kasutusalasid: pakendite täitematerjal, pehmendav materjal toidukaupade, tehnikaseadmete ja palju muu jaoks.
Tegemist on osaga linna ambitsioonikast saastevabast initsiatiivist, mis eeldab linnaelanikelt kõigi tekkivate jäätmete taaskasutamist ja kompostimist 2020. aastaks.
Sarnaste määruste arvustajate sõnul on tegu paternalismiga, mis piirab elanike vabadust teha seda, mida nad ise tahavad.
Kuid mingil hetkel hakkavad meie tarbimismustrid ähvardama teiste inimeste vabadust ja elu.
Inimkond on juba mitmel märkimisväärselt viisil selle piiri ületanud. Inimeste põhjustatud kliimamuutused on häirinud keskkonda kõikjal maailmas ning mõjutanud seda, kuidas mitmed kogukonnad endale toitu ja vett muretsevad.
Lisaks on praegu maailmas toodetavate jäätmete hulk muutumas jätkusuutmatuks. 2100. aastaks on ülemaailmselt toodetavate jäätmete kogus hinnanguliselt kolmekordistunud. Ookeanides on juba praegu hulpimas tohutud plastmassist saared, mis kahjustavad mereelustikku, ning kõikjal maailmas kuhjatakse kõrgemaks üha suuremaid prügimägesid.
Midagi tuleb ette võtta jäätmete kasvu pidurdamiseks ja selleks, et tõhusamalt taaskasutada ringlusse minevaid tooteid.
San Francisco on Ühendriikides alles trendilooja, kuid Euroopas on jäätmevaba käitumine muutunud juba hinnatud väärtuseks.
Itaalia, Prantsusmaa ja Taani on möödunud aastal teinud suuri edusamme jäätmevaba keskkonna nimel.
Lisaks propageeritakse jäätmevaba tarbimist paljudes maailma tuntuimates restoranides.
Jäätmevaba tarbimise idee näib mitmes mõttes utoopilisena. See nagu annaks mõista, et inimesed võivad elada harmoonias Maaga, andes planeedile tagasi kõik sellelt võetu. Lisaks tundub selline mõte võimatuna, kui arvestada, kuidas inimesed on tarbekaupadesse lausa mattunud. Kuid tasub meeles pidada, et plastmass leiutati alles 20. sajandil. Enne seda polnud olemas mingisugust stüroplasti ega mingit liiki plastmassi.
Mõelda vaid, kui vähe jäätmeid oli toona.
Tõlkinud: Joonas Orav
Allikas: www.globalcitizen.org