Suhete lõpetamine ja sellega kaasnev süütunne

Suhete lõpetamine on raske. Vahel aga muutume tugevamaks, targemaks ja õnnelikumaks alles siis, kui oleme suhtest lahti lasknud. Kuidas aru saada, millal on õige aeg lahti lasta?

Millal on õige aeg suhtest lahti lasta?

Kui tahetakse, et oleksid keegi teine, mitte see, kes sa tegelikult oled. Ära muuda kellegi teise pärast oma olemust. Targem on lahku minna kui nägu teha, et oled keegi teine. Haavatud südant on kergem parandada, kui purunenud isiksust kokku korjata.

Teod ei ühti sõnadega. Me kõik vajame mõnikord inimest, kes meid innustaks, lootusrikkalt tulevikku vaadata aitaks ja meie tegemisi toetaks. Kui su kõrval oleva inimese sõnad ei ühti tema tegudega, ta ei täida oma lubadusi ja sulle tundub, et ta kasutab sind ära, siis on võib-olla õige aeg suhe lõpetada. Parem on mitte juttu kuulata, vaid tegusid jälgida.

Mõistad, et sunnid teist inimest ennast armastama ja vajad selle kohta pidevat tõestust. Kedagi ei saa sundida armastama. Sa ei pea teist inimest anuma, et ta su kõrvale jääks. Armastuse lõpuga ei lõpe elu. Kui armastus mingil põhjusel elust lahkub, siis midagi jääb alati alles. Kuuleme sageli sõnu “Ma armastan sind!”. Vaid see, kes tõtt räägib, jääb ka su ellu ja tõestab sulle, kui väga ta sind armastab.

Suhte aluseks on füüsiline tõmme. Ilu ei seisne ainult välimuses. Ilu on ka meie elamise põhjus ja see, mis meid määratleb ja meid unikaalseks teeb. Need, kellele meeldib vaid väline ilu, on tavaliselt lühikest aega meie kõrval. Kogu eluks jääb sinuga see, kes su hinge ja sisemaailma avastab.

Kui sinu usaldust pidevalt kuritarvitatakse. Kui näed ja tunned, et inimene su usaldust kuritarvitab, siis tasuks suhte lõpetamise peale mõelda. Kas on mõtet kinnipigistatud silmadega kannatada ning iseendale valetada, et kõik on hästi? On palju neid, kes võiksid sinu kõrval olles su elu rikastada.

Kui sind pidevalt alahinnatakse. Kui alustad suhet inimesega, kes sind ei austa, rebid oma hingest lausa tüki välja, mida sa enam kunagi tagasi ei saa. Igaühe elus on hetki, mil tuleks pigem alla anda ja teise inimese tagaajamine lõpetada. Kui keegi tahab, et sa tema kõrvale jääksid, siis leiab ta selleks ka võimaluse. Teise inimese tagaajamine tuleb lõpetada ja endale tunnistada, et sa pole rahul, kuidas ta sinusse suhtub. Kui teine tahab su elust lahkuda, siis lase tal minna.

Kui teie hinged omavahel ei räägi. Mõnikord võib tülitsemine suhte päästa ning vaikimine selle hävitada. Suhtle inimestega. Et kõik oleks selge, räägi teistega puhtast südamest. Sa tulid siia maailma selleks, et aus olla ning oma armastust ja rõõmu jagada.

Pead alati oma õnne ohvriks tooma. Kui lubad inimestel endalt rohkem võtta, kui nad sulle annavad, siis kaob tasakaal. Pead aru saama, millal sa teiste ahnetest kätest oma elu krediitkaardi pead ära võtma. Parem on üksi olla kui koos inimesega, kes sinult eneseohverdamist, oma õnnest ja eneseaustusest loobumist nõuab.

Kui sulle praegune olukord ei meeldi. Parem on olla edutu milleski, mis meeldib, kui edukas selles, mis ei meeldi. Ära loobu oma unistustest ega luba ka teistel neid endalt ära võtta. Ära kuula teiste arvamust, mis suunas peaksid minema ja millega tegelema. See on sinu valik. Kui sulle öeldakse, et su tegevus on tühine ega maksa midagi, siis kas tasub suhtlemist jätkata? Parim, mis teha saad, on elus edasi liikuda.

Kuula oma südame häält. Mõnikord tuleb riskida, vigu teha ja neist õppida. Mäkke ronimine ei ole kerge, kuid tipus olles mõistad, kui tähtis oli selle teekonna iga samm. Liigu alati edasi. Usu, et kunagi täidavad õnn, rõõm, armastus ja küllus ka sinu elu. Hiljem vaatad tagasi ja küsid endalt: “Kuidas ma küll kõik selle saavutasin?!”

Lahkuminek tekitab süütunnet ning takistab eluga edasi minemist. Süütunne võimaldab vanast suhtest kinni hoida, sest lahti lastes peaksid endale tunnistama, et suhe oli edutu. Usk uue suhte võimalikkusesse väheneb. Häbiväärne ja valus on oma ebaõnnestumist tunnistada, kuid süütunne hoiab need emotsioonid eemal. Elutus suhtes hoiavad inimesi sageli koos nende veendumused, et abiellutakse üks kord ja terveks eluks. Usutakse, et lahkuminek ei ole väljapääs ning head inimesed ei jäta kedagi maha. Arvatakse, et kui seekord ei tulnud välja, siis pole see järelikult ka järgmine kord võimalik.

Inimesed hakkavad ennast süüdistama, et ei teinud suhte säilimiseks piisavalt. Kui inimene end suhte purunemise pärast süüdi tunneb, siis võtab ta kogu vastutuse juhtunu pärast enda peale, justkui oleks suhte püsimine ainult temast sõltunud. Selline mõtteviis eirab täielikult partneri panust. Selline lähenemine on vale, sest paarisuhtes on kaks inimest. Tekib illusoorne lootus, et kõike on veel võimalik parandada. Mõeldakse, et kui ta vaid tagasi tuleks, siis ma muutun. Hakkan koristama ja õpin süüa tegema – proovime veel kord! Selline käitumine on reaalsuse vältimine ehk toimunu mitteaktsepteerimine. Kuidas sellest vabaneda?

Pool vastutust suhte purunemise pärast tuleb partnerile anda. Ka tema on sellesse panustanud. Tunnista, et sul pole teise inimese üle võimu ja tal on õigus suhtest lahkuda. Võid küll äraminemise vastu võidelda ja tingimusi seada, kuid sa ei saa sundida teist inimest jõuga enda kõrvale jääma. Tunnista oma abitust olukorra ees. Mida rohkem sa väldid, seda rohkem kannatad. Abitust aktsepteerides hakkab pisut kergem.

Süütunne võib ka sellest tekkida, kui sina oled esimene äramineja. Sa võid mõelda, et käitusid halvasti või head tüdrukud nii ei tee ja ta sai haiget. Kui sa oma meest ei armasta ja suhtest lahkud, siis sa ei käitu ära minnes halvasti ning lahkumisega teed head nii endale kui partnerile. Kuula oma tundeid, kas olete mõlemad õnnelikud. Kas need on sellised, nagu oled soovinud? Tunded võivad muutuda ning seda tuleb aktsepteerida, mitte eitada. Kui oled otsustanud lahkuda, siis lähtu oma soovist. Mittetoimivas suhtes edasi olles kaotate mõlemad võimaluse koos kellegi teisega õnnelik olla.

Süütunde võib tekitada ka tehtud valik. Naine arvab, et on endale vale mehe valinud ja süüdistab end selle pärast. Selline enese süüdistamine on seotud uskumustega, et tuleb endale üks mees valida ja see jääb siis kogu eluks või et kui naisel on elu jooksul mitu meest, siis pole ta n-ö korralik naine. Kõigepealt tuleks mõista, kust need uskumused pärinevad. Kas emalt, isalt või vanaemalt? Mida need annavad ja milliseid piiranguid seavad? Inimene teeb alati seda, mis talle kasulik on. Sa tegid valiku, mis oli tol hetkel õige. Sa oled aja möödudes muutunud ja varem tehtud otsustel ei ole enam väärtust. Vigu ei tee ainult see, kes üldse midagi ei tee. Sa oled väärtusliku kogemuse saanud ning tee nüüd sellest omad järeldused. Ära karda elada ja edasi liikuda. Anna endale andeks. Kui süütunne on pidev kaaslane ja elu juhib, siis sea sisse märkmik pealkirjaga “Emotsioonipäevik”. Fikseeri sinna kõik need hetked, millal ja mille pärast ennast süüdi tunned. Kirjutamine aitab mõista, millised sündmused või inimesed süütunnet tekitavad. Seoseid mõistes on võimalik süütunde tekkimist kontrollida.

Autor: Alexis Varnum

Allikas: Alexis Varnumi raamat Alexis Varnum: On aeg usaldada ennast ja lasta kerge südamega minevikust lahti

Kanaldaja Alexis Varnum: Need on teemad, millest on oluline vabaneda just praegu

Kuidas teha oma elus õigeid valikuid?

Alexis Varnum: Inimkonda ootavad ees suured muutused!

Mai-Agate Väljataga: Maailmaruumis kehtib alati karmaseadus!