Enamiku inimeste süda töötab omapäi. Kuigi südame käitumine järgib meie elu käiku, ei ole südamest päris aru saadud. Kui mingil ajahetkel süda juhtumisi avaneb, siis me armume. Kui mingil ajahetkel süda juhtumisi sulgub, siis saab armastus läbi. Kui südamel on juhtumisi valus, siis me oleme vihased, ja kui me südant enam üldse ei tunne, siis tunneme end tühjana. Kõik need erinevad asjad juhtuvad, kuna südames toimuvad muutused. Need südames toimuvad energiamuutused ja -variatsioonid juhivad su elu. Sa oled end nende muutustega niivõrd identifi tseerinud, et kasutad sõna “mina”, kui sa räägid sellest, mis su südames toimub. Aga tegelikkuses ei ole sa oma süda. Sa oled oma südame kogeja.
Südamest on tegelikult väga lihtne aru saada. See on energiakeskus, tšakra. See on üks ilusamatest ja võimsamatest energiakeskustest ja see mõjutab meid iga päev. Nagu oleme õppinud, on energiakeskus piirkond sinu kehast, läbi mille energia fokusseerub, levib ja voolab. Seda energiavoogu on kutsutud Šakti’ks, Vaimuks ja Qi’ks ning see mängib sinu elus läbivat rolli. Tunned oma südameenergiat kogu aeg. Meenuta, mis tunne on tunda oma südames armastust. Meenuta, mis tunne on kogeda entusiasmi ja inspiratsiooni oma südamest välja voogamas. Meenuta, mis sa koged, kui tunned end tugeva ja enesekindlana, kuna südames pulbitseb energia. Kõik see saab toimuda põhjusel, et süda on energiakeskus.
Süda kontrollib energiavoogu avanedes ja sulgudes. See tähendab, et süda on nagu klapp, mis laseb energial voogata, või mis energiavoogu takistab. Kui oma südant jälgid, siis tead väga täpselt, mis tunne on, kui süda on avatud ja mis tunne on siis, kui süda on suletud. Tegelikkuses muutub su südame seisund pidevalt. Võid kellegi juuresolekul kogeda suurt armastust, kuni ta ütleb midagi, mis sulle ei meeldi. Siis su süda selle inimese suhtes sulgub ja enam sa armastust ei tunne. Me kõik oleme seda kogenud, kuid mis täpselt seda põhjustab? Kuna me kõik oma südant kogeme, siis võiksime ju samahästi ka aru saada, mis seal tegelikult toimub.
Alustame seda analüüsi järgmise põhiküsimusega: mis on südamekeskuse struktuuris sellist, mis võimaldab südamel sulguda? Avastad, et süda sulgub, kuna sinu minevikust pärit ja sinu südamesse talletatud lõpetamata energiamustrid on südame blokeerinud. Jälgi oma igapäevaseid kogemusi, et sellest aru saada. Iga maailmas aset leiduv sündmus siseneb sinusse läbi sinu meelte ja mõjutab seda, kuidas end sisemuses tunned. Sündmuste kogemine võib üles tuua hirmu, ärevust, võibolla armastust. Koged enda sees erinevaid tundeid, olenevalt sellest, kuidas sa enda eest läbi jooksvat maailma vastu võtad ja läbi töötad. Kui sa maailma läbi oma meelte vastu võtad, siis tegelikkuses voolab sinusse energiat. Kehalised objektid ise kuidagi sinu meelde või südamesse ei tule. Kehalised objektid jäävad väljapoole, kuid su meeled muudavad need energiamustriteks, mida su meelel ja südamel on võimalik vastu võtta ja kogeda. Teadusega saab seda aistilist protsessi selgitada. Su silmad ei ole tegelikult aknad, läbi mille sa maailma vaatad. Su silmad on kaamerad, mis sinusse maailma kohta elektroonilisi pilte saadavad. See käib kõigi sinu meelte kohta. Nad tajuvad maailma, konverteerivad informatsiooni ja edastavad info elektriliste närviimpulsside kaudu, misjärel esitatakse meeles vastavad kujutluspildid. Tegelikkuses ongi su meeled elektroonilised tajumisseadmed. Aga kui sinu psüühikasse saabuvad energiamustrid sind häirivad, siis hakkad sa neile vastu võitlema ning ei lase neil endast läbi minna. Kui sa nii toimid, siis jäävad need energiamustrid sinu sisse kinni.
See on väga tähtis. Et paremini aru saada, mis tähendab energiaid enda sisse talletada, vaatame kõigepealt, kuidas oleks, kui mitte midagi ei oleks sinu sisse talletatud. Mis oleks, kui kõik sinust lihtsalt koheselt läbi läheks? Näiteks, kui sa sõidad kiirteel, siis möödud sa tõenäoliselt tuhandetest puudest. Need ei jäta sinusse mingit jälge. Nad on läinud kohe, kui neid näinud oled. Sõitmise ajal näed sa puid, ehitisi, autosid ning ükski nendest ei jäta sinusse püsivat jälge. On ainult hetkeline kujutluspilt, mis võimaldab sul neid näha. Kuigi info puude kohta siseneb sinusse läbi sinu meelte ja see tekitab su meeles kujutluspilte, siis kohe peale kujutluspiltide tekkimist need ka vabanevad. Kui sul ei ole kujutluspiltidega seoses mingeid isiklikke teemasid, siis need töödeldakse pingutuseta läbi.
Nii peakski kogu sinu tajude süsteem toimima. See peaks võtma kogetava endasse, lubama sul kogeda ja siis laskma sellel sinust täielikult läbi minna, et oleksid järgmises hetkes täielikult kohal. Kui süsteem selliselt toimib, siis on sinuga kõik hästi ja see on hea. Sa lihtsalt koged ühte kogemust teise järel. Autoga sõitmine on kogemus, mööduvad puud on kogemus, mööduvad autod on kogemus. Need kogemused on sulle kui kingitused, just nagu hea fi lm. Nad jõuavad sinuni, äratavad ja stimuleerivad sind. Tegelikult on neil sulle sügav mõju. Hetk hetke järel võtad sa kogemusi vastu ning õpid ja kasvad. Su süda ja meel avanevad ja tunned end väga sügavalt puudutatuna. Kui kogemus on parim õpetaja, siis mittemiski ei ole samaväärne elukogemusega.
Katkend on pärit kirjastuse Pilgrim poolt ilmunud Michael A. Singeri raamatust “Köidikuist vabanenud hing”.
Majandusalal doktorantuuris õppinud Michael A. Singer koges 1971. aastal sügavat vaimset ärkamist ning keskendus sellest hetkest alates joogale ja meditatsioonile. Teoses “”Köidikuist vabanenud hing” räägibki ta oma sisemaailma uurimisest, oma teekonnast teadvuse arendamisest ning kõigest sellest, mida sellega peale hakata. “See raamat on lihtne ja loogiline, samas sügav. Vaimne ning intuitiivne, kuid samas äärmiselt praktiline. Julgen arvata, et sobib teenäitajaks nii enesearenguteel esimesi samme astujale kui ka verstapostiks sellele, kel juba pikk tee käidud. Pole juhuslik, et sa seda raamatut praegu käes hoiad. Loe ja vaata julgelt järele, kuhu poole see raamat sind samme seadma paneb. Julge tuleb sul olla sellepärast, et igasuguste muudatuste tegemine elus nõuab suurt julgust ning vastakutiseismist hirmuga, tõenäoliselt ka valuga. Kui hirmust valu ees vabaned ja oled valmis elu kogu tema täiuses ning tundespektris kogema, siis saadki sa vabaks, siis saadki sa iseenda köidikuist vabaks,” kirjeldab Singeri teost selle tõlkija Merle Kelder.