Soovid saada jõukaks? Siin on 9 asja, mida vaesed teevad, aga rikkad mitte

Youtube´i kanal Factnomenal koostas erinevate raamatute ja uuringute põhjal nimekirja üheksast asjast, mida vaesed teevad, aga rikkad mitte, vahendab Telegram.ee. Milliseid mustreid järgid sina?

1. Magavad kaua

Uuringute põhjal ärkab üle 50% miljonäridest vähemalt 3 tundi enne, kui nad tööle lähevad – enamik neist teeb hommikuti trenni, koostab päevakava ja otsib ajurünnaku abil uusi ideid. Vaesematel inimestel on komme magada kauem ja minna päevale vastu ette valmistamata. Igapäevane varane ärkamine loob kindla rütmi, mis aitab sul kontrollida päevaseid tegevusi.

2. Söövad odavat või rämpstoitu

Ütlus “Sa oled see, mida sa sööd” kirjeldab väga hästi erinevust edukate ja mitteedukate inimeste vahel. Võib arvata, et vaestel inimestel pole nii palju raha, et osta kvaliteetsemat toitu või pole neil aega, et valmistada täisväärtuslikku einet, aga tervisliku toitumise ja edukuse vahel on ilmne seos. Rämpstoidu söömine võib kurnata su keha ja vaimu. Kui oled kunagi söönud McDonaldsi hommikusööki, siis tead, et pärast seda ei pakata sa energiast, vaid oled hoopis väsinud ning võib-olla soovid isegi magama tagasi heita. Enamik edukaid inimesi on taibanud, et ilma korraliku söögita pole nad võimelised oma edukust hoidma. See ei tähenda sugugi erakoka palkamist, vaid piisab sellest, kui proovid järjepidevalt oma söömisharjumusi parandada.

3. Jätavad trenni vahele

Suurem osa edukatest inimestest teeb iga päev 30+ minutit trenni. Üks põhjus, miks edukad inimesed käivad korrapäraselt trennis, on teadmine, et edukas saab olla ainult siis, kui nii keha kui ka vaim on heas vormis. Liikumine aitab ka depressiooni vastu. Kuigi vaesematel ei pruugi olla raha, et osta spordiklubi kuukaart või trennivarustust, on lihtsamad harjutused ja kerge trenn kõikidele kättesaadav. Vaid pooletunnine trenn päevas aitab sul eesmärkideni jõuda.

4. Vaatavad telekat

Thomas Corley raamatu “Rich Habits” (“Rikaste harjumused”) põhjal vaatab 67% edukatest inimestest alla 1 tunni telekat ööpäevas – vaeste puhul on see protsent 23, mis tähendab, et 77% vaestest vaatab rohkem kui tunni telekat päevas. Edukad inimesed teavad, et televiisor tõmbab tähelepanu kõrvale ja on takistuseks eesmärkide saavutamisel. Uuringutest selgub, et vaesemad inimesed kipuvad vaatama ühtlasi ka madalama kvaliteediga telesaateid nagu näiteks tõsielusaated. Ka edukate huvi arvutimängude ja spordivõistluste jälgimise vastu on oluliselt väiksem kui vaesematel inimestel. Võib eeldada, et üks põhjus, miks edukad selliseid asju ei jälgi, peitub selles, et nad saavad nautida edu oma igapäevastes tegevustes ega pea lootma, et nende lemmiktiim võidaks. Mis ei tähenda, et arvutimängude ja spordivõistluste vaatamine oleks tingimata halb – võimalik, et mõnele inimesele on need tegevused ainus lõbu elus.

5. Eiravad probleeme

Üks peamisi asju, mis eristab edukaid inimesi vaestest, on see, et kui edukas inimene seisab silmitsi probleemiga, siis asub ta lahendusi otsima, samas kui vaene pigem eirab probleemi. On palju näiteid, kus edukas inimene astub raskustele vastu innovaatilisuse ja positiivse suhtumisega ning tuleb olukorrast välja võitjana. Tihti on just tekkinud probleem see, mis on viinud inimese suure edu saavutamiseni. Vaesemad inimesed kipuvad negatiivselt mõtlema ning otsivad väljapääsu alkoholist või muudest narkootikumidest. Sellepärast on alkoholi- ja narkosõltuvus rohkem levinud töölisklassis. Probleemide lahendamise edasilükkamine ei ole osa eduka inimese elust. Edukad suudavad ka probleeme ennetada.

6. Ei loe raamatuid

Edukad inimesed üritavad ennast pidevalt harida ja üks võimalus selleks on lugemine. Uuringute kohaselt erineb edukate inimeste huvi raamatute lugemise vastu märkimisväärselt vaeste omast. Kui vaesed veedavad lõviosa oma vabast ajast telekat vaadates, siis edukad pigem loevad raamatuid. Lugemine aitab keskenduda, täiendada suhtlemisoskust ja õppida teiste vigadest, millest paljud oma raamatutes kirjutavad. Edukate inimeste lemmiklektüür on biograafiad ja eneseabiraamatud, mis näitab, et nad õpivad pidevalt uusi asju ega jää loorberitele puhkama.

7. Ei investeeri

Investeerida on keeruline, kui sul vilistab taskutes tuul, aga paljud edukad inimesed pole olnud sünnist saati rikkad. Investeerimist saab alustada ka väikeste summadega, sh investeerides omaenda ideedesse. Üks põhjus, miks vaesed jäävad vaeseks, on see, et nad kulutavad rohkem, kui teenivad, lootes tulevikus saada rikkaks lotovõidu või päranduse kaudu. Pangast laenu võtmine võibki olla võimalikuks tehtud selleks, et laenuvõtjad oleksid ka edaspidi vaesed.

Laenupakkujad elavad intressidest, aga kust tuleb intressi jaoks raha? Uuringute kohaselt on rikastel inimestel üldjuhul vaid üks krediitkaart, aga vaestel on neid mitu. Edukad inimesed ei ole nii agarad hasartmängude ja loteriide huvilised kui vaesed, mis näitab seda, et kui vaesed loodavad saada rikkaks õnneliku juhuse läbi, siis edukad eelistavad tasapisi, aga stabiilselt ise oma edu üles ehitada.

8. Elavad kroonilises valus

Portaal Kaiser Health News kirjutas 2010. aastal, et allpool vaesuse piiri elavatest inimestest üle poole kannatavad mingi kroonilise valu käes. Selle põhjuseks võib olla see, et nad teevad rohkem füüsiliselt rasket tööd ning nende elutingimused on halvad. See aga omakorda on takistuseks parema elu poole liikumisel. Peale selle käivad edukamad inimesed regulaarselt oma tervist kontrollimas, minnes esimesel võimalusel arsti juurde, samas kui vaesed lükkavad seda edasi senikaua kui võimalik.

9. Hoiduvad tiimitööst

Enamik edukaid inimesi ei ole saavutanud oma edu üksinda, vaid meeskonnatöös, kasutades mentorina teisi edukaid inimesi. Kuigi meeskonnatöö tegemine võib kõlada lihtsa ülesandena, ei suuda paljud tiimis töötada, sest neil on raske enda ideid mitte peale suruda või aidata teiste ideid realiseerida. Läbiv muster miljonäride edus on nende võime ühendada erinevaid ideid ja saavutada terviklik lahendus positiivses töökeskkonnas, kus kõigi ideed saavad kõlapinda. Uuringute põhjal eelistavad vaesemad inimesed töötada omaette, mitte meeskonnaga. Selline isekas sõltumatuse püüd kirjeldab vaeste inimeste saamatust olla liider ja kesist võimekust karjääriredelil ülespoole tõusta. Üksinda töötamine pole nii tõhus kui meeskonnas, sest üksi peab pidevalt tegelema mitme asjaga korraga. Pealegi kipuvad edutud inimesed süüdistama teisi oma muredes, samas kui edukad pigem tunnistavad oma vigu ja võtavad vastutuse enda peale. Üks edu võtmeid on oskus näha ennast objektiivselt.

Allikas: 10 motiveerivat soovitust miljonäridelt ja miljardäridelt

Steve Jobsi viimased sõnad: ainus, mis elus tõeliselt loeb on armastus

Selgeltnägija Mai-Agate Väljataga: kui me oleme endasse sisse kodeerinud, et rikkus on paha, siis on see takistuseks küllusele

Seotud