Sõnum inimkonnale: meie planeet suudab rahuldada kõikide inimeste vajadusi, aga mitte kõikide inimeste ahnust

Dr. Jane Goodall on praeguseks 80-aastane Briti primatoloog, etoloog, antropoloog ja ÜRO rahusaadik. Tema ise aga ütleb, et tema tööks on jagada inimeste südametesse lootust. Vaata tema inspireerivat videot.
Dr. Jane Godall räägib, kui oluline on inimesele lootus ja see, kui sind toetatakse. Just südamest südamesse vahetu suhtlemine on see, mis jõuab kõige paremini inimesteni kohale. Ka hariduse omandamisel on oluline pigem see, kuidas ja mida inimene kogeb, sest meil kõigil on iga päev võimalus õppida oma tunnetest ja kogemustest. Kui me hoiame oma silmad ja kõrvad lahti, siis omandame iga päev uusi õppetunde.
“Minu elus on palju selliseid asju, mis teevad mind õnnelikuks. Ma olen täiuslikult õnnelik olles üksi looduses. Ma olen õnnelik ka siis, kui istun heade sõpradega lõkke ümber, kus saame jutustada toredaid lugusid. Ma olen väga õnnelik, kui ma jalutan oma koeraga, sest siis ma saan alati olla mina ise. Kui ma olin väike, siis ma mõistsin just tänu oma koerale, et inimesed ei ole ainsad, kellel on tunded ja iseloom. Ma mõistsin, et me oleme mõlemad osa loomariigist. Me mõlemad oskame olla rõõmsad ja kurvad, me mõlemad oskame vastu võtta ja jagada armastust.
Olles keskkonnaaktivist, pean ma nentima, et kõige suurem vastane, mille vastu me peame võitlema, on raha võim. Olen korduvalt rääkinud poliitikutega ja juhtivate riigitegelastega, kes on minuga nõustunud, et üks või teine kaevandus või tehas võiks olemata olla, kuna kahjustab keskkonda. Et Monsantol ei tohiks lasta tegutseda… aga kui on aeg tegutseda, siis tuleb mängu raha. Suured firmad hoiavad valitsusi oma kontrolli all… see on tegelikult väga hirmutav.
Kui mul oleks võime midagi muuta, siis ma sooviksin (loomulikult ilma igasuguste kannatuste ja vägivallata), et meie planeedil oleks vähem inimesi. Meid on lihtsalt liiga palju. Meie planeedi varud ei ole lõputud ja me lihtsalt kasutame need kõik ära. See toob aga tulevikuks kaasa kannatused ja puuduse. Kuidagi tuleks ümber jaotada ka võimu ja raha tasakaal. Kui inimene on vaene, siis ei jää tal pahatihti muud üle, kui oma eluspüsimiseks ja oma pere toitmiseks kurnata maad või võtta maha viimnegi puu. Kui on vähe raha, siis ostetaks kõige odavamat toitu, mis on toodetud loomadele kannatusi põhjustades või kasutades lapstööjõudu.
Kõige olulisem asi, mida ma sooviks muuta, on see jätkusuutmatu elustiil, mida paljud praegu viljelevad. Ollakse lihtsalt ahned! Mulle on alati meeldinud Mahatma Gandhi sõnad: “Meie planeet suudab rahuldada kõikide inimeste vajadusi, aga mitte kõikide inimeste ahnust!”. Ja see on tõesti tõsi.”
Toimetas: Katrin Oidra

Seotud