Sinu emotsioonid on vaid signaalid. Ja sina otsustad, kuidas neile reageerida

Kõik need korrad, kui oled olnud tunnetest ülekoormatud ning pidanud ennast nende tunnete vangiks; kui sulle paistis, et tunded on istunud bussi rooli taha ja sinul pole muud valikut kui rihm kinnitada – sa ei pea enam sedasi elama. Olemas on strateegiaid, mille abil ise taas rool haarata. Arthur C. Brooks ja Oprah Winfrey jagavad oma raamatus “Loo endale unistuste elu” nõuandeid, kuidas asuda oma elu suurimale seiklusele ehk kuidas jõuda õnneni.

Katkend raamatust “Loo endale unistuste elu”

Olen veetnud mõned oma elu kõige õnnelikumad hetked puu all istudes mõnda head raamatut lugedes. Või praksuva kamina ees koos oma koertega tukastades. Või külmal ja vihmasel päeval oma soojas köögis askeldades, mõnusa hautise jaoks koostisosi otsides. Osa sellest heast tundest seisneb selles, et tajun sisimas sügavalt, et mul on kõik vajaminev käepärast olemas. Ja see ongi käesoleva raamatu suur õppetund. Kui tahad end õnnelikumaks muuta, siis on sul selleks kõik vajaminev juba olemas, et sellega alustada millal tahes – kas või kohe nüüd juba täna.

See viimane lause hõlmab kaht õppetundi, mille oleme juba raamatust selgeks saanud. Esiteks seda, et eesmärk on muutuda õnnelikumaks – see on suhteline, kontekstist sõltuv ja muutuv seisund, mitte mingi ideaalne ja muutumatu nirvaana. Ja teiseks seda, et „õnnelikum“ ei viita mingile püsivale olekule, vaid millegi tegemisele – see pole miski, mida lihtsalt käed rüpes ootad, vaid reaalne muutus, mille nimel aktiivselt vaeva näed. See on üks paljudest asjadest, mida ma imetlen Arthuri kui õpetaja puhul: ta oskab väga hästi kõiki oma kasutatavaid mõisteid defineerida.

Üks põhjus, miks käesolev raamat sulle kahtlemata kasulikuks osutub, on see, et see varustab sind sõnavaraga õnnest rääkimiseks – ja mis veel tähtsam, õnnest mõtlemiseks. Sõnavara muudab millegi, mis on enamiku jaoks meist vaid abstraktne ja ebamäärane idee, millekski palju konkreetsemaks – millekski, mida me võime paremini mõista ja eri nurkade alt vaadelda; millega võime eksperimenteerida ja mitmel viisil kasutada. Saad selgeks mõne teadusliku termini (no tere, pidurdava käitumise süsteem). Samuti õpid sa uue tähenduse mõnele väga tuttavale sõnale konkreetselt õnne kontekstist lähtuvalt (optimism ja lootus, empaatia ja kaastunne). Tutvud ka mitme Arthur-ismiga – mõistetega, mis on võrratult kasulikud, sest jäävad suurepäraselt hästi meelde, nagu näiteks emotsionaalne kofeiin ja kasutud sõbrad.

Aga kaks kõige hinnalisemat asja, mida siit raamatust õpid – sõnad, mille peaksid kleepima oma külmkapi uksele või lausa ära raamima ning riputama kuhugi seinale, kus võiksid neid näha iga päev viis või kümme korda –, kõlavad nii: „Sinu emotsioonid on signaalid su teadvusele, et teoksil on miski, mis nõuab sinult tähelepanu ja tegutsemist, muud ei midagi. Sinu teadvus, kui otsustad seda kasutada, määrab ära selle, kuidas sa neile signaalidele reageerid.“

Veel üks kord, et oleks selge: sinu emotsioonid on vaid signaalid. Ja sina otsustad, kuidas neile reageerida. Emotsioon on kui koputus õlale või küünarnukiga ribide vahele müksamine. See, mida siis ette võtad, on täiesti sinu enda otsustada.

Katkend on pärit kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Arthur C. Brooksi ja Oprah Winfrey raamatust “Loo endale unistuste elu”.

Seotud