Silja Siller: kuidas saada oma kehaga sõbraks

Uuringute põhjal on teada, et vähemalt 50% maailma naistest ja umbes 35% meestest ei ole oma kehaga rahul. Silja Siller annab oma raamatus “Rõõmu 50 roosat varjundit” nõu, kuidas saada kehaga sõbraks, ilma et suunaks fookust kaalule või muudele välistele teguritele? Allpool mõned mõtted, mis võivad aidata luua head suhet.

✔ Räägi oma kehaga ja ole enda üle uhke! Anna kehale teada, kui tänulik sa talle oled, et ta lubab sul toimetada ja liikuda. Räägi, kui tänulik oled talle võimaluse eest liikuda ja kogeda. Märka, mida kõike su keha igapäevaselt teha suudab, täna teda selle eest ja lase lahti vajadusest teda pidevalt muuta. Õpi usaldama, et see keha on antud põhjusega – märka ja avasta, mis teeb sind eriliseks, mis on sinu niinimetatud supervõime. Kõnni alati püstipäi, sest AINULT SINA oled selline versioon inimesena, ole uhke selle üle ja usalda, et see on antud hetkes parim. Pea meeles, et keha on su elu instrument, mitte ainult kaunistus.

✔ Loe oma õnnistusi ja õnnestumisi, mitte rasvavolte või kortse. Paljudel on oma keha suhtes pretensioone – liiga suur nina, liiga väikesed rinnad, liiga paksud või õhukesed juuksed, liiga palju kortse jne. See, mis meile ei meeldi, tuleb alati võrdlusest kellegi teisega, mistõttu on oluline, et õpiksime märkama pigem seda, mis meis on imelist ja millega rahul oleme. Suuname fookuse positiivsele ja rõõmu toovale.

✔ Su keha on erakordne – hakka teda austama ja hindama. Mõtle järgmistele asjadele: su naharakud uuenevad ja taastuvad kord kuus, mao limaskest iga viie päeva järel, maksarakud circa viie kuu tagant, erinevad vererakud 60–120 päevaga ja luud iga kolme kuu tagant. Su keha on võimeline imedeks! Hoia fookus sellel maagial ning austa ja hinda oma keha nende vägitegude eest. Ole tänulik, et see vägev aparaat suudab pidevalt areneda ja sind toetada.

✔ Liiguta oma keha. Leia endale meelepärane treeningmeetod ja tee regulaarselt trenni. Ära treeni kaalu langetamiseks või keha vastu võitlemiseks. Tee trenni selleks, et sul oleks terve ja tugev keha, millega saad iseseisvalt hakkama kõrge vanuseni, ning selleks, et saaksid häid emotsioone ja hea enesetunde. Liiguta ennast igal võimalusel ja märka, kuidas su keha sind selle eest tänab ja hoiab.

✔ Tee enda kiitmise nimekiri. Pane kirja vähemalt 10 positiivsest kommentaari enda kohta – oma välimust kordagi mainimata. Täienda listi igal võimalusel ja kui sul tekib keha suhtes negatiivne päev, loe nimekirja!’

✔ Kuula oma keha kõiges, mitte ära piira teda igas asjas. Söö ainult siis, kui oled näljane. Joo palju vett. Puhka, kui oled väsinud. Kuula oma keha ja sisetunnet igapäevastes valikutes ja otsustes. Õpi teda tunnetama ja temast aru saama. Su keha on targem kui kõik sind ümbritsevad inimesed kokku, on aeg teda kuulama ja austama hakata. Lase lahti muinasjutust, et teatud väljanägemine teeb su õnnelikumaks! Ma ei eita, et teatud väljanägemine võib aidata sul mahtuda lemmikriietesse, joosta kiiremini või võita väljanägemisel põhinevaid võistlusi, kuid sinu elu muutub õnnelikumaks vaid sel juhul, kui sa oled nõus tegema tööd oma sisemiste uskumuste ja väärtustega ning lahendama ära vanad traumad. Vastasel korral võib sul olla küll ideaalne keha, kuid sina seal sees tunned end endiselt kehvasti.

✔ Lõpeta teiste kehade hindamine ja oma keha võrdlemine teistega! Punkt!

✔ Saa oma kehaga tuttavaks ja paku talle naudinguid! Intiimne kontakt kehaga on ülimalt oluline, õpi oma keha tundma nii tantsides kui teda lihtsalt katsudes nii sensuaalses kui hellitavas mõttes. Seksi naudinguga ja oma keha usaldades. Luba endal avastada oma keha võlud ja ilu: mängi iseendaga, õpi ära tundma ja kogema, mida su keha eri olukordades vajab, ning seda, mis sulle meeldib, naudi täiel rinnal ja avatud meeltega. Praktiseeri kehaneutraalsust. Iga inimese keha on väärtuslik ja perfektne täpselt sellisena, nagu see on. Kehaneutraalsust praktiseerides pole vajadust otsida idealiseeritud ilu, tervist või füüsist, pigem luba endal pühenduda oma keha võimetele: jooksmine, tantsimine, raskuste tõstmine jne. Keha on lihtsalt vahend, millega me läbi elu liigume, ja selle välimus pole vajalik elu kogemiseks ega nautimiseks. Järgmine kord, kui ütled või mõtled oma keha kohta halvasti, muuda peas seesama lause neutraalseks. Näiteks: kui ütled enda kohta „Ma olen nii paks!“, siis muuda lause ümber: „Ma aktsepteerin oma keha sellisena, nagu see on, ja olen tänulik, et ta lubab mul liikuda!“

✔ Kasuta kehaga sõbraks saamiseks mantraid:

„Kõik kehad, ka minu oma, on väärt austust!“

„Ma olen rohkem kui vaid oma keha!“

„Aja möödudes muutub ka keha ja see on ok!“

„Mu keha on tugev!“

„Mu keha väärib puhkust ja toitu!“

„Mul on maailmale pakkuda palju enamat kui ainult oma keha!“

„Mu keha on vahend, tänu millele ma saan oma elu elada!“

„Keha kuulata ja temaga arvestada on suur tugevus!“

Katkend on pärit kirjastuselt Pilgrim ilmunud Silja Silleri raamatust “Rõõmu 50 roosat varjundit”.

Seotud