Silja Siller: kiirnipid sisemise rõõmu loomiseks

Inimloomus on selline, et ta sooviks muutuda võimalikult kiiresti ning ta ei tahaks selleks eriti palju vaeva näha. Tänapäeva inimesel on palju mugavusi ja võimalusi, kuid pole oskust soovitu saavutamise nimel läbi käia keeruline teekond ja oma arengu eest vastutus võtta. Järgnevalt pakun välja tegevusi, mis aitavad kiiresti enesetunnet parandada, et saaksid seejärel pühenduda tõelise probleemi lahendamisele ja jõuaksid sisemise rõõmuni, kirjutab Silja Siller oma raamatus “Rõõmu 50 roosat varjundit”. 

Hinga sügavalt

Alati ei ole võimalik oma mõtteid kontrollida, ent sa saad kontrollida oma hingamist ja sedasi läbi füüsilise muutuse muuta ka vaimset seisundit! Sügavad ja aeglased hingetõmbed aitavad langetada südamerütmi ja vererõhku.

Tee nii:

› Hinga sisse ja ohka sügavalt välja, samal ajal lõdvestudes oma kehasse.

› Hinga sisse ja hoia hinge kinni, lugedes kolme või neljani; seejärel hinga sügavalt välja.

› Hinga sisse ja loe samaaegselt kaasa, mitu sekundit sa hingad; seejärel hinga kaks korda pikemalt välja (3–6 või 4–8 jne).

Kui võimalik, tee hingamisharjutusi iga päev, et see kujuneks heaks harjumuseks, mida on kerge kasutada ka väljakutsuvatel hetkedel.

Muuda asukohta ja vaatenurka

Muuda füüsiliselt oma nägemisvälja, näiteks pöörates pea ekraanilt ära 90 kraadi teises suunas. See on kiireim viis muuta vaatenurka ja seeläbi ka meeleolu ja enesetunnet.

Liiguta ennast

Füüsiline liikumine on teada-tuntud enesetunde parandamise nipp, kuid alati ei ole võimalik astuda välja värske õhu kätte või tuhiseda trenni tegema. Kui oled loid, siis märka oma kehaasendit. Istuva või seisva asendi muutmine iga 15 minuti järel mõjutab kiirelt enesetunnet. Füsioterapeudid ütlevad, et parim asend on järgmine ehk see, mille sa järgmisena võtad. Selline käitumine hoiab keha õnnelikuna ja ka meeled rahulolevana, sest ka kõige minimaalsem liikumine muudab enesetunde kvaliteeti.

Kindlasti on oluline oma päevaplaani lisada aeroobset liikumist: kõndimine, jooksmine, rattasõit, suusatamine jne. See aitab maandada stressi, vabastada pingetest, parandada meeleolu ja tõsta enesekindlust. Ning muidugi on füüsilise tervise jaoks hea jõutreening. Mitte eesmärgiga hakata kulturistiks, vaid sooviga elada kauem täisväärtuslikult.

Sule silmad 

Maailm meie ümber liigub hirmuärataval kiirusel ning kõige rohkem infot jõuab meieni silmade kaudu. Soovides võtta lühike paus kõigest, mis stressi tekitab, sule lihtsalt korraks silmad. Infotulv vaibub ja saad keskenduda enda sees toimuvale, jõuda kohale, teadvustada oma mõtteid, hingamist ja tundeid – tegemise asemel ole!

Tilguta külma vett randmetele

Randmetel naha all on suured arterid. Seetõttu aitab selle piirkonna jahutamine sõna otseses mõttes kogu keha kärmelt maha rahustada ja jahutada. Kasuta seda nippi enesetunde muutmiseks stressirohketel hetkedel ja keha ülekuumenemise korral.

Kuula muusikat & liiguta 

Muusika viib meid hetkega uude emotsionaalsesse seisundisse – sõltuvalt valitud loo seosest meie mälestustega. Pane lemmiklood mängima ja võimalusel laula kaasa ning tantsi, nagu sõltuks maailma allesjäämine sellest. Kaasalaulmine viib tähelepanu millelegi uuele ja toob fookuse hetkesse, tantsimine toodab õnnehormoone. Win-win olukord!

Loenda tagurpidi

Kui pea on liigseid mõtteid täis ning tavapärased nipid ei aita fookust mujale viia, hakka aeglaselt sajast allapoole lugema. Võid teha seda mõttes, kuid eriti hästi töötab see nipp valjuhäälselt numbreid lugedes. Lihtne tegevus, mis aitab meeli rahustada ja nihutab fookuse eemale keerulistelt teemadelt. NB! Kui sa oled üks nendest, kes pidevalt iseendaga peas räägib (see on täiesti normaalne ja tavapärane!), siis sulle see harjutus ei sobi, sest toodab segadust ja müra juurde. Sina sule silmad ning tunnetada oma hingamist ja rindkere liikumist üles-alla.

Joo vett

Lihtne ja kättesaadav kõigile. Vesi aitab hoida aju aktiivse ja tõhusana, mis omakorda parandab keskendumisvõimet. Kui sul pole tekkinud veejoomise harjumust, siis leia endale kõrs või kõrrega pudel ja muuda ka see harjumus põnevaks ja lõbusaks.

Vaata/kuula 

Millised on su lemmikvideod, podcast’id ja audioraamatud? Tee lemmikutest nimekiri, et saaksid neid keerulistel hetkedel tuju tõstmiseks või motiveerimiseks vaadata/kuulata. Loomulikult võid lugeda ka paberraamatuid, kuid neid pole alati võimalik kaasas kanda.

Ütle 3 komplimenti

Märka oma mõtteid! Kui avastad, et oled enda või teiste suhtes kriitiline, muuda oma suhtumist. Leia nii endas kui teistes midagi positiivset ja ütle kolm komplimenti. Pole oluline, kas ainult enda mõtetes või valju häälega. Kuhu suuname oma mõtted, sinna liiguvad ka fookus ja energia, mis muudavad enesetunnet.

Kasuta mantrat 

Sõna „mantra“ tuleneb sanskriti keelest ja viitab iidsele praktikale, mida hinduismis, budismis, joogapraktikates ja meditatsioonis kasutatakse sageli teadvuse tõstmiseks. Mantra võib olla heli, sõna või väide ning seda saab korrata vaikselt või valjusti või öelda lihtsalt üks kord. See on midagi, mis viib su mõtted eemale negatiivsest ja soovimatust ning toetab ja hoiab keskendumist soovitud suunas. Meeleolu ja enesetunde muutmiseks järgmine väike valik:

Need mõtted on ebamugavad, kuid mitte ohtlikud!

Ka see läheb mööda!

See tunne/olukord on ajutine!

Üks hetk/päev korraga!

Kõik laheneb alati!

Ma olen rahulik

Ma olen … (mis paneb sind end mantra järgi hästi tundma, mida imetled endas) Loo enda mantra, mis sinul töötab!

Katkend on pärit kirjastuselt Pilgrim ilmunud Silja Silleri raamatust “Rõõmu 50 roosat varjundit”.

 

 

Seotud