Seitse põhjust, miks peaksid eelistama mahetoodangut:
1. Vähem oomega-6-rasvahappeid ja rohkem oomega-3-rasvahappeid
Meie esivanemate toidulaual oli oomega-6- ja oomega-3-rasvhapete suhe peaaegu võrdne. Moodne toidulaud on selle suhte lükanud kuhugi 15:1 või lausa 20:1 kanti. Süüdi on selles oomega-6 rikkad taimeõlid, mida leidub pea kõigis moodsates toitudes. Seetõttu soovitab näiteks paleo dieet sihtida oomega-6/oomega-3 tasakaalu poole. Liigne kogus oomega-6-rasvhappeid soodustab mitmete krooniliste haiguste teket, näiteks südamehaigused, vähk ja artriit. Karjatatud loomade liha sisaldab 2 kuni 4 korda rohkem oomega-3-rasvhappeid. Kui looma on mingil eluetapil (eriti lõpus) toidetud teraviljaga, läheb palju oomega-3 kaduma. Vabakäigukanade munad sisaldavad isegi kuni 10 korda rohkem oomega-3 sõltuvalt aastaajast ja kättesaadavast toidust.
2. Rohkem E-vitamiini
E-vitamiin on tähtis rasvulahustav vitamiin ja antioksüdant, mida on enamike inimeste toidusedelis liiga vähe. E-vitamiinil on vananemisvastased omadused ja see vähendab riski haigestuda südamehaigustesse ning vähki. Maheliha sisaldab kuni 4 korda rohkem E-vitamiini kui teraviljaga toidetud loomadel ning kuni kaks korda rohkem, kui loomadel, kelle teraviljasööta on täiendatud E-vitamiiniga. Vabakäigukanade munad sisaldavad kaks korda rohkem E-vitamiini.
3. Rohkem konjugeeritud linoolhapet (CLA)
Konjugeeritud linoolhapet toodavad vaid mäletsejad oma seedeprotsesside käigus. Seda rasvhapet tuntakse vähivastaste omaduste poolest. Maheliha sisaldab kuni 5 korda rohkem konjugeeritud linoolhapet.
Miks see oluline on? Lühidalt – konjugeeritud linoolhappe vaegus põhjustab: probleeme närvikoe normaalses arengus, oluliselt suuremat riski südame- ja veresoonkonna haiguste tekkeks ja arenguks, suurenenud riski neuro-degeneratiivsete haiguste tekkeks, reumatoidartriiti, psoriaasi, ekseemi, võimalikku allergiate teket, nahahaavandeid; ja suurenenud riski sapipõie häirete tekkeks ja arenguks.
4. Rohkem toitaineid (beta-karoteen, A-, B- ja D-vitamiinid, mineraalid)
Loomsel toidul – lihal, mereandidel ja munadel – on suurim toitainete sisaldus. See tähendab, et nad sisaldavad rohkem toitaineid kalori kohta. Vabakäigukanade munad ning maheliha sisaldab veelgi rohkem toitaineid. Liha on suurepärane raua- ning tsingiallikas. Samuti sisaldab rohkelt B-vitamiine, beta-karoteeni, magneesiumi, kaaliumi ja seleeni. Rohuga toidetud lammas sisaldab 2 korda rohkem luteiini – silmi kaitsvat antioksüdanti – võrrelduna teraviljaga toidetud lambaga. Vabakäigukanade munad sisaldavad rohkem A-, B- ja D-vitamiini, eriti aga folaati (foolhappe looduslik vorm) ning B12-vitamiini. Need munad sisaldavad ka luteiini ja zeaksantiini, kaht olulist toitainet, mis kaitsevad silmi.
5. Vähenenud saaste oht
Peaaegu igal aastal on kuulda lugusid saastunud lihast. Karjades kasvatatud loomad on tervemad ning on väiksem risk, et nad kannavad edasi ohtlikke baktereid, mis võivad su haigeks teha. Näiteks stafülokokk (Staphylococcus aureus) ja kolibakter (E.Coli). Haigestumise riski saad ise vähendada, kui tead farmerit, kellelt liha ostad ning kuidas loomi on kasvatatud ja toidetud.
6. Antibiootikumivaba
Puurides elavatele loomadele antakse rutiinselt antibiootikume püüdes haigusi ennetada. Praktika aga näitab, et nii suureneb loomadel antibiootikumiimmuunsus mõne haiguse suhtes. Kui nüüd nakatuda mõnda neisse haigustesse, siis on seda palju raskem ravida. Maheliha on antibiootikumivaba.
7. Hormoonivaba
Paljudele puuris kasvatatavatele loomadele antakse hormoone, et kiirendada nende kasvu eesmärgiga suurendada tootlikkust ja tulusid. Kuid need hormoonid ladestuvad lihasse ning sellist liha tarbides võib su enda hormoonide tasakaal häiritud saada. Viljatus ja PMS (polütsüstilise munasarja sündroom) on kaks seisundit, mis võivad halveneda, kui tarbida välistekkelisi (ehk siis need, mida ei tooda su oma keha) hormoone. Maheliha ei ole hormoonidega saastatud. Nad on kasvanud aeglasemalt ning aitavad sul säilitada sinu enda loomulikku hormoonide taset.
Autor: Ardi Ravalepik
Allikas: Paleo.ee