Sageli tähelepanuta jääv probleem, mida kogevad üle poolte sünnitanud naistest

Kõhu sirglihaste lahknevus (ld k diastasis recti) on seisund, mis mõjutab rohkem kui 60% sünnitanud naistest. Seda on pikalt peetud vaid kosmeetiliseks probleemiks, ingl k mummy tummy’ks ehk emme kõhuks. Nähes diastaasi kui vaid kosmeetilist iseärasust võib naistel jääda saamata vajalik info ja probleemi lahendamise võimalus. Sageli hakataksegi diastaasiga tegelema alles siis, kui tekivad alaseljavalud, kõhukinnisus, vaagnapõhja düsfunktsioon, kusepidamatus ja kõhulihaste üldine nõrkus.

Iseenesest on kõhu sirglihase diastaas on tavapärane sümptom nii rasedatel kui sünnitanud naistel, kuid kõhulihaste lahknevus võib tekkida ka ebaõigete treeningmeetodite või suurte kaalumuutuste tagajärjel.

Kõhu sirglihast peetakse „six-pack lihaseks“ ja see koosneb, kuuest osast ning jaguneb nabast vasakpoolseks ja parempoolseks lihasgrupiks, mida ühendab omavahel sidekude. Raseduse ajal (võis vale treeningu korral) saab sidekude väga suure koormuse, kuni ühel hetkel võib sidekude ülevenitusest järgi anda ja kõhulihased lahkneda. See pole midagi ebaloomulikku, kuid samuti ei tohiks jätta diastaasi ka tähelepanuta, kui peale rasedust see loomulikul viisil taandunud ei ole.

Paljude naiste jaoks peetakse erinevaid tervisega seotud ebamugavusi ja talitlushäireid „emaduse hinnaks“. Teiste jaoks viib vastuste otsimine nad internetti, kus püütakse end ise diagnoosida ja lahendus leida. Rasedusjärgselt võib tekkida nii ehk naa palju küsimusi, mis kuhjudes ja vastuseid saamata võivad omakorda kumuleeruda. Seepärast on oluline, et ka lihtsamate murede või küsimuste puhul oleks võimalik pöörduda spetsialist poole. Eestis on selleks suurepäraseks võimaluseks lisaks ämmaemandatele ka sünnitoetajad, doulad. Paljud neist on ka õppinud diastaasi sulgemise tehnikaid, mis koosnevad nii harjutustest, kinesioteipimisest kui teatud manuaalteraapia võtetest.

Rasedusele ja sünnitusele spetsialiseerunud naistearst dr Jaqueline Worthi on oma intervjuus tõenduspõhisele veebikeskkonnale every-mother.com rääkinud järgmist:

Dr Worth: „Minult küsitakse kogu aeg: „Mis on diastasis recti [ja mida ma saan sellega teha]?“ Sest patsiendid kuulevad oma sõpradelt, milliseid tagajärgi see võib tuua.

Diastasis recti on kõhu sirglihaste lahknevus. Määratlusi on erinevaid, kuid kõige lihtsam määratlus on see, kui kõhu sirglihaste vahe on rohkem kui 2 cm. Üks uuring näitas, et peaaegu 100 protsendil emadel oli 36 rasedusnädalal diastaas. Nii et see on midagi, mis on raseduse loomulik osa. Tõeliselt oluline on see, kas diastaas jääb peale sünnitust püsima, ning kuidas probleemi minimeerida ja see korda teha.

Minu käest küsitakse sageli, kas arstid on diastaasist teadlikud. Ma arvan, et enamik arste ei ole diastaasiga kursis ega kuluta sellele palju aega, sest meid ei koolitatud nii. Meid õpetati sünnitusi vastu võtma, mitte lihaseid vaatama, nii et ma arvan, et see on meie õppeprogrammides nõrk koht.“

Dr Worthi peamine sõnum diastaasi probleemiga, või ka lihtsalt diastaasikahtlusega naistele on selge: ära jää oma probleemide ja küsimustega üksi. Leia endale pädev nõuandja.

Diastaasi õpituba toimub Tallinnas 20. mail. See sobib nii neile, kes ise diastaasiga kimpus, kui ka neile, kes töötavad naistega ja soovivad omandada teadmisi ja tehnikaid diastaasi sulgemiseks. Täpsem info on leitav siit: https://fb.me/e/4eIn6mngh

Kokku kirjutanud: Kaia-Kaire Hunt

Seotud