Rudra Šivananda – teadjamees USAst

Rudra Šivananda (58) on mitme joogaliini meister, reikiõpetaja, kuue raamatu autor ning taimede, vääriskivide ja õlide kasutamise asjatundja.

Ta sündis Hongkongis sikhi traditsioone järgivas india perekonnas. Käis katoliku koolis, läks 18-aastaselt USAsse, kus õppis inseneri- ja õigusteadust ning ärijuhtimist. Üle kümne aasta tegeles ta tiibeti budismiga. Pärast poja ja tütre sündi hakkas õppima krija joogat ning tutvus umbes paarkümmend aastat tagasi oma vaimse õpetajaga Indiast, kellelt sai 1998. aastal heakskiidu ise õpetama hakata.

“Ma kohtasin oma vaimset õpetajat, kui olin pea 40-aastane. Küsimuse peale, miks nii hilja, sain vastuseks, et varem ei olnud minu jaoks õige aeg,” meenutab joogameister vestlust oma mentoriga. “Tänu krija jooga praktikatele ja mediteerimisele on mul õnnestunud meelde tuletada seda, mida ma oma eelmistes eludes õppinud olen. Olen aru saanud, miks olen sellel teel, kus olen, ning miks pidin abielluma, ehkki tahtsin saada buda mungaks. Ning kuigi ma oskan ühendada suuremaks pildiks nii oma praeguse kui ka eelmised elud, on mul tööd teha veel kuhjaga.”

Olete öelnud, et tervisehädade põhjuseks on halvad harjumused. Millised?

1. telerivaatamine – silmad on eluenergia kaotamise põhiline koht. Sellepärast nad mediteerides suletaksegi. Isegi head filmi vaadates kaotad praanat, sest kulutad seda ju ka positiivsele emotsioonile. Küll aga annab praanat taevasse ja loodusesse vaatamine. 2. liigne rääkimine – vaikimine ja silmade sulgemine kaitsevad praana kaotamise eest. 3. ebapiisav uni – magades laeme me oma tšakrasüsteemi. 4. ebatervislik, konservtoit – neis pole praanat piisavalt. 5. sõbrad, kes liiga palju laterdavad – pärast nendega suhtlemist tunned end kurnatuna.

Paljudes Eestis ilmunud raamatutes peetakse kolmandaks, manipūra tšakraks, mitte nabatšakrat, vaid päikesepõimikut?

Selles India joogatraditsioonis, mida mina järgin, on kolmas tšakra manipūra. See asub naba kõrgusel, ent lülisambal ning seepärast kutsutaksegi teda nabatšakraks. Mõned inimesed väidavad tõepoolest, et kolmanda tšakra asupaik on päikesepõimik, solar plexus – kõhu taga asuv närvide kogumik. Ent seal asub tegelikult üks väike tšakra, mille nimi on surya e päikesetšakra. Tõenäoliselt on tegu väära tõlgendamisega.

Miks on enesetervendamine kõige tähtsam?

Inimese haigusi põhjustab karma. Võib-olla panid sa mõnes varasemas elus kellegi kannatama ja oled just seepärast selles elus haige. Et heastada oma kunagist tegu ja luua head karmat, tulebki inimesel endal tervenemiseks midagi teha. Teine inimene või ravim või operatsioon võivad pisut aidata, ent nad teevad seda ajutiselt, sest inimene peab oma haiguse ikkagi ise läbi elama ja kogema.

Mis on karma?

See on kõikide eelnevate elude jooksul tehtud tegude tulemus, põhjuse ja tagajärje seadus. Ent mitte karistus, ehkki me oma piiratuse tõttu seda arvame. See on nagu kaardilugejast sõber. Sina tahad minna seda teed mööda, tema ütleb sulle, et see tee on vale. Kui sa ei kuula, teeb karma su veidi tõbiseks. Kui sa ikka aru ei saa, teeb ta su veel haigemaks. Mida kauem sa teda kuulda ei võta, seda tõsisemaks asi läheb.

Me saame sündides kaasa õppetunnid, mis meil tuleb selgeks saada. Nende äraõppimiseks on meil peal piirangud, mille eest hoolitsebki karma. Sul tuleb näitlejana tõmmata selga lavastuse olustikuga sobiv kostüüm. Sa ei saa keelduda, sest just selle rolli täitmiseks sa sündisidki. Kas siis mehe või naisena, tüseda või saledana, kaasas vastav emotsionaalne ja mentaalne programm. Sellepärast võivad ka ühemunaraku kaksikute iseloomud erineda. Sellepärast ei jää me ka kõik haigeks, ehkki bakterid on ümberringi. Me ei ole sündides tühjad lehed, me lihtsalt ei mäleta. Oma minevikku inimene muuta ei saa, küll aga tulevikku. Oma praeguste tegudega.

Millal te ise viimati haige olite?

Mu keha oli haige paar kuud tagasi. Sain Indias kõripõletiku. Isegi pühakutel jääb keha haigeks. Vahe on aga selles, et nad ei kannata ega tunne end haigena. Ma toon näite: sa istud siin, aga auto jätsid tänava äärde. Kui keegi sellele otsa sõidab, ei saa viga ju sina, vaid su auto. Kui lõikad näppu, ei mõtle sa: oi, ma jooksen verd, vaid mu keha jookseb verd.

Mis praktikaid te iga päev teete?

Ma teen krija joogat. 2-3 tundi hommikul ja 1,5 tundi õhtul enne magamaminemist.

Mis nõu te meile, naistele ja meestele, annate?

Tee seda, mida naudid. Naistel on olemas vägi, aga nad peaksid taas üles leidma oma tarkuse. Tuhandeid aastaid tagasi naised teadsid, kuidas oma väge kasutada. Meestel jälle on väest puudu ja selleks on neil vaja joogat. Läänes teevad naised sellega vea, et üritavad muutuda meeste sarnaseks. Kui joogast rääkida, siis kasutavad nad samu tehnikaid, mida mehed, ent enamik neist on loodud meestelt meestele. Sellepärast jooga naistele ei sobi – tehnikate eesmärk on erinev.

Loe ka lugu “Tšakraid tervendades terveks”

Terviseajakirja ÜKS jaoks intervjueeris Marika Makarova

www.ajakiriyks.ee

 

Seotud