Roy Strider viib eksootilisele ekspeditsioonile Mongoolia taigasse unikaalse šamaanirahva dukhade juurde

Juba 26. augustil stardib grupp eksootika – ja pärimuskultuurihuvilisi reisijuht Roy Strideri juhtimisel Mongoolia avarustesse, et tutvuda lähemalt väljasureva põlisrahva dukhadega, kes on säilitanud oma unikaalse, ainulaadse ürgse elulaadi tänu oma elupiirkonna pikaaegsele isoleeritusele ning tugevatele traditsioonidele. Kõneldakse, et nad mõistavad karude, huntide ja kotkaste keeli! Lisaks kohalike traditsioonilise eluviisi jälgimisele ja imekaunite loodusvaadete nautimisele ratsutatakse põhjapõtradel, õpitakse mediteerima ja kohtutakse kohaliku väeka šamaaniga.

Mongoolia hüljatuimas, kaugeimas nurgas, Sajaanide mäestiku lõunaserva ja Baikali väikese vennasjärve Hövsgöli kalda vahel elab taigasse ja mägedesse peitunult kaduv rahvas, hääbuv hõim. Need on sajaanisamojeedide sekka kuuluvad šamanistid, põhjapõdraratsanikud, salapärased dukhad ehk tsaatanid. Väljasureva hõimurahva arvuks hinnatakse tänapäeval vaid 200-400 inimest. Hõimuga koos on planeedilt kadumas ka nende erilised kodustatud põhjapõdrad (tänaseks vaid u. 600), kelleta dukharahvas ei saa.


Dukhad on loodusrahvas, kes on säilitanud unikaalse, ainulaadse ürgse elulaadi tänu oma elupiirkonna pikaaegsele isoleeritusele ning tugevatele traditsioonidele. Kõneldakse, et nad mõistavad karude, huntide ja kotkaste keeli. Kahtlemata suhtlevad nad aga põhjapõtradega ning looduslastena on dukhad tänapäeva inimese jaoks eelkõige uskumatu ja hunnitu kohtumine otsekui oma esivanemate ning iidse mäluketiga.

“Matkame põhjapõdral mägedes ja taigas. Maailma ühe ainulaadseima hõimurahva juures kohtume ka šamaaniga ja kaeme läbi mediteerimise iseendi sisse,” kirjeldab reisi selle eestvedaja Roy Strider ja lisab: “Ainulaadsus ja erakordsus ei tule kätte kandikul. See reis läbi Mongoolia lõputute avaruste ja keeruka taigamaastiku on raske ettevõtmine, kus tuleb leppida pikkade autosõidupäevade, looduse stiihiate, kõikuvate temperatuuride ja lõkkesuitsuga. Ometi kohtume ka budistlike laamadega, tiibeti jakkidega, kaamelite, kauguste ja lõputu avarusega. Lisaks UAZ-bussides reisimisele saame soovi korral mägesid ja taigat mõõta ka hobustel, dukhade juures aga põhjapõtradel ratsutades.”

Ekspeditsioon põlisrahva elu tundma õppimiseks algab Mongoolia pealinnast Ulaanbaatarist. Lennujaamas tervitavad reisijaid mongolite traditsioonilise kombe kohaselt tõlk, kokk ja autojuhid, kelle hoolde end edasiseks Mongoolia-teekonnaks usaldadakse. Sealt edasi viib teekond rännumehi Hövsgöli aimaki pealinna Mörönisse, siis jõutakse Tsagaan Nuuri järve ääres elavate dukhade juurde, kus veedetakse aega dukhade külalisena nende tegemisi viisakalt jälgides ning nende iidsest ja igavikulisest eluolust õppida püüdes. Mekitakse kohalikku toitu, rüübatakse kohalikku teed ja tehakse elamusterikas ratsaretk põhjapõtrade seljas Mongoolia ja Tõva Vabariigi piirialal Tannu-Ola mäestiku taigas. Hommiku-, õuna- ja õhtusöögi valmistab grupiga kaasasõitev kokk (soovijatel on võimalik süüa ka dukhade toitu) ning ööbitakse dukhaperekonna tipiides.

Kavas on ka ratsamatk põhjapõtradel imelises ümbruses ning kohtumisõhtu kohaliku traditsioonilise šamaaniga, kes viib nii osalejate kui kogu maailma tarbeks läbi kohaliku võimsa väeriituse. Õpitakse mediteerimist, tehakse visiit Gandeni budistlikkusse kloostrisse, Mongoolia viimase budistliku valitseja Bogdogeeneni suvepaleesse ja ajatakse kuulsa vene kunstnik Nikolai Roerichi omaaegseid jälgi.

“Ma usun, et see saab olema väga eriline ja muinasjutuline kogemus!” ütleb reisijuht Roy Strider.

Sadulasse!

Uuri lisa 26. augustist kuni 7. septembrini toimuva Mongoolia ekspeditsiooni põneva programmi kohta Roy Strideri õpetlike ja kasulike reiside kodulehelt kulgemine.ee

Fotode autor: Hamid Sardar-Afkhami, shareably.net

Seotud