17. juunist kuni 4. juulini muinasjutulisse Ladakhi ehk Väikesesse Tiibetisse suunduv reis viib rändajad teisele maale, aga ka teise ajastusse – tagasi keskaega – tuhande aasta vanusesse iidsesse Tia külla Himaalajas nelja kilomeetri kõrgusel. Ladakhi perekondade kodudesse, enam kui kuue sajandi vanustesse majadesse saabuvatele inimestele avaneb eheda kodumajutusega otsekui uks vanasse võlumaailma. Grupi vaimseks õpetajaks ja teiseks teejuhiks on Eestis, Lätis ja Ukrainas tegutsev Tiibeti laama ning meditatsioonimeister Drupon Sangyas Rinpoche, kes pärineb Tia külast, kuid elab juba 15 aastat Tallinnas.
“Elades ehedas Tiibeti kultuuris õpivad rändajad igapäevaselt mediteerimist, märkamist ja hoolimist, aga ka lüpsmist, kohalikku ehitustööd, kudumist ja kokakunsti. Mantrad, müstika, traagika ja lootus ümbritsevad reisijaid juba Indiasse saabumise esimesel ööl Delhis asuvas Tiibeti pagulaste linnaosas,” märgib varasemalt eestlastele mitmeid sõite Tema Pühaduse dalai-laama õpetustele korraldanud Roy Strider.
Üle lumise ja võimsa Himaalaja mäestiku lennates maanduvad kulgejad Ladakhi pealinnas Leh’s ning sõidavad seejärel mööda majesteetliku Induse jõe kallast 11. sajandist pärinevasse Alchi kloostrisse. “Alchi on Väikese Tiibeti pühaimaist püham iidne budistlik klooster, ülemaailmne palverändurite sihtpunkt. Levinud uskumuse kohaselt tagab ainuüksi selle kloostri ühekordne külastamine automaatselt hea ümbersünni järgmises elus,” räägib Strider.
Enam kui kahe nädala pikkusel meditatsioonireisil sooritatakse ka mitmeid mäestikumatkasid, neist kummalisim viib Baloo mäele, kus kohalike elanike sõnul elavad tänini baluud ehk Himaalaja mäepäkapikud. Baluudest on säilinud Himaalaja kultuurides juba iidsetest aegadest mitmeid suulisi pärimusi, nii on päkapikke mainitud ka legendaarses, massiivselt levinud (Ling’i) kuningas Gesari eeposes (arvatavalt 12. sajandist). Päkapikud on eeposes talletatud salakuulajatena, tegutsemas Horyüli ja Lingyüli kuningriikide vahelises konfliktis.
Teadlased on tänapäeval avastanud pisikeste, inimeste elupaigaks mõõtudelt sobimatute kindlustuste või linnakeste varemeid suurtelt kõrgustelt nii Zhang-Zhungi kuningriigi endistelt aladelt Lääne-Tiibetis (Balu Khar (eesti k. “päkapikkude kindlus/loss”), Puling, Tsarangi linna piirkond, Tsamda maakond) kui samanimelise paigana Ladakhis.
Eestlased kohtuvad tervise parandamiseks ka Tiibeti ravitarga ehk amchiga, annavad õpetust lastele kohalikus külakoolis, külastavad hiiglaslikku rahustuupat, raviallikat ja 4250 meetri kõrgusel asuvat ning 134 km pikkust püha Pangongi liustikujärve Tiibeti-India piiril. Grupp käib mediteerimas Väikese Tiibeti olulisemates kloostrites ning uurib Jeesus Kristuse väidetavaid rännakuid Himaalajas, millest olulisim dokumentatsioon on säilinud Leh külje all asuvas Hemise kloostris.
Hemise klooster on tiibeti budismi drukpa kagyu (bhutani) koolkonna ja kuulsate Tiibeti pühakute Naropa ja Marpaga seotud esoteerilise budismi kants ning tiibeti budismi kagyu koolkonna peamine tugipunkt. Juba 10. sajandil eksisteerinud kloosterülikool taasasutati 1672. aastal Ladakhi kuninga Sengge Namgyali poolt. Lisaks sügavale budistlikule ja ajaloolisele väärtusele on Hemis mõneti ootamatult tuntud ka selle poolest, et 1894. aastal leidis vene uurija Nikolai Notovitš Hemisest budistlike laamade valduses hoitud väidetavalt senitundmatu evangeeliumi “Püha Issa elu” (ingl. k. tõlkes Life of Saint Issa, Best of the Sons of Men), mis kirjeldab Jeesus Kristuse elu Tiibetis ja Ladakhis, tema Piiblis “kadumaläinud” eluaastate jooksul. Kristuse tegevusest Ladakhis pajatavad ka rohked rahvajutud tänapäevalgi.
Ladakh ehk Väike Tiibet on Himaalaja mäestikus asuv, peamiselt Põhja-India territooriumile jääv, isoleeritud ja hõredalt asustatud kõrge piirkond, mis kuulub Tiibeti kultuuriareaali ning on oma ajaloo jooksul olnud pikka aega iseseisev Tiibeti kuningriik. “Ladakhi külakogukonnad on olnud aastatuhandeid isemajandavad, kogukondlikule abile tuginevad, koosotsustamisele ja koostööle suunatud elujõulised üksused, mis oma igapäevaelus on kasutanud tõeliselt säästlikult ära kohalikke tagasihoidlikke, kuid piisavaid ressursse. Kuigi viimastel aastakümnetel on läänestumine ja sissetoodud tsivilisatsiooni mõjud traditsioonilist elulaadi valusalt hävitanud, on peamiseks reisisihtpunktis olevas iidses Tia külas omaaegset vaimu ja oskusi tänini alles,” sõnab reisijuht Roy Strider.
Uuri lähemalt ainulaadse 17. juunist kuni 4. juulini Väikesesse Tiibetisse toimuva meditatsioonireisi kohta ja vaata programmi kodulehel www.kulgemine.ee. Enamus reisi tuludest läheb Tiibeti pagulaste koolirahaks.